Správy

Otvorili sme finančný chodník 5peňazí v Národnej zoo Bojnice

05.07.2023

Otvorili sme finančný chodník 5peňazí v Národnej zoo Bojnice

Náučný chodník deťom priblíži fungovanie zoologickej záhrady a zároveň ich naučí základy správneho hospodárenia s peniazmi.

Otvorili sme finančný chodník 5peňazí v Národnej zoo Bojnice

 

Zvieratá v zoo a zvyšovanie finančnej gramotnosti. Zdá sa vám to nespojiteľné?

Náš najnovší projekt z dielne 5peňazí od Národnej banky Slovenska, ktorý nájdete od 4. júla v Národnej zoo Bojnice, vás presvedčí o opaku. Tieto dve inštitúcie spojili na prvý pohľad neprepojiteľné oblasti – finančné vzdelávanie a ochranu prírody. Interaktívny finančný chodník 5peňazí obohatí prechádzku medzi zvieratami v zoo a pomôže deťom aj dospelým lepšie rozumieť peniazom, starostlivosti o zvieratá, celkovému fungovaniu zoo a ochrane prírody.

„Pri finančnom rozhodovaní je dôležité rozumieť súvislostiam a vedieť s peniazmi správne narábať. Cieľom 5peňazí od NBS je preto nielen prinášať nové vedomosti, ale najmä meniť myslenie mladých, podporovať ich kritické myslenie, čítanie s porozumením a aktívne počúvanie,“ hovorí Júlia Čillíková, výkonná riaditeľka úseku dohľadu a ochrany finančného spotrebiteľa v Národnej banke Slovenska.

 

Šéfuj zoo: finančný chodník 5peňazí

Chodník sme navrhli a vytvorili s odborníkmi z Nzoo Bojnice spolu so žilinským scénografom Jurajom Poliakom a s mladou ilustrátorkou Namiko Uchnárovou. Zábavnou formou prevedie nielen malých, ale aj dospelých návštevníkov témami domáceho rozpočtu, sporenia či požičiavania peňazí.

Možno niekto vyrieši aj dilemu, či mať alebo nemať žirafu v Bojniciach.

„Jedným z najdôležitejších poslaní Národnej zoo Bojnice je ochrana prírody a životného prostredia, ktorá si vyžaduje správne plánovanie, rozhodnutia a prácu s financiami. Na novom náučnom finančnom chodníku sa návštevník stane na chvíľku šéfom zoo a bude môcť rozhodovať o veciach, ktoré možno ani len netušil, že sú pre zvieratká dôležité. A ktovie, možno niekto vyrieši aj dilemu, či mať alebo nemať žirafu v Bojniciach“ povedala o spolupráci Andrea Klasová, vedúca odboru marketingu a propagácie Národnej zoo Bojnice.

Súťaž

Počas celého leta máme pre návštevníkov finančného chodníka 5peňazí pripravenú fotosúťaž o zaujímavé ceny. Preto sa nezabudnite zastaviť a odfotiť pri bonusovom stanovišti s veľkým rámom. Sledujte Facebook 5peňazí, kde sa dozviete bližšie informácie a termíny.