Správy

Ocenenie Úradnícky čin roka pre 5peňazí

23.06.2023

Ocenenie Úradnícky čin roka pre 5peňazí

Spolupráca so združením Cesta von prináša výsledky aj pozornosť odbornej verejnosti.

Ocenenie Úradnícky čin roka pre 5peňazí

 

Úradnícky čin roka organizuje Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť v spolupráci s Klubom úradníkov dobrej vôle. Cieľom ocenenia je poukázať na príbehy úradníckych kolektívov, ktoré prispievajú k zlepšovaniu verejných služieb na Slovensku.

Laureátmi už štvrtého ročníka ocenenia sa stali naši kolegovia z 5peňazí, zo vzdelávacieho programu Národnej banky Slovenska. Cenu v podobe pečatidla prevzal Roman Fusek, riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov a tím v zložení Denisa Francanová, Bohuslava Brenkusová, Agáta Lešková a Jakub Keračík. Ocenenie získali vďaka úspešnej spolupráci s občianskym združením Cesta von na projekte FILIP, pomocou ktorého pomáhame rómskym rodinám žijúcim v generačnej chudobe. Naše lektorky a lektori školia mentorov, ktorí pracujú s chudobnými rodinami, a dotknutým rodinám pomáhajú ozdraviť ich domáce rozpočty a záväzky.

 

V rámci programu FILIP okrem vzdelávania formou školení poskytujeme rodinám aj praktickú pomoc. Prechádzame s nimi ich domáce rozpočty, skúmame záväzky a radíme, ako by sa dali ozdraviť. Takto sme už pomohli a naďalej pomáhame desiatkam rodín v konkrétnych životných situáciách, napríklad so znížením splátok úverov na únosnú mieru alebo identifikovaním nekalých praktík agentov nebankových spoločností.

Finančné vzdelávanie sa môže mnohým ľuďom zdať ako abstraktná vec. My však vždy učíme o peniazoch – teda o každodennom živote, o domácom rozpočte či o tom, ako si nastaviť príjmy a výdavky.
Roman Fusek

Porotkyňa Katarína Staroňová vyzdvihla predovšetkým terénnu prácu a vypracovanie presných metodík. Metodický materiál slúži na podrobné sledovanie pokroku rodín v oblasti finančnej gramotnosti a zlepšenia ich života.

„Tento ročník bol výnimočný kvalitou jednotlivých nominácií. Ukazuje sa, že máme skutočne veľa inovatívnych a nadšených úradníkov a úradníčok, ktoré sa neboja hľadať najlepšie riešenia, hoci niekedy musia bojovať so skostnatenosťou niektorých úradov,“ uviedla Veronika Jursová Prachárová, riaditeľka Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť a členka poroty ocenenia. Barbora Belovická z Klubu úradníkov dobrej vôle dodáva: „Ako úradníci čelíme predsudkom, že veci na našom stole dlho stoja alebo skončia. Dnes sme opäť ukázali iniciatívy, ktoré na stole vznikli a boli úspešné. Sú inšpiráciou a príkladom, ako sa veci dajú zlepšiť práve z pozície úradníkov a úradníčok.”

Medzi ďalších finalistov Úradníckeho činu roka 2022 patril Branislav Mráz zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia, Natália Pindrochová z Úradu na ochranu oznamovateľov a Stanislav Matějka z Rady pre mediálne služby.

Tento rok o Úradníckom čine roka rozhodovali Peter Bárdy (Aktuality.sk), Veronika Jursová Prachárová (Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť), Ľudmila Majláthová (Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku), Katarína Staroňová (Ústav verejnej politiky FSEV UK), Andrej Svorenčík (University of Pennsylvania) a Vladimír Špánik (ZOMOS). Úradnícky čin roka 2022 sa konal pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, Úradu vlády SR a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Ďakujeme tímu Cesta von za nomináciu a tešíme sa z pokračujúcej spolupráce.