Podujatia

Domáci rozpočet: vzdelávame dňom i nocou

15.05.2023

Domáci rozpočet: vzdelávame dňom i nocou

Hravé formy finančného vzdelávania 5peňazí zažili návštevníci na podujatí Deň Európy aj Noc múzeí a galérií.

Domáci rozpočet: vzdelávame dňom i nocou

 

Zostavovanie zdravého domáceho rozpočtu patrí k najbežnejším aktivitám, ktorým sa venujeme v rámci vzdelávania 5peňazí. Dôvod je jednoduchý: na chod rodiny a domácnosti treba peniaze, preto sa téma domácich financií týka alebo bude týkať každého z nás. Jej dôležitosť preto približujeme širokej skupine poslucháčov od školákov cez dospelých až po seniorov v rámci rovesníckeho vzdelávania. Poznatky odovzdávame aj lektorom z partnerských organizácií, ktorí ďalej pracujú napríklad s rodinami ohrozenými chudobou.

Zároveň máme k dispozícii viacero vzdelávacích foriem ako účastníkom domáci rozpočet odprezentovať. Na jednej strane sú hravé a interaktívne aktivity – napríklad vyvažovanie príjmov a výdavkov na rovnoramenných váhach alebo vyskladanie jednotlivých položiek, ktoré nám vytvoria náš vlastný obraz domáceho rozpočtu. Tu pracujeme viac s pomermi jednotlivých položiek. Na druhej strane máme aj klasickú „papierovú“ formu, kde si každý účastník k jednotlivým kategóriám vpisuje konkrétne sumy. V tomto prípade už vzniká individuálny rozpočet danej rodiny alebo jednotlivca.

Či už sú to váhy, obraz alebo papier, pointa ostáva rovnaká – uvedomiť si dôležitosť domáceho rozpočtu a následne získať prehľad a kontrolu nad svojimi financiami.

Domáci rozpočet aj pre vás

Spomínaná papierová forma rozpočtu od 5peňazí je k dispozícii pre všetkých. Stiahnite si ho na tomto odkaze. PDF dokument si môžete vytlačiť alebo vyplniť elektronicky. Podrobný návod na zostavenie rozpočtu nájdete v samostatnom článku Ako na domáci rozpočet (odkaz vyššie).

 

Deň Európy

Dňa 9. mája sme si pripomenuli výročie Schumanovej deklarácie z roku 1950. V podstate sú to akési narodeniny Európskej únie. Pri tejto príležitosti zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie verejné podujatie v bratislavskej Starej tržnici. Návštevníkom sa v infostánkoch odprezentovali veľvyslanectvá členských krajín, európske inštitúcie, mimovládne organizácie a ďalší partneri.

Súčasťou bohatého programu bolo aj 5peňazí. V našich stánkoch sa návštevníci venovali primárne domácemu rozpočtu, ale mohli sa tiež naučiť, ako si overiť pravosť eurobankoviek. Naši partneri z mládežníckeho programu DofE prezentovali nový projekt na rozvoj finančnej gramotnosti DoFin, realizovaný v spolupráci s 5peňazí a s podporou Nadácie NBS. Okrem toho si návštevníci mohli spraviť pamätnú fotografiu pred našou fotostenou alebo vyrobiť odznak s vlastným motívom.

Noc múzeí a galérií

Súčasťou NBS je aj Múzeum mincí a medailí v Kremnici, ktoré sa pravidelne zapája do európskej Noci múzeí a galérií, naposledy v druhú májovú sobotu. Spoločnou témou podujatí v Kremnici bolo stretnutie múz a umení. Návštevníci galérie absolvovali komentovanú prehliadku výstavy výtvarnej rodiny Ormandíkovcov. V baníckej bašte sa odohralo spojenie hudby, spevu a maľby, detských návštevníkov zabavilo rozprávkové divadlo.

Súčasťou Noci múzeí bol aj vzdelávací stánok 5peňazí na Mestskom hrade, lebo aj narábanie s peniazmi je umenie. Ťažiskom našich aktivít bol opäť domáci rozpočet na váhach a premiérovo aj v podobe obrazu. Popritom si návštevníci otestovali svoju pozornosť pri čítaní a vypĺňaní formulárov či zmlúv alebo si spravili vtipnú fotografiu svojho budúceho dôchodku.

Vzdelávací tím 5peňazí sa teší na ďalšie stretnutia nielen pri domácom rozpočte 🙂