Finančné produkty

Prečo sa oplatí založiť si sporiaci účet

Prečo sa oplatí založiť si sporiaci účet

Chcete si peniaze šetriť, ale zároveň k nim mať prístup? Toto je typ sporenia ideálny pre tvorbu rezervy na horšie časy.

Prečo sa oplatí založiť si sporiaci účet

Sporiaci účet vám zväčša ponúknu v banke ako produkt k vášmu bežnému platobnému účtu. Je to spôsob vhodný predovšetkým na krátkodobé sporenie, ktoré máte poruke, keď potrebujete načrieť hlbšie do vrecka. Na sporiaci účet môžete peniaze vkladať pravidelne alebo aj nie. Jednoducho naň prevediete finančný obnos vtedy, keď vám to situácia dovolí.

Sporiaci účet ponúka:

  • Výhodnejší úrok ako bežné platobné účty, teda vyššiu mieru zhodnotenia.
  • Možnosť vkladov podľa vlastného uváženia.
  • Výbery z účtu bez sankcií, prípadne s výpovednou lehotou (pri jej nedodržaní si banky môžu účtovať poplatok, väčšinou určité percento z vyberanej sumy alebo vám znížia úroky).
  • Oproti terminovaným vkladom sú úrokové sadzby na sporiacich účtoch nižšie, banky však klientom ponúkajú rôzne formy zvýhodnenia, ak dodržíte stanovené podmienky (napríklad výšku a pravidelnosť vkladov či dĺžku sporenia bez výberu z účtu).
  • Zriadenie a vedenie sporiaceho účtu banky zväčša poskytujú bezplatne.

Sporiace účty svojim majiteľom prinášajú voľnosť pri rozhodovaní, kedy a koľko vložia, ale aj kedy a koľko vyberú. Zriadiť si môžete však aj účet s výpovednou lehotou. V tom prípade musíte banke svoj úmysel výberu peňazí dopredu oznámiť. Výpovedná lehota pritom môže byť napríklad 7 dní, ale aj 35 dní. Všeobecne platí, že čím dlhšie nechávate peniaze na účte nedotknuté, tým lepší úrok od banky dostanete. Existujú aj účty, pri ktorých získate výhodnejšie úročenie, až keď dosiahne váš vklad určitú výšku.

Koniec výhovoriek: Šetriť sa dá jednoducho

Máte pocit, že nemáte ani euro nazvyš? Sporenie môže byť aj nenápadné, či dokonca zábavné. A ide to aj po troške. Už naše staré mamy poznali príslovie: „Babka k babce, budú kapce“. Vytvoriť si finančnú rezervu je predsa základ dobrého hospodárenia každej domácnosti. Zistite, že to ide celkom jednoducho.

Banky v súčasnosti ponúkajú možnosť otvoriť si sporiaci účet aj prostredníctvom internet bankingu či mobilnej aplikácie. Nemusíte teda chodiť osobne na pobočku.

Neplatí, že musíte na účet posielať trvalým príkazom každý mesiac rovnakú sumu, aj keď túto možnosť stále máte.

To, akým spôsobom si budete šetriť, si viete sami nastaviť. Môže ísť o jednorazové platby, alebo pravidelné prevody.

Ak sporíte pravidelne, sami si zvolíte dátum, kedy je v mesiaci podľa vás najrozumnejšie, aby ste si časť svojich príjmov odložili bokom. Je to hneď po výplate, či až po zaplatení všetkých účtov?

Odkladať si peniaze na neskôr bez toho, aby ste museli reálne vykonať vklad, môžete aj využitím funkcie, ktorú dnes už ponúkajú viaceré banky. Pri každom platobnom príkaze, ktorý vykonáte vo svojom bežnom účte, môžete automaticky previesť určité percento tejto sumy na účet sporiaci.

A dokážete si predstaviť, že sporíte pri nakupovaní? Vďaka moderným inováciám sa môže napríklad každý váš nákup pri platbe kartou zaokrúhľovať nahor a peniaze navyše opäť automaticky smerujú na váš sporiaci účet. Zvolili ste si zaokrúhľovanie na 3 eurá? Pri platbe 2,75 eura vám z platobného účtu odídu 3 eurá – zvyšných 25 centov putuje na sporenie.

Titulná foto: Shutterstock