Ako zhodnotí vaše úspory termínovaný vklad
Voľba pre tých, ktorí chcú zhodnocovať svoje úspory bez rizika straty.
Máte voľné finančné prostriedky, o ktorých viete, že ich istý čas nebudete potrebovať, ale neodvážite sa investovať. Záleží vám na istote a minimálne to, čo do banky vložíte, z nej chcete na konci sporenia dostať späť, najlepšie s aspoň miernym zhodnotením. To je charakteristika majiteľov účtov termínovaných vkladov.
Ak sa rozhodnete pre túto formu sporenia, poriadne si prečítajte, za akých podmienok banka garantuje úrok. Následne môžete prepočítať aj výnos.
Ako funguje termínovaný vklad:
- Klient do banky vloží finančné prostriedky a banka mu, po uplynutí zmluvne určeného obdobia, peniaze vyplatí navýšené o úrok.
- Banke teda sľúbite, že v tom období nebudete peniaze z vkladu vyberať. Ona vám za to peniaze zhodnotí.
- Viazanosť býva najčastejšie 12 až 60 mesiacov. Zvyčajne platí, že čím viac a na dlhšie si ukladáte, tým vyšší úrok vám banka poskytne.
- Termínovaný vklad si vyžaduje povinný minimálny vklad, zvyčajne rádovo v stovkách eur.
- Predčasný výber spravidla nie je možný. Ak peniaze vyberiete skôr, banky termínovaný vklad úplne zrušia. Prečítajte si preto dôkladne podmienky ukončenia vkladu, konkrétne časť o sankciách. Pýtajte si tiež sadzobník poplatkov.
- Ak je predčasný výber z vkladu možný aj bez jeho zrušenia, banka pravdepodobne nezapočíta do vyberanej sumy úrok.
- Úrok sa pripisuje buď ročne alebo k dátumu splatnosti vkladu. Keď sa pripisuje až pri splatnosti, o znamená to, že ak máte dvojročnú viazanosť, vaše úspory sa zhodnotia po dvoch rokoch. Klient tak nezískava počas sporenia „úroky z úrokov“.
Dlhodobé plánovanie
Pri výbere sporiaceho produktu s viazanosťou si premyslite nielen to, akú sumu dokáže váš rodinný rozpočet oželieť, ale aj čas, ako dlho vám odkladané peniaze nebudú chýbať.
Termínovaný vklad predstavuje strednodobé až dlhodobé sporenie. Vďaka úrokom môže ochrániť vaše úspory pred infláciou, teda rastom cien. Po ukončení sporenia by ste v ideálnom prípade mali mať peniaze zhodnotené aspoň o toľko, o koľko medzičasom stúpli ceny za tovary a služby. Závisí to však aj od vývoja na finančnom trhu.
Mnoho klientov v súčasnosti dáva prednosť sporiacim účtom, ktoré využívajú na vytvorenie svojho finančného vankúša, teda rezervy pre prípad núdze. Je pravdou, že najskôr by ste mali mať zabezpečené úspory určené na horšie časy, po ktorých môžete kedykoľvek siahnuť. Až potom si začnite odkladať peniaze pre dosiahnutie iných cieľov, ktoré zatiaľ môžu počkať. Je to dovolenka, lepšie auto, rekonštrukcia podkrovia?
Láka vás reklama, ktorá sľubuje vyššie úroky ako je bežné? Uistite sa, že ide naozaj len o sporenie a nie o sporenie kombinované s investovaním. Výnos z investície totiž nie je garantovaný.
Titulná foto: Pixabay