Kryptoškola

Čo sú kryptoaktíva?

Čo sú kryptoaktíva?

Aj vo verejnej diskusii sú často pojmy kryptoaktíva a bitcoin považované za synonymá. Kryptoaktíva však už zďaleka nie sú iba o bitcoine. Okrem neho v súčasnosti existujú tisíce ďalších kryptoaktív, ktoré sa od bitcoinu výrazne líšia.

Čo sú kryptoaktíva?

 

Bitcoin je prvým a najznámejším kryptoaktívom. To  sa potvrdilo aj v rámci spotrebiteľského prieskumu, ktorý koncom roka pre NBS uskutočnila agentúra Focus. Vyše 90 % respondentov, ktorí už počuli o kryptoaktívach a myslia si, že majú o problematike aspoň základné vedomosti, počulo o bitcoine. O Ethereu – druhom najpopulárnejšom krypoaktíve počulo iba niečo vyše 40 % z týchto respondentov.

Definícia a klasifikácia

Slovenské právne predpisy v súčasnosti nedefinujú pojem „kryptoaktívum“. Ani vo svete neexistuje jedna ustálená definícia. Najčastejšie sa však pri tomto pojme uvádzajú nasledujúce definičné znaky:

 • digitálne vyjadrenie hodnoty alebo práva
 • možno ho elektronicky prenášať a uchovávať
 • využíva technológiu distribuovanej databázy záznamov (DLT) alebo podobnú technológiu

Okrem výrazu kryptoaktíva môžeme často počuť aj o kryptomenách, virtuálnych menách a digitálnych menách. O tejto problematike  sa môžete dozvedieť viac v iných dieloch Kryptoškoly na portáli 5peňazí.

Slovenská legislatíva v súčasnosti neupravuje ani rozdelenie kryptoaktív na jednotlivé druhy. Vzhľadom na to, že existuje veľké množstvo rozličných kryptoaktív, existuje aj veľa rôznorodých klasifikácií. Najčastejšie sa však využíva delenie kryptoaktív podľa funkcie:

Platobné tokeny
 • kryptoaktíva, ktoré sa využívajú ako prostriedok výmeny (kryptomeny, virtuálne meny)
 • neviažu sa k nim žiadne práva
Úžitkové tokeny (utility tokens)
 • umožňujú prístup ku konkrétnej službe alebo k produktu poskytovaných osobou, ktorá ich vytvorila
 • viažu sa k nim práva využívať určené produkty a služby
Investičné tokeny (security tokens)
 • majú podobné funkcie ako cenné papiere
 • viažu sa k nim konkrétne práva – napr. vlastnícke právo, právo podieľať sa výnosoch/zisku, právo na kupón a istinu
 • podľa slovenskej právnej úpravy nemožno kryptoaktíva považovať za cenné papiere

Vzhľadom na to, že v súčasnosti existujú tisíce kryptoaktív, nie je možné ich všetky popísať. Preto sme sa zamerali iba na top 10 kryptoaktív, zoradených podľa trhovej kapitalizácie.

Čo je to trhová kapitalizácia?

 • Trhová kapitalizácia vyjadruje celkovú trhovú hodnotu daného kryptoaktíva. Trhová kapitalizácia = cena kryptoaktíva x obehová ponuka (počet).
 • Cenou sa rozumie aktuálna trhová cena kryptoaktíva na jednotlivých obchodných platformách (tzv. kryptoburzy).
 • Obehovou ponukou sa rozumie celkový počet jednotiek (mincí alebo tokenov) daného kryptoaktíva na trhu.

Príklad výpočtu trhovej kapitalizácie

Približne v polovici januára 2022 bola cena 1 bitcoinu (BTC) = 32 445 €. Obehová ponuka je 18 939 500 BTC, čo znamená, že do súčasnosti bolo vyťažených niečo vyše 18,9 milióna bitcoinov.

Trhová kapitalizácia BTC = 32 445 € x 18 939 500 = 614 492 077 500 €

V tom čase bola trhová kapitalizácia bitcoinu viac ako 614 miliárd eur. Nejde o stabilnú hodnotu, keďže trhová kapitalizácia sa neustále mení. Cena bitcoinu je nesmierne volatilná a často výrazne rastie a klesá aj počas jedného dňa. Obehová ponuka rastie v súčasnosti približne každých 10 minút o 6,25 BTC.

Vzhľadom na to, že trhová kapitalizácia kryptoaktív sa neustále mení, mení sa aj poradie top 10 kryptoaktív. Aktuálnych top 10 kryptoaktív podľa trhovej kapitalizácie si viete kedykoľvek skontrolovať na internete. Nižšie popísaných top 10 kryptoaktív vychádza z poradia v čase písania tohto textu.

Top 10 kryptoaktív

1. Bitcoin – BTC

Bitcoin je prvý a najznámejší blockchain, ktorý využíva tzv. Proof of Work mechanizmus konsenzu, vďaka čomu je jeho fungovanie relatívne bezpečné, ale aj energeticky náročné. Natívna minca sa označuje ako bitcoin (s malým b).  Podrobnejšie informácie o  bitcoine nájdete aj v našich predchádzajúcich článkoch na  stránke 5peňazí.

2. Ethereum – ETH

Ethereum je dlhodobo druhý najpopulárnejší blockchain, ktorý na rozdiel od Bitcoinu priamo podporuje tzv. smart kontrakty. Ide o inteligentné zmluvy, ktoré sa automaticky vykonajú, keď sú splnené vopred definované podmienky. Aj vďaka tomu funguje väčšina kryptoaktív na Ethereum blockchainovej platforme. Natívna minca tohto blockchainu sa nazýva „Ether“.

3. Tether – USDT

Tether je stablecoin a preto by  mala byť jeho cena vždy plus mínus rovná fiat mene (oficiálnej mene), v prípade USDT   americkému doláru. Pre svoju nízku volatilitu sa využíva hlavne pri obchodovaní s inými kryptoaktívami. Tether je k dispozícii na viacerých blockchainoch, pričom najväčšia časť je na Ethereum blockchaine. Tether je prepojený s platformou na obchodovanie – Bitfinex.

4. Binance Coin – BNB

Binance Coin je minca vydaná jednou z najväčších svetových platforiem na obchodovanie – Binance.   Binance Coin bol pôvodne úžitkový token na Ethereum blockchaine, ktorý je možné využiť pri platbách v rámci Binance a jej partnerov, avšak neskôr sa stal natívnou mincou na novom blockchaine – Binance chain.

5. USD Coin – USDC

USD Coin je  stablecoin a preto by mala byť jeho cena vždy plus mínus rovná fiat mene (oficiálnej mene), v prípade USDC  americkému doláru.  Pre svoju nízku volatilitu sa využíva hlavne pri obchodovaní s inými kryptoaktívami. USD Coin je k dispozícii na viacerých blockchainoch, pričom najväčšia časť je na Ethereum blockchaine.  Za týmto stablecoinom je spolupráca viacerých firiem vrátane platformy na obchodovanie Coinbase a spoločnosti Circle.

6. Cardano – ADA

Cardano je blockchainová platforma, ktorá využíva tzv. Proof of Stake mechanizmus konsenzu, ktorý je výrazne menej náročný na spotrebu elektrickej energie v porovnaní s tzv. Proof of Work mechanizmom konsenzu, ktorý využíva napr. Bitcoin. Podobne ako Ethereum priamo podporuje smart kontrakty. Natívna minca tohto blockchainu sa nazýva „ADA“.

7. Solana – SOL

Blockchainová platforma, ktorá využíva „Proof of Stake“ mechanizmus konsenzu a priamo podporuje smart kontrakty. Je známa svojimi rýchlymi a lacnými transakciami. Natívna minca tohto blockchainu sa nazýva „SOL“.

8. XRP

Ripple platobný protokol je blockchainová platforma, využívaná hlavne na medzištátne prevody z a do fiat mien (oficiálne meny ako euro, dolár atď.), ktorá úzko spolupracuje s mnohými zahraničnými finančnými inštitúciami. Natívna minca sa nazýva „XRP“. Ripple platobný protokol je úzko prepojený so softvérovou firmou Ripple.

9. Terra – LUNA

Blockchainová platforma zameraná na tzv. algoritmické stablecoiny (ich hodnota je stabilizovaná pomocou algoritmov).  Na tejto platforme sú algoritmické stablecoiny naviazané na rôzne fiat meny, ako napr. americký dolár – UST.  Natívna minca tohto blockhainu sa nazýva „LUNA“ a pomocou nej je zabezpečované, aby sa hodnota stablecoinov rovnala hodnote fiat mien, teda napríklad, aby bola cena UST rovná cene amerického dolára.

10. Dogecoin – DOGE

Blockchain, využívajúci Proof of Work mechanizmus konsenzu. Logom je obrázok psa, ktorý sa už roky na internete používa ako tzv. meme. Doegecoin bol pôvodne vytvorený ako vtip, ale vďaka silnej komunite fanúšikov, ku ktorej patrí aj najbohatší muž sveta Elon Musk, sa v posledných rokoch zaradil medzi najznámejšie a najpopulárnejšie kryptoaktíva. Natívnou mincou tohto blockchainu je DOGE.

Upozornenie

V tomto článku NBS nevyjadruje žiadny názor, čo sa týka toho, či sú vyššie uvedené kryptoaktíva alebo akékoľvek iné kryptoaktíva dobrou investíciou. Investovanie do kryptoaktív je veľmi rizikové a preto každému odporúčame zvážiť všetky riziká ešte predtým, než sa rozhodne investovať.  Zároveň odporúčame držať sa základného pravidla a do kryptoaktív investovať maximálne takú sumu, ktorú si môžete dovoliť stratiť.

Titulná foto: Unsplash