Životné situácie

Ako sa recykluje plastová fľaša a hliníková plechovka

Ako sa recykluje plastová fľaša a hliníková plechovka

Viete, čo sa stane s plastovou fľašou alebo plechovkou od koly po tom, ako ju dáte do žltého koša na odpadky?

Ako sa recykluje plastová fľaša a hliníková plechovka

V tomto článku si povieme viac o samotnej recyklácii.

Prečo je zaujímavý práve PET materiál

PET je najznámejším zástupcom plastu, ktorý si každý z nás ako spotrebiteľ nosí domov z nákupov. Jeho recyklácia patrí medzi najefektívnejšie. PET fľaše spolu s hliníkovými plechovkami sa zároveň ako jediné stanú súčasťou zálohového systému na Slovensku, ktorý sa plánuje spustiť už od budúceho roka.

PET materiál je považovaný za kráľa recyklácie, pretože ako jediný plastový materiál vo forme recyklátu získal od Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín súhlas na kontakt s potravinami. Obsahovať recyklovaný PET materiál môžu aj nové PET fľaše. V roku 2019 bol celkový podiel recyklátu v nových výrobkoch na úrovni 10 – 15 %. Dobrou správou je, že na Slovensku máme dostatočné kapacity na spracovanie všetkých PET fliaš, ktoré sa ročne spotrebujú.

Pozrite si video jednej z najväčších recyklačných liniek na Slovensku, ktorá dokáže ročne spracovať približne 1 300 ton tohto materiálu.

Zlisované balíky PET fliaš z triedeného zberu putujú na dotrieďovaciu linku. Jej úlohou je zbaviť fľaše iných materiálov ako napriklad plastové a papierové etikety, vrchnáky či kovy. V procese recyklácie sa drví celá fľaša vrátane vrchnáka a etikety a vznikajú PET vločky. Následne ľahkú etiketu odsaje vzduch a  vrchnák sa oddelí na základe odlišnej hustoty. Vločky sa potom perú  použitím chemických prostriedkov a pri teplote 73 stupňov sa odstraňujú organické nečistoty, napríklad zvyšky jedla, nápoja a iné. Preto doma nemusíme fľašu umývať. Umyje ju recyklátor. Z recyklovaného PET sa vyrábajú nové fľaše, textilné vlákna, obalové materiály, fólie, držiaky na vajíčka, viazacie pásky, podložky a výplne.

Vedeli ste, že Európska únia stanovila povinnosť minimálneho obsahu recyklátu v nových PET fľašiach? Najneskôr k 1. 1. 2025 musí byť v novej fľaši minimálne 25 % recyklátu a následne k 1. 1.  2030 minimálne 30 % recyklátu.

Prečo je zaujímavá hliníková plechovka

S hliníkom sa v bežnom živote zrejme najčastejšie stretnete vo forme plechovky. Hliník je jeden z najžiadanejších kovov na trhu, pretože je donekonečna recyklovateľný bez straty kvality. Na rozdiel od skla alebo plastu môžete jeho rozklad vo voľnej prírode vidieť voľným okom. To, čomu vravíme hrdza, je oxidácia kovu. Rozklad klasickej plechovky vo voľnej prírode ale trvá približne 60 rokov. Preto je nutné plechovky odovzdávať na recykláciu.

Samotná plechovka obsahuje 90 – 94 % čistého hliníka a zvyšok sú prímesi, najmä nátery na obale. Množstvo hliníka kolíše podľa druhu plechovky a výrobcu. Na trhu sa nachádzajú aj oceľové plechovky, v ktorých obsah hliníka môže dosahovať iba 10 %. Recyklácia produktov s nízkym obsahom hliníka alebo kompozitných – viaczložkových materiálov je problematická a ekonomicky menej výhodná.

V porovnaní s ostatnými obalovými materiálmi je možné hliník nekonečne veľakrát recyklovať. Recykláciou hliníka ušetríme až 95 % energie oproti získavaniu z pôvodnej suroviny – bauxitu. Recykláciou jedinej nápojovej plechovky ušetríme také množstvo energie, ktoré zodpovedá 3 hodinám práce na notebooku či sledovania televízie.

Pozri video slovenského recyklátora, ktorý mesačne spracúva 150 – 300 ton plechoviek.

Recyklácia hliníka využíva tepelné procesy, ktoré sú rozdelené do dvoch základných fáz:

  • zbavovanie sa povlakov pri teplote približne 350 stupňov (nátery, farby, laky) – tu sa napríklad z hliníkovej tuby od zubnej pasty stane bezfarebný, kovovo strieborný medziprodukt,
  • tavenie materiálu pri teplote približne 1 500 stupňov – v peci sa taví očistený tenkostenný materiál alebo sa taví „čistý“ šrot. Tekutý kov sa odlieva do rôznych podôb ingoty, pyramídy a granulátov.

Prečo zálohovať

Zálohovanie je nástroj, ktorým dokážeme vyzbierať väčšinu PET fliaš a hliníkových plechoviek, ktoré skončia v odpade, a zrecyklovať ich. Skúsenosti z krajín, kde sú tieto systémy zavedené, dokazujú až 90-percentnú efektívnosť. V súčasnosti povinné zálohovanie PET a iných nápojových obalov funguje v ôsmich krajinách EÚ.  Na Slovensku sa zálohovanie spustí od 1. 1. 2022.

Tento článok vznikol v spolupráci s neziskovou organizáciou INCIEN – Inštitút cirkulárnej ekonomiky.

 

Titulná foto: Shutterstock