Finančné produkty

Stavebné sporenie je pre tých, čo plánujú. Na čo ho môžete minúť?

Stavebné sporenie je pre tých, čo plánujú. Na čo ho môžete minúť?

Najskôr našetriť a potom kupovať, stavať či rekonštruovať s prémiou od štátu.

Stavebné sporenie je pre tých, čo plánujú. Na čo ho môžete minúť?

Túžite po modernej kuchyni ako z časopisu o bývaní? Už vás unavuje každodenný súboj s ostatnými členmi rodiny o umývadlo a pobyt v kúpeľni chcete premeniť doslova na pohodový wellness zážitok? Alebo vám prekáža, ako v zime „ťahá“ cez strechu… Krajšie a lepšie bývanie sa dá naplánovať – aj so stavebným sporením. Stavebné sporenie je však účelovým sporením, ak teda chcete využiť všetky jeho benefity, musíte sa riadiť stanovenými pravidlami.

Funguje to takto. Na začiatku si stanovíte cieľovú sumu, ktorú by ste radi videli na konci sporenia na svojom účte, respektíve, ktorú potrebujete na financovanie bývania. Pokiaľ splníte zákonom stanovené podmienky, štát vám k vášmu cieľu každoročne niečo prispeje formou štátnej prémie. To je aj jedným z hlavných rozdielov medzi stavebným sporením a termínovaným vkladom či sporiacim účtom.

Na účet sa tak pripisujú vaše vklady, úroky od sporiteľne a prémia od štátu. Ak vám po šiestich rokoch poctivého odkladania si, predsa len na novú strechu domu, či modernizáciu bytu peniaze chýbajú, máte zo zákona nárok na získanie stavebného úveru. Ním zafinancujete zvyšok.

Ako získať stavebné sporenie:

  • Tento typ sporenia môžu poskytovať výhradne stavebné sporiteľne. Ich aktuálny zoznam si môžete overiť na stránke Národnej banky Slovenska.
  • Stavebné sporenie si môže založiť dospelý, ale zriadiť ho môžete aj svojmu dieťaťu. Sporiteľne ponúkajú zriadenie detských produktov za zvýhodnenú cenu.
  • Štát poskytuje prémiu, ktorú pripíše sporiteľňa k vášmu sporeniu, a to vo výške od 2,5 % až do 15 % vášho ročného vkladu, najviac však do určitej sumy. Pre rok 2020 bola táto suma stanovená na najviac 70 eur za rok.
  • Nárok na získanie štátnej prémie však má len osoba s príjmom nižším ako je 1,3-násobok priemernej mzdy na Slovensku (za predošlý kalendárny rok). Pokiaľ má sporenie dieťa, príjem zákonného zástupcu sa neskúma.
  • Ak uzatvoríte zmluvu o stavebnom sporení až v druhej polovici roka, máte v daný rok nárok len na polovicu štátnej prémie.
  • Po 6 rokoch sporenia máte nárok na získanie stavebného úveru so zvýhodnenou úrokovou sadzbou a jej fixáciou na celú splatnosť úveru.

Keď budete chcieť kupovať či stavať nehnuteľnosť už skôr ako po 6 rokoch, môžete získať od stavebnej sporiteľne tzv. medziúver. Vtedy však nemáte nárok na štátnu prémiu.

Na čo môžem minúť svoje stavebné sporenie

Sporenie v stavebnej sporiteľni prioritne slúži na riešenie bytovej otázky. Šetriť si tu však môžete aj za iným účelom. Ak sa časom rozhodnete, že si svoje zúročené peniaze chcete vybrať a použiť na niečo iné, ako bola pôvodne plánovaná rekonštrukcia kúpeľne, môžete. Dopredu si ale overte podmienky sporiteľne. Neprídete o úrok? Nebudete musieť platiť za výber poplatok? Po akom čase od začiatku sporenia si peniaze môžete vybrať, aby ste netratili?

Iné to je, ak ste získali štátnu prémiu. Vtedy môžete peniaze zo sporenia čerpať najskôr po dvoch rokoch a je nutné dokladovať ich účel. Nasporená čiastka aj s príspevkom od štátu, ktorý ste získali, sú určené výhradne na bývanie.

Titulná foto: Pixabay