Finančné produkty

Lízing: ako funguje?

Finančný lízing je možné využiť pri kúpe nového, ale aj jazdeného vozidla. Kým sa však stanete jeho majiteľom, chvíľu to potrvá.

Lízing: ako funguje?

Poznáte to určite z reklamy. Špičkové auto len za 300 eur mesačne. Nové auto za štvrtinovú cenu ešte dnes. Väčšina z týchto upútaviek sa vás snaží presvedčiť, že získať auto, aj keď naň nemáte práve dostatok financií, nie je nič zložité. Predajcovia vám ho radi ponúknu na lízing. Ako to funguje?

Lízing zvyčajne poznáme v súvislosti s kúpou vozidla, ale zaobstarať si takto môžete akýkoľvek majetok. Medzi lízingom a spotrebným úverom je zásadný rozdiel.

Foto: Pixabay.com

Kým pri štandardnom spotrebnom úvere je postup taký, že si vezmete pôžičku, z peňazí kúpite auto, ktorého ste okamžite majiteľom a následne uhrádzate splátky úveru, pri lízingu je to naopak.

Ak si vezmete auto na lízing, môžete ho hneď užívať, ale po celý čas splácania je jeho majiteľom lízingová spoločnosť. S ňou uzavriete zmluvu, v ktorej si dohodnete výšku splátok a odkupnú cenu. Auto sa totiž stane vaším majetkom, až keď ho úplne splatíte.

Pokiaľ chcete lízing, mali by ste vedieť:

  1. Lízing je jednorazový účelový úver, ktorý môžete použiť na kúpu hnuteľného aj nehnuteľného majetku. Často sa využíva na kúpu auta.
  2. Lízingové spoločnosti si často účtujú poplatok za spracovanie úveru.
  3. Okrem pravidelných splátok musíte platiť aj havarijné a povinné zmluvné poistenie.
  4. Klient nie je majiteľom vozidla, kým neuhradí poslednú splátku a odkupnú cenu.
  5. Ak auto prestanete splácať, lízingová spoločnosť má právo si ho ponechať, nehľadiac na sumu, ktorú ste doposiaľ uhradili.

Ako získam lízing

Na trhu je dnes viacero lízingových produktov, z ktorých si môžete vybrať ten vhodný pre vás. Štandardne je potrebné uhradiť akontáciu, teda vstupnú splátku, ktorá sa určuje v percentách. Na jej výške sa dohodnete s lízingovou spoločnosťou.

Akontácia zvyčajne začína približne od 15 % ceny vozidla, ale môže tvoriť napríklad aj 80 % celkovej ceny. Ak teda kupujete auto v hodnote 10 000 eur, pri 20 % akontácii budete musieť 2 000 eur uhradiť zo svojich prostriedkov. Následne budete auto splácať dohodnutými splátkami.

Tie môžu odchádzať z vášho účtu každý mesiac, ale aj raz za štvrťrok, prípadne inak pravidelne či nepravidelne podľa podmienok zmluvy. Platí, že čím vyššiu akontáciu si zvolíte, tým menej napokon preplatíte celkovú cenu vozidla. Po uhradení poslednej splátky máte nárok na odkúpenie auta za vopred dohodnutú cenu.

Na trhu sú tiež lízingové produkty s nulovou akontáciou. A teda na úvod nepotrebujete vlastné peniaze. Lízingové spoločnosti tak isto ponúkajú aj lízing bez navýšenia, teda akoby s nulovým úrokom – v prípade lízingov však nehovoríme o úrokoch, ale o tzv. koeficiente lízingového navýšenia. Vtedy na splátkach nepreplatíte hodnotu vozidla, musíte však stále počítať so spracovateľským poplatkom za vybavenie lízingu a tiež s povinným poistením, ktoré zahŕňa povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie. To môže mesačnú splátku pomerne navýšiť.

Existuje aj možnosť tzv. operatívneho lízingu. Vtedy rovnako splácate pravidelne splátky za vozidlo, ale na konci lízingu ho od lízingovej spoločnosti neodkúpite. V tomto prípade je po celý čas splácania vlastníkom a aj držiteľom auta lízingová spoločnosť, ktorá sa zároveň stará o jeho údržbu a servis. Vy si auto iba prenajímate. Zmluvným základom býva nájomná zmluva.

Ako porovnávať ponuky

Porovnať ponuky rôznych typov lízingov od rôznych spoločností je celkom oriešok. Zvyčajne je pre nás spoľahlivým vodítkom hodnota RPMN, teda ročných percentuálnych nákladov, ktoré zahŕňajú nielen úroky, ale aj ďalšie náklady spojené s úverom.

V prípade lízingu však do hry vstupuje viacero premenných. Nielen cena, za akú kupujete auto a doba splácania, ale aj výška akontácie, spôsob a výška úhrady poistenia, spracovateľský poplatok, poplatok za prechod vlastníctva i odkupná hodnota. Tá zvyčajne býva vyčíslená v desiatkach eur, avšak môže byť stanovená ako percento z obstarávacej ceny vozidla.

Ak chcete teda ponuky porovnávať prostredníctvom RPMN, uistite sa, že všetky ostatné parametre sú úplne rovnaké.

Titulná foto: Pixabay