Finančné produkty

Lízing: ako funguje?

Lízing: ako funguje?

Finančný lízing je možné využiť pri kúpe nového, ale aj jazdeného auta. Kým sa však stanete jeho majiteľom, chvíľu to potrvá.

Lízing: ako funguje?

 

Poznáte to určite z reklamy. Nové auto len za 300 eur mesačne. Luxusné auto za štvrtinovú cenu ešte dnes. Väčšina z týchto ponúk sa vás snaží presvedčiť, že získať auto nie je nič zložité, aj keď na to práve nemáte peniaze. Predajcovia vám ho radi ponúknu na lízing. Ako to funguje?

Lízing je v podstate prenájom tovaru s možnosťou následného odkúpenia a najčastejšie sa ľuďom spája s kúpou auta. Na lízing si však môžete zaobstarať aj iný majetok alebo zariadenie, napríklad na podnikanie. Medzi lízingom a spotrebným úverom je zásadný rozdiel.

Finančný a operatívny lízing

Kým pri štandardnom spotrebiteľskom úvere je postup taký, že si vezmete bezúčelovú pôžičku, z peňazí sami kúpite auto, ktorého ste okamžite majiteľom, a následne mesačne splácate úver formou splátok, pri lízingu je to naopak.

Ak si vezmete auto na finančný lízing, môžete ho hneď užívať, ale po celý čas splácania je majiteľom auta lízingová spoločnosť. S ňou uzavriete zmluvu, v ktorej si dohodnete okrem iného výšku splátok odkupnú cenu. Auto sa stane vaším majetkom, až keď ho úplne splatíte.

Existuje aj možnosť operatívneho lízingu, kedy si auto po celý čas prenajímate, no na rozdiel od finančného lízingu ho nikdy nebudete vlastniť. Pri operatívnom lízingu rovnako platíte pravidelné splátky za auto, ale na konci lízingu ho od lízingovej spoločnosti neodkúpite. Vlastníkom a aj držiteľom auta je po celý čas lízingová spoločnosť, ktorá sa zároveň stará o jeho údržbu a servis. Vy si auto iba prenajímate. Zmluvným základom býva nájomná zmluva.

Foto: Pixabay

Ako získam lízing

Na začiatok by ste si mali porovnať ponuky lízingových spoločností a vybrať si vhodný lízing pre vás. Odporúča sa porovnávať vždy aspoň 3 ponuky. Pri lízingu je štandardne potrebné uhradiť akontáciu, teda vstupnú splátku, ktorá sa určuje v percentách. Na jej výške sa dohodnete s vybranou lízingovou spoločnosťou.

Akontácia zvyčajne býva okolo 20 % ceny vozidla, ale môže tvoriť napríklad aj 80 % celkovej ceny. Ak teda kupujete auto v hodnote 10 000 eur, pri 20 % akontácii budete musieť 2 000 eur uhradiť zo svojich prostriedkov. Následne budete auto splácať dohodnutými splátkami.

Tie môžu odchádzať z vášho účtu každý mesiac, prípadne raz za štvrťrok alebo ročne, podľa podmienok zmluvy. Platí, že čím vyššiu akontáciu si zvolíte, tým menej napokon preplatíte celkovú cenu vozidla. Po uhradení poslednej splátky máte nárok na odkúpenie auta za vopred dohodnutú cenu.

Pokiaľ chcete lízing, mali by ste vedieť:

  • Lízing je účelový spotrebiteľský úver, ktorý môžete použiť na kúpu hnuteľného aj nehnuteľného majetku. Často sa využíva na kúpu auta.
  • Lízingové spoločnosti si často účtujú poplatok za spracovanie úveru.
  • Pri financovaní kúpy auta lízingom musíte mať okrem povinného PZP aj havarijné poistenie, ktoré je zvyčajne súčasťou zmluvy s lízingovou spoločnosťou.
  • Majiteľom vozidla sa stanete až keď uhradíte poslednú splátku a odkupnú cenu v prípade finančného lízingu.
  • Ak auto prestanete splácať, lízingová spoločnosť má právo si ho ponechať, nehľadiac na sumu, ktorú ste doposiaľ uhradili.

Ako porovnávať ponuky

Porovnať ponuky rôznych typov lízingov od rôznych spoločností je celkom oriešok. Spoľahlivým vodítkom je hodnota RPMN, teda ročných percentuálnych nákladov, ktoré zahŕňajú nielen úroky, ale aj ďalšie náklady spojené s úverom, teda poplatky aj poistenie auta.

V prípade lízingu však do hry vstupuje viacero premenných. Nielen cena, za akú kupujete auto a lehota splácania, ale aj výška akontácie, spôsob a výška úhrady poistenia, spracovateľský poplatok, poplatok za prechod vlastníctva i odkupná hodnota. Tá zvyčajne býva vyčíslená v desiatkach eur, avšak môže byť stanovená ako percento z obstarávacej ceny vozidla.

Ak chcete teda ponuky porovnávať prostredníctvom RPMN, uistite sa, že všetky tieto poplatky a náklady sú v RPMN započítané. Na výpočet RPMN môžete použiť aj RPMN kalkulačku od Národnej banky Slovenska.

Pozor na špeciálne ponuky

Na trhu sú tiež lízingové produkty s nulovou akontáciou, teda na úvod nepotrebujete vlastné peniaze. Tieto ponuky však pravdepodobne budú mať vyššie celkové preplatenie.

 

Lízingové spoločnosti tak isto ponúkajú aj lízing bez navýšenia, teda akoby s nulovým úrokom – v prípade lízingov však nehovoríme o úrokoch, ale o tzv. koeficiente lízingového navýšenia. Vtedy na splátkach nepreplatíte, musíte však stále počítať so spracovateľským poplatkom za vybavenie lízingu a tiež s povinným poistením, ktoré zahŕňa povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie.

Aj u týchto ponúk sledujte RPMN a porovnávajte celkové náklady.

Titulná foto: Pixabay