5peňazí v spolupráci s Múzeom mincí a medailí v Kremnici prináša zábavné finančné vzdelávanie pre rodiny s deťmi. Zažite dobrodružstvá so zvedavými permoníkmi u vás doma aj v prírode a rozprávajte sa spolu o peniazoch.

Čo u nás nájdete

  • 5 + 1 poučných rozprávok o peniazoch a permoníkoch
  • 5  finančných tém pre deti
  • 5 vzdelávacích materiálov pre rodiny, v ktorých nájdete zábavné aktivity aj zaujímavé informácie o peniazoch

Ako sa môžete zapojiť

•  Čítajte si s deťmi rozprávky o permoníkoch. Všetky príbehy nájdete nižšie na stránke.

•  Rozprávajte sa spoločne o peniazoch. Sprievodný materiál pre rodinu, ktorý je pripravený ku každému príbehu, vám poradí, ako uchopiť tému. Materiál obsahuje 3 otázky pre deti a okruhy, o ktorých sa môžete rozprávať. Vďaka otázkam si viete overiť, či deti príbehu porozumeli. Nezabudli sme ani na „dospelákov“. V každom materiáli nájdete aj tip pre rodičov so zaujímavosťami o peniazoch.

•  Zatraktívnite deťom finančné témy pomocou aktivít, ktoré nájdete v materiáli. Každý mesiac vás čaká tip na aktivitu v prírode, tvorivé dielničky a objavovanie tajomných predmetov z Múzea mincí a medailí v Kremnici.

Čo sa deti naučia

V príbehoch z Kremnice sa spoločne s permoníkmi dozviete, ako peniaze zarobiť, ako s nimi hospodáriť a ochrániť ich pred sebou i nástrahami moderného sveta. Postupne odhalíte tajomstvá peňazí na témy:

Kto sú permoníci

Podľa jednej z mnohých kremnických legiend o objavení zlata v Kremnických vrchoch sa jedného dňa zjavil istému poddanému, ryžujúcemu v potoku pri Starej Kremničke zlato pre pána hradu Šášov, bradatý človiečik, ktorý ho zaviedol k prameňu potoka vyvierajúcemu spod skaly z čistého zlata. Potom ako poddaný trikrát mocne udrel do skaly, povyskakovali z vody malí človiečikovia a stiahli ho do nej za jeho chamtivosť. Údery však začuli poddaní kráľa, ktorý na tieto miesta povolal baníkov a práve na tom mieste sa v Kremnici začalo ťažiť zlato.

Naši permoníci Barborka a Klimko však medzi ľudí doteraz nechodili. A ako sa im náš svet pozdáva, sa dozviete v príbehoch z Kremnice. Čítajte s nami.

Kde sa príbehy odohrávajú

Klimko a Barborka žijú v permoníckych chodbách neďaleko Kremnice. Počas nasledujúcich mesiacov objavia rôzne miesta priamo v baníckom meste a vďaka nim odhalia tajomstvá peňazí. Spoznajte Kremnicu prostredníctvom našich rozprávok a navštívte ju aj osobne.

Úvodná téma: O peniazoch

Úvodný príbeh: Ako permoníci objavili peniaze

V úvodnom príbehu sa vám predstavia dvaja kamaráti, permoníci Klimko a Barborka. Prečítajte si, ako sa dostali do nášho sveta a čo všetko v ňom zažili.

Téma: ZAROB

Prvý príbeh: Ako si Barborka a Klimko našli prácu

Klimko a Barborka sa opäť dostanú do centra Kremnice a naučia sa, odkiaľ ľudia berú peniaze.

Materiál pre rodinu

V priloženom dokumente nájdete otázky a okruhy, ktoré rozšíria vedomosti nadobudnuté z príbehu, a pomôžu vám diskutovať o téme zarob. Nájdete tu aj 3 námety na rodinné aktivity.

Téma: MÍŇAJ

Druhý príbeh: Ako sa permoníci učili hospodáriť s peniazmi

Permoníci sa v tomto príbehu naučia, aké jednoduché je míňať zarobené peniaze a čo je výdavok a rozmieňanie peňazí.

Materiál pre rodinu

V priloženom dokumente nájdete otázky a okruhy, ktoré rozšíria vedomosti nadobudnuté z príbehu, a pomôžu vám diskutovať o téme míňaj. Nájdete tu aj 3 námety na rodinné aktivity.

Téma: ŠETRI

Tretí príbeh: Permoníci a dobrodružstvo na zlatom potoku

Naši permoníci zažijú v tomto príbehu dobrodružstvo aj mágiu. Odhaľte s nimi kúzlo šetrenia a vyberte sa prostredníctvom rozprávky na splav divokej rieky.

Materiál pre rodinu

V priloženom dokumente nájdete otázky a okruhy, ktoré rozšíria vedomosti nadobudnuté z príbehu, a pomôžu vám diskutovať o téme šetri. Nájdete tu aj 3 námety na rodinné aktivity.

Téma: POŽIČAJ

Štvrtý príbeh: Ako Barborka splatila požičané

V tomto príbehu Barborka zažije vlastné dobrodružstvo s čarovným klobúkom a spozná silu nezištného obdarovania.

Materiál pre rodinu

V priloženom dokumente nájdete otázky a okruhy, ktoré rozšíria vedomosti nadobudnuté z príbehu, a pomôžu vám diskutovať o téme požičaj. Nájdete tu aj 3 námety na rodinné aktivity.

Téma: CHRÁŇ

Piaty príbeh: Ako sa permoníci dostali do Bratislavy

V poslednom príbehu sa permoníci dostanú z Kremnice až do Bratislavy a naučia sa, ako chrániť svoje peniaze.

Materiál pre rodinu

V priloženom dokumente nájdete otázky a okruhy, ktoré rozšíria vedomosti nadobudnuté z príbehu, a pomôžu vám diskutovať o téme chráň. Nájdete tu aj 3 námety na rodinné aktivity.

Súťažné podmienky

Príbehy z Kremnice - súťažné podmienky

Zapojte sa do súťaže o víkendový pobyt v Kremnici a drobné ceny od NBS. Výzvy na zapojenie sa budú zverejnené každý mesiac na sociálnych sieťach 5peňazí a v prílohe nájdete kompletné podmienky.