5peňazí v spolupráci s Múzeom mincí a medailí v Kremnici prináša zábavné finančné vzdelávanie pre rodiny s deťmi. Zažite dobrodružstvá so zvedavými permoníkmi u vás doma aj v prírode a rozprávajte sa spolu o peniazoch.

Čo vás čaká

• 5  mesiacov zábavy s permoníkmi
• 5  poučných rozprávok
• 5  finančných tém pre deti
• 15  aktivít pre celú rodinu so súťažami o skvelé ceny

Ako sa môžete zapojiť

•  Čítajte si s deťmi rozprávky o permoníkoch. Každý mesiac pribudne na stránke nový príbeh, ktorý otvára základné finančné otázky detí. Rozprávky nájdete nižšie.

•  Rozprávajte sa spoločne o peniazoch. Sprievodný materiál pre rodinu, ktorý je pripravený ku každému príbehu, vám poradí, ako uchopiť tému. Materiál obsahuje 3 otázky pre deti a okruhy, o ktorých sa môžete rozprávať. Vďaka otázkam si viete overiť, či deti príbehu porozumeli. Nezabudli sme ani na “dospelákov”. V každom materiáli nájdete aj tip pre rodičov so zaujímavosťami o peniazoch.

•  Zatraktívnite deťom finančné témy pomocou aktivít, ktoré nájdete v materiáli. Každý mesiac vás čaká tip na aktivitu v prírode, tvorivé dielničky a objavovanie tajomných predmetov z Múzea mincí a medailí v Kremnici.

•  Zapojte sa do permoníckych výziev na sociálnych sieťach a každý mesiac ste v hre o víkendový pobyt v Kremnici pre celú rodinu aj drobné ceny.

Vyhrajte rodinný víkendový pobyt

Zapojte sa do jednej z 3 výziev mesiaca jún na tému zarob a vyhrajte drobné ceny alebo hlavnú cenu mesiaca – rodinný víkendový pobyt v Kremnici na 2 noci a k tomu vstup do Múzea mincí a medailí so sprievodcom. V každej výzve hráte aj o drobné ceny.

 

1. Výzva pre malých pátračov: (od 5. 6. do 15. 6.) uhádnite, aké mince majú permoníci vo vozíku, obrázok nájdete na našom Facebooku. Hráte o 5x hlavolamy pre deti + zápisník pre rodičov a každý účastník je zaradený aj do losovania o hlavnú cenu.

 

2. Fotovýzva: (od 10. 6. do 27. 6.) nájdite miesto vo svojom okolí, kde sa môžu skrývať permoníci a vašu fotku pridajte na Instagram s hashtagom #pribehyzkremnice a #5penazi. Hráte o 5x fľašu na vodu, ktorú oceníte aj na výletoch a každý účastník je zaradený aj do losovania o hlavnú cenu.

 

3. Tvorivá výzva: (od 15. 6. do 27. 6.) pošlite nám cez Facebook alebo mailom na 5penazi@5penazi.sk obrázok, na ktorom vás deti nakreslia pri vašej práci. Zo všetkých diel vytvoríme galériu a piati, ktorých vyžrebujeme, získajú štvorfarebné perá. Každý účastník je zaradený aj do losovania o hlavnú cenu.

Viac informácií nájdete na našich sociálnych sieťach, nižšie v materiáli pre rodinu a súťažných podmienkach.

Čo sa deti naučia

V príbehoch z Kremnice sa spoločne s permoníkmi dozviete, ako peniaze zarobiť, ako s nimi hospodáriť a ochrániť ich pred sebou i nástrahami moderného sveta. Postupne odhalíte tajomstvá peňazí na témy:

Kto sú permoníci

Podľa jednej z mnohých kremnických legiend o objavení zlata v Kremnických vrchoch, sa jedného dňa zjavil istému poddanému, ryžujúcemu v potoku pri Starej Kremničke zlato pre pána hradu Šášov, bradatý človiečik, ktorý ho zaviedol k prameňu potoka vyvierajúcemu spod skaly z čistého zlata. Potom ako poddaný trikrát mocne udrel do skaly, povyskakovali z vody malí človiečikovia a stiahli ho do nej za jeho chamtivosť. Údery však začuli poddaní kráľa, ktorý na tieto miesta povolal baníkov a práve na tom mieste sa v Kremnici začalo ťažiť zlato.

Naši permoníci, Barborka a Klimko, však medzi ľudí doteraz nechodili. A ako sa im náš svet pozdáva sa dozviete v príbehoch z Kremnice. Čítajte s nami.

Kde sa príbehy odohrávajú

Klimko a Barborka žijú v permoníckych chodbách neďaleko Kremnice. Počas nasledujúcich mesiacov objavia rôzne miesta priamo v baníckom meste a vďaka nim odhalia tajomstvá peňazí. Spoznajte Kremnicu prostredníctvom našich rozprávok a navštívte ju aj osobne.

STIAHNITE SI ROZPRÁVKU

Úvodný príbeh: Ako permoníci objavili peniaze

V úvodnom príbehu sa vám predstavia dvaja kamaráti, permoníci Klimko a Barborka. Prečítajte si, ako sa dostali do nášho sveta a čo všetko v ňom zažili.

Téma mesiaca jún: ZAROB

Prvý príbeh: Ako si Barborka a Klimko našli prácu

Klimko a Barborka sa opäť dostanú do centra Kremnice a naučia sa, odkiaľ ľudia berú peniaze.

Materiál pre rodinu

V priloženom dokumente nájdete otázky a okruhy, ktoré rozšíria vedomosti nadobudnuté z príbehu a pomôžu vám diskutovať o téme zarob. Nájdete tu aj 3 námety na rodinné aktivity.

Súťažné podmienky

Príbehy z Kremnice - súťažné podmienky

Zapojte sa do súťaže o víkendový pobyt v Kremnici a drobné ceny od NBS. Výzvy na zapojenie sa budú zverejnené každý mesiac na sociálnych sieťach 5peňazí a v prílohe nájdete kompletné podmienky.