Varovania

Pozor na falošný register úverov

06.11.2020

Pozor na falošný register úverov

Podvodníci vyžadujú poplatky za poskytovanie informácií o vašich dlhoch. Nenechajte sa oklamať.

Pozor na falošný register úverov

Plánujete si vziať hypotekárny úver alebo kúpiť spotrebný tovar na splátky a radi by ste si predtým sami skontrolovali svoju finančnú históriu, či dokonca získali doklad o vašej platobnej disciplíne? Natrafili ste pritom na internetovú stránku Centrálneho registra dlžníkov SR (CERD)? Nenaleťte podvodníkom, varuje Národná banka Slovenska.

Webstránka registra dlžníkov podľa NBS nemá prístup do oficiálnych databáz. FOTO: internet
Webstránka registra dlžníkov podľa NBS nemá prístup do oficiálnych databáz.
FOTO: internet

Informácie, ktoré vám budú nanič

Internetová stránka, ktorú nájdete pod viacerými doménami (registerdlznikov.sk, centralnyregisterdlznikov.sk, registerofdebtors.com/sk) ponúka návštevníkom údajnú kontrolu ich vlastného dlhu, ako aj dlhov iných subjektov. Vyžaduje pritom registráciu, ktorú môže následne sprevádzať úhrada poplatkov. Cenník aktuálne nie je prístupný.

NBS upozorňuje na podozrivú činnosť tejto webstránky, konkrétne na službu poskytovania tzv. výpisov o bezdlžnosti. Tento register nemá prístup k údajom z oficiálnych registrov a ani od ich užívateľov. Ak by ste teda od neho dostali výpis o vašej platobnej schopnosti, resp. bezdlžnosti, pre banku alebo nebankovú spoločnosť, ktorá by vám poskytovala úver, by takýto záznam nemal žiadnu váhu.

„CERD nie je evidovaný ako oficiálny register, ktorý eviduje a spracúva údaje o klientoch, ich úverových záväzkoch a platobnej disciplíne podľa platných právnych predpisov Slovenskej republiky. Výpis z registra dlžníkov, ktorý vydáva CERD a vyberá zaň poplatky tak nie je pre finančné inštitúcie relevantný, nakoľko neobsahuje reálne informácie o finančných záväzkoch dotknutej osoby,“ .

Čo je to úverový register

Ide o pravidelne aktualizovanú databázu klientov, v ktorej si banky pred poskytnutím pôžičky preveria bonitu klienta. V registri vidia aj jeho minulosť, či sa správal ako zodpovedný dlžník a svoje záväzky platil včas, či žiadal niekedy o odklad splátok, meškal s platením, alebo bol dokonca jeho úver zosplatnený predčasne. Teda, že ho banka pre jeho nedisciplinovanosť vyzvala, aby zaplatil všetky dlhy naraz aj s poplatkami.

Finančné inštitúcie v registri nájdu informácie o každom klientovi, ktorý aktuálne čerpá úver, v minulosti ho čerpal alebo oň žiadal. Okrem bežných spotrebiteľských úverov a úverov určených na financovania bývania register poskytuje záznamy aj o povolenom prečerpaní bežného účtu či kreditnej karte. Eviduje aj klientov v pozícii spoludlžníka a ručiteľa. Všetky tieto údaje uchováva ešte 5 rokov po splatení úveru.

Ak máte záujem získať výpis z registra bankových úverov, môžete tak spraviť na oficiálnej stránke prevádzkovateľa Spoločného registra bankových informácií. Podnikatelia o takýto výpis môžu požiadať priamo NBS.

Titulná foto: Shutterstock