V spolupráci s Múzeom mincí a medailí v Kremnici prinášame zábavné finančné vzdelávanie pre deti. Dvaja kamaráti, permoníci Klimko a Barborka, sa v rozprávkach Príbehy z Kremnice dostanú do sveta ľudí a naučia sa spolu s deťmi veľa o tom, ako fungujú peniaze, ako sa zarábajú a prečo by sme ich nemali všetky pomíňať.


Čítajte s deťmi rozprávky a spoznávajte svet peňazí a dospelákov. Toto sú Príbehy z Kremnice.

  • 6 poučných príbehov o peniazoch
  • v každom príbehu jednu finančnú tému

Ako s príbehmi pracovať

  • čítajte si s deťmi rozprávky o permoníkoch
  • rozprávajte sa spoločne o peniazoch vo vašej rodine
  • pri rozhovoroch môžete využívať materiály pre rodiny
  • vypracujte s deťmi pracovné listy
  • pozrite si aj muzikálik Permoníčkovia, ktorý vznikol na motív rozprávok

Kto sú permoníci

Permoníci sú banskí škriatkovia, o ktorých sa na strednom Slovensku hovorí od nepamäti. Podľa jednej z mnohých legiend sa jedného dňa zjavil istému poddanému, ryžujúcemu v potoku zlato pre pána hradu Šášov, bradatý človiečik. Zaviedol ho k prameňu potoka vyvierajúcemu spod skaly z čistého zlata. Poddaný chcel zlato hneď brať. Potom ako trikrát mocne udrel do skaly, povyskakovali z vody malí človiečikovia a stiahli ho do nej za jeho chamtivosť. Údery však začuli poddaní kráľa. Ten na miesto povolal baníkov a odvtedy sa práve tu začalo ťažiť zlato.

Naši permoníci Barborka a Klimko možno naozaj žili, a možno nie. Medzi ľudí doteraz nechodili. Objavia však tajný prechod do nášho sveta a naučia seba aj vaše deti viac o peniazoch s svete „dospelákov“.A ako sa im náš svet pozdáva? Dozviete sa to v Príbehoch z Kremnice.

Kde sa príbehy odohrávajú

Klimko a Barborka žijú v permoníckych chodbách neďaleko Kremnice. V príbehoch objavia rôzne miesta v banskom meste a odhalia tajomstvá peňazí. Spoznajte Kremnicu prostredníctvom našich rozprávok a navštívte ju aj osobne. Náš tím 5peňazí pozýva všetkých do Múzea mincí a medailí.

Rozprávky na stiahnutie

Príbehy z Kremnice

Veselé rozprávky o permoníkoch vás prenesú do Kremnice, kde sa v minulosti ťažilo zlato a ešte aj dnes sa razia naše euromince. V príbehoch sa banskí škriatkovia dozvedia čo je výplata, ako si sporiť a prečo by sme si mali rozmyslieť, či vezmeme pôžičku.

Materiály pre rodinu

ZAROB

V priloženom dokumente nájdete otázky a okruhy, ktoré rozšíria vedomosti nadobudnuté z príbehu, a pomôžu vám diskutovať o téme zarob. Nájdete tu aj 3 námety na rodinné aktivity.

MÍŇAJ

V priloženom dokumente nájdete otázky a okruhy, ktoré rozšíria vedomosti nadobudnuté z príbehu, a pomôžu vám diskutovať o téme míňaj. Nájdete tu aj 3 námety na rodinné aktivity.

ŠETRI

V priloženom dokumente nájdete otázky a okruhy, ktoré rozšíria vedomosti nadobudnuté z príbehu, a pomôžu vám diskutovať o téme šetri. Nájdete tu aj 3 námety na rodinné aktivity.

POŽIČAJ

V priloženom dokumente nájdete otázky a okruhy, ktoré rozšíria vedomosti nadobudnuté z príbehu, a pomôžu vám diskutovať o téme požičaj. Nájdete tu aj 3 námety na rodinné aktivity.

OCHRÁŇ

V priloženom dokumente nájdete otázky a okruhy, ktoré rozšíria vedomosti nadobudnuté z príbehu, a pomôžu vám diskutovať o téme chráň. Nájdete tu aj 3 námety na rodinné aktivity.