Sleduj videá o permoníčkoch

Vďaka grantu 5peňazí vznikla na motív rozprávok Príbehy z Kremnice séria ôsmych edukačných videí s názvom Permoníčkovia v krajine euríčok a centíkov od detských hudobníkov BimBamKuku. Zážitky zvedavých permoníkov Klimka a Barborky tak môžu vaše deti nielen čítať, ale aj pozerať.


1. diel

Permoníčkovia Klimko a Barborka sú permonícke deti, ktoré vám pomôžu prebádať svet dolu, ale aj tu hore vo svete ľudí. Pomocou mince, ktorú nájdu v bani, totiž zatúžia objaviť náš reálny svet a zároveň zistiť, odkiaľ sa berú peniaze. Vydajte sa na toto dobrodružstvo spoznávania sveta financií spolu s nimi!

2. diel

V tejto časti sa dozviete ako sa razia mince a ako permoníci Klimko a Barborka objavili, že sa dá v obchode platiť rôznymi spôsobmi, dokonca aj kartou.

3. diel

V tretej časti permoníci rozmýšľajú, kde sa dajú zohnať peniaze. Uvidia, že ľudia ich vyberajú z bankomatu, a tak sa rozhodnú, že to skúsia aj oni. Netušia však, že to nie je také jednoduché, a že bankomat nie je zázračná skrinka na peniaze.

Poďte čítať a plniť úlohy

Páčia sa vašim deťom Klimko a Barborka? Ich príbehy si môžete aj prečítať alebo sa zahrať niektorú z hier, ktorú nájdete v materiáloch pre rodiny a pracovných listoch.

4. diel

V štvrtej časti sa naši permoníci z Kremnice rozhodnú otvoriť si v banke účet, keďže ich eso v bankomate nefungovalo. Dozvedia sa, odkiaľ sa berú peniaze na bankomatovej karte, a že peniaze si treba najprv zarobiť, následne vložiť na účet a až potom sa dajú vybrať pomocou platobnej karty.

5. diel

V piatej časti čaká našich banských permoníkov bohatý program. Navštívia Múzeum mincí a medailí, kde sa dozvedia, že mincovňa v Kremnici razí mince už od 14. storočia a mnohé iné veci o minciach, napr. tam nájdu aj stredoveké florény.

6. diel

V šiestej časti Klimko a Barborka nájdu leták s ponukou na raftovanie. Všetko však stojí peniaze. A tak si budú musieť na raftovanie zarobiť. Či sa im to podarí a či to neminú skôr na niečo iné, to sa dozviete v tejto časti.

7. diel

Barborka príde na to, že keď si niečo požičia, musí to aj vrátiť. Zvlášť keď ide o peniaze. A tak musí Barborka zháňať euríčka a stojí ju to veľkú námahu. V príbehu uvidíte, ako príde na návštevu k Barborke jej sesternica Alžbetka, ktorá si tiež chce niečo požičať.

8. diel

Dnes sa permoníčkovia vyberú do Národnej banky Slovenska, v ktorej sa bojuje. Skrýva sa tu inflačná príšera a treba ju dostať pod kontrolu.