Správy

Global Money Week 2023: týždeň finančnej gramotnosti aj na Slovensku

01.03.2023

Global Money Week 2023: týždeň finančnej gramotnosti aj na Slovensku

Slovensko bude tento rok výraznou súčasťou celosvetovej kampane Global Money Week, ktorá už jedenástykrát pripomína dôležitosť finančného vzdelávania.

Global Money Week 2023: týždeň finančnej gramotnosti aj na Slovensku

 

V týždni od 20. do 26. marca 2023 sa na mnohých miestach po celom Slovensku budú organizovať vzdelávacie aktivity pre žiakov aj dospelých. Po skúsenostiach z minulých ročníkov Národná banka Slovenska opäť vstupuje do GMW ako národný koordinátor pre celú krajinu. NBS oslovila množstvo škôl i neziskových a profesijných organizácií, ktoré sa venujú finančnému vzdelávaniu, aby sa do projektu zapojili. Spoločným cieľom je zvýšiť povedomie o finančnej gramotnosti a priniesť projekty a aktivity na jej zlepšenie. Zároveň zlepšiť povedomie o aktivitách, ktoré sa už realizujú a hľadať priestor na ich zlepšenie.

Aktivity realizované NBS

Už 3. rok prináša NBS do škôl neformálne finančné vzdelávanie pod hlavičkou 5peňazí. Počas GMW budú klasické vzdelávania so žiakmi 1. aj 2. stupňa ZŠ aj pre stredoškolákov rozšírené o špeciálne aktivity v duchu tohoročnej témy: Plan your money, plant your future (Urob si finančný plán, aby tvoja budúcnosť rástla).

Na širokú verejnosť bude celý týždeň smerovať osvetová online kampaň 5peňazí zdôrazňujúca význam celoživotného finančného vzdelávania. Jej súčasťou bude aj finančný kvíz spojený so súťažou. Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Instagram a počas trvania kampane si môžete nielen overiť svoje vedomosti, ale tiež sa zapojiť do súťaže o zaujímavé ceny.

V piatok 24. marca sa bude navyše v centrále NBS konať národné finále stredoškolskej súťaže Generácia €uro, ktorá žiakom približuje význam menovej politiky, objasňuje úlohu centrálnej banky a prehlbuje ich poznatky o svete financií.

Aktivity GMW v podaní partnerov

Pozvanie zapojiť sa do kampane prijali nasledújúce školy a organizácie, ktoré sa rozhodli realizovať vlastné aktivity a projekty. Pozrite sa, čo všetko sa bude diať v rámci slovenského Global Money Week:

(rozkliknite kategóriu pre zobrazenie kompletného zoznamu)

Základné školy

Stredné a vysoké školy

Organizácie a asociácie

Zapojte sa aj vy do GMW

Aj vaše vzdelávacie aktivity môžu byť súčasťou Global Money Week. Pre zapojenie sa stačí registrovať prostredníctvom formulára nižšie vrátane stručného popisu aktivít, najneskôr do 26. marca 2023.  Počas týždňa od 20. do 26. marca 2023 uskutočnite vlastné vzdelávanie, aktivitu alebo osvetu v rozsahu, ktorý vám vyhovuje. Pri príprave a organizácii, prosíme o dodržanie odporúčaní uvedených nižšie (Informácie pre partnerov).

Registrácia na GMW 2023

Niekoľko tipov na pútavé vzdelávacie aktivity

 • Pripravte pre žiakov kvíz finančnej gramotnosti.
 • Pridajte k aktivitám hry zamerané na budúcnosť: hľadanie budúcej práce detí, finančné plánovanie, príprava rodinného rozpočtu a podobne.
 • Vytvorte s deťmi výrobky z udržateľných materiálov a zdieľajte ich spolu s myšlienkou kampane Plan your money, plant your future (Urob si finančný plán, aby tvoja budúcnosť rástla)
 • Vyzvite deti a rodičov na domácu aktivitu, ktorou podporia myšlienku kampane, a zdieľajte ju s nami na sociálnych sieťach.
 • Naplánujte si návštevu Múzea mincí a medailí v Kremnici, Mincovne alebo inej inštitúcie, ktorá sa venuje finančnému vzdelávaniu a finančným produktom.
 • Vytvorte online výzvy a súťaže pre deti s tematikou finančnej gramotnosti.
 • Množstvo ďalších námetov nájdete na stránke Global Money Week.

Ak nemáte možnosť zorganizovať komplexnú vzdelávaciu aktivitu (prednáška, kvíz, exkurzia a pod.), môžete tému financií zaradiť do bežného vyučovania svojich žiakov alebo výchovy svojich detí.

Napríklad:

 • Rozprávajte sa o finančnom plánovaní na hodine matematiky, prvouky alebo občianskej výchovy
 • Dajte deťom nakresliť ich budúce povolanie alebo sen, na ktorý si sporia doma na výtvarnej výchove alebo v školskom klube
 • Využite naše materiály pre deti. Zábavné a poučné príbehy o permoníkoch z Kremnice si s deťmi môžete prečítať ako rozprávku alebo pozrieť ako detský muzikál
 • Staršie deti a dospelých isto zabavia kreslené rozprávky od 5peniažka
 • Pre stredoškolákov je určený videokurz na portáli Zmudri

A napokon, Global Money Week dokážete podporiť aj samotným šírením jeho myšlienky. Povedzte o ňom svojmu okoliu, zdieľajte príspevky na sociálnych sieťach, upozornite rodičov na kampaň cez Edupage alebo využite vlastný spôsob, ako ukážete svetu, že vám finančné vzdelávanie nie je ľahostajné.

Informácie pre partnerov

Ako národný koordinátor za Slovensko by sme radi požiadali partnerov, aby pri príprave a propagácii svojej aktivity dodržiavali nižšie uvedené odporúčania od organizátora kampane OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj):

 • Realizujte vzdelávaciu aktivitu alebo inú činnosť, ktorá zvýši povedomie o potrebe finančného vzdelávania, v týždni od 20. do 26. marca 2023.
 • Pokiaľ je to možné, prosím, zamerajte aktivity na tohtoročnú tému: Plan your money, plant your future (Urob si finančný plán, aby tvoja budúcnosť rástla).
 • Pri propagácii aktivity na sociálnych sieťach, prosím, nezabudnite uvádzať hashtagy:
  #GlobalMoneyWeek
  #GlobalMoneyWeekSlovakia
  #GMW2023
 • Váš obsah budeme radi zdieľať aj na našich sociálnych sieťach. Stačí, ak vo svojich príspevkoch na Facebooku a Instagrame označíte účet @5penazi.
 • Do materiálov (letáky, plagáty, podstránky, pracovné listy…) umiestňujte logo kampane v zmysle brand manuálu Global Money Week.
 • Do 31. marca 2023, prosím, zašlite súhrn vašich aktivít, aby sme ich mohli zaradiť do súhrnnej správy pre OECD. Záverečný formulár bude doručený všetkým prihláseným účastníkom