Súťaž ECB

Generácia €uro

Každoročná súťaž pre stredoškolákov im približuje význam menovej politiky, objasňuje úlohu centrálnej banky a prehlbuje ich poznatky o svete financií.

Generácia €uro

Už 12 rokov sa študenti stredných škôl vo veku 16 – 19 rokov zapájajú do súťaže s motivujúcimi cenami, medzi inými aj návštevou Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom. S asistenciou svojich učiteľov pripravujú prezentácie na vopred zadanú tému. Prelúskajú sa užitočnými informáciami zo sveta menovej politiky, ktoré im neskôr môžu výrazne pomôcť aj s prípravami na vysokoškolské štúdium.

Prebieha 12. ročník súťaže Generácia €uro 2022/2023

Do prvého kola stredoškolskej súťaže Generácia €uro sa tento rok prihlásilo rekordných 228 tímov. Súťaže sa zúčasnilo spolu 174 tímov s 1193 žiakmi a pedagógmi. V prvom kole, ktoré bolo ukončené 2. decembra 2022, vypĺňali tímy online kvíz z oblasti ekonómie a menovej politiky. Z nich 53 najlepších tímov s úspešnosťou v teste viac ako 93% postúpilo do 2. kola súťaže, v ktorom budú pripravovať projekty na tému:

„Peniaze v roku 2050”

Päť tímov s najlepšími projektami postúpi do tretieho finálového kola, v ktorom budú svoje projekty prezentovať pred odbornou porotou v Národnej banke Slovenska. Finalisti národného kola získajú od NBS zaujímavé vecné ceny. Okrem toho z nich porota vyberie účastníka finálneho eventu Generácia €uro v ECB.

Viac sa dozviete aj na oficiálnej stránke súťaže.

Harmonogram 12. ročníka súťaže

 • 1. kolo – online kvíz – od 3. októbra 2022 do 2. decembra 2022
 • 2. kolo – zadanie – od 8. decembra 2022 do 10. februára 2023
 • 3. kolo – prezentácia – 20. – 24. marca 2023 sa uskutoční prezentácia piatich finalistov v sídle NBS
 • finále v ECB – 30. – 31. máj 2023

*Upozorňujeme, že harmonogram sa môže zmeniť.

Ako súťaž prebieha?

Generácia €uro pozostáva z troch samostatných kôl, po ich absolvovaní sú víťazné tímy pozvané na odovzdávanie cien do centrálnej banky v Nemecku. Počas tohto dvojdňového podujatia sa osobne stretnú s prezidentkou ECB a s guvernérmi národných centrálnych bánk krajín eurozóny.

Online kvíz

Po registrácii na stránke Európskej centrálnej banky môžu študenti vyplniť kvíz s 30 otázkami, ktoré sú rozdelené do troch skupín podľa náročnosti. Tento kvíz môžu vyplniť len raz a mali by odpovedať spoločne ako tím. Tie s najlepším skóre dostanú pozvánku do ďalšieho kola.

Zadanie

Odborná porota pošle tímu zadanie a ten si vyberie formát, akým ho spracuje. Fantázii sa medze nekladú, študenti môžu využívať infografiky, animácie, videá, dokonca môžu natočiť vlastný videoklip (s dĺžkou max 7 minút), v ktorom sa zadaniu budú venovať. Dôležité je, aby pracovali spoločne ako tím a aby pri využití rozličných zdrojov nezabudli na citovanie. Pozrite si pre inšpiráciu víťaznú prezentáciu a zostrih z národného finále 11. ročníka.

Tajný tip

Myslite na to, aby ste zadanie spracovali v čo najzrozumiteľnejšej podobe. Veľmi pomáha predstaviť si, že tému opisujete mladšiemu súrodencovi, ktorý je tínedžer.

Prezentácia

Tímy, ktoré postúpia do tretieho kola, prídu prezentovať svoje projekty odbornej porote priamo do sídla Národnej banky Slovenska v Bratislave. Porotu bude zaujímať nielen samotný výsledok, ale aj to, ako ste sa k nemu dopracovali, ako ste uvažovali, čo vás najviac zaujalo, či s akými problémami ste sa pasovali počas príprav. Rovnako musíte prezradiť aj to, aké úlohy mali jednotliví členovia vášho tímu v celom procese tvorby. Obhajoba, čiže samotná prezentácia, trvá zhruba 10 minút.

 

11.ročník súťaže Generácia €uro 2021/2022

Do prvého kola stredoškolskej súťaže Generácia €uro sa v roku 2021 zaregistrovalo rekordných 172 tímov s 868 študentmi a pedagógmi. V prvom kole, ktoré bolo ukončené 3. decembra 2021, vypĺňali tímy online kvíz z oblasti ekonómie a menovej politiky. Z nich 42 najlepších tímov s úspešnosťou v teste viac ako 93 % postúpilo do 2. kola súťaže, v ktorom pripravili projekty na aktuálnu tému:

„Kedy je inflácia príliš nízka, kedy je už príliš vysoká a čo to vlastne znamená?“

Druhé kolo súťaže sme ukončili 11. februára 2022 a celkovo sa do tohto kola súťaže zapojilo 28 tímov, ktoré spracovali aktuálnu tému inflácie v rôznych formátoch. Porota súťaže vybrala 5 najlepších tímov, ktoré svoje projekty obhájili priamo v NBS pred odbornou porotou 25. marca 2022.

Z tímov, ktoré do finále postúpili po dvoch náročných kolách, zvíťazil tím študentov „Mladí a ÚsPEŠŤný“ z Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu Sučany. Druhé miesto obsadil tím s názvom Že kreativita z rovnakého gymnázia a na treťom mieste sa umiestnili študenti Gymnázia Jura Hronca v Bratislave, ktorí svoj tím nazvali GJH-IB. Ďalšie dve miesta obsadili tím GAK z Gymnázia Andreja Kmeťa z Banskej Štiavnice a Euronómovia z Gymnázia Grösslingova, Bratislava. Všetky tímy dostali od Národnej banky Slovenska diplomy a vecné ceny.

Víťazný tím „Mladí a ÚsPEŠŤný“ si 3.mája prevzal online ocenenie od prezidentky ECB Christine Lagarde, a stretol sa s expertmi ECB a víťazmi z iných krajín na podujatí Generation €uro Final Event. V máji 2021 malo toto podujatie prvýkrát, vzhľadom na pretrvávajúcu pandemickú situáciu, virtuálny formát a tak tomu bolo aj v roku 2022.

11. ročník v skratke
 • 1. kolo absolvovalo 172 tímov z celého Slovenska
 • 42 najúspešnejších tímov postúpilo do 2. kola
 • 28 tímov poslalo súťažné práce (projekty) na tému „Kedy je inflácia nízka, kedy je už príliš vysoká a čo to vlastne znamená?“ (napr. eseje, krátke videá, počítačové hry, aplikácie, básne, rozprávky, poviedky, letáky či prezentácie)
 • 5 tímov postúpilo do národného finálového kola

Pozrite si víťaznú prezentáciu a zostrih z národného finále 11. ročníka.

10. ročník súťaže Generácia €uro 2020/2021

Národná  banka Slovenska usporiadala národné finále jubilejného 10. ročníka medzinárodnej stredoškolskej súťaže Generácia €uro 26. marca 2021. Vzhľadom na pandemické opatrenia COVID-19 sa finále uskutočnilo online formou. Z piatich tímov, ktoré do finále postúpili po dvoch náročných kolách, zvíťazil tím študentov z Bilingválneho gymnázia M. Hodžu v Sučanoch, ktorého členmi boli Timotej Oršula, Tereza Veselá, Nina Tomaškinová, Martin Janco a Peter Kasenčák pod vedením pedagóga Lešeka Nolla. Druhé miesto obsadili študenti zo Súkromného gymnázia, Oravská  11 v Žiline a na treťom mieste sa umiestnil ďalší tím z Bilingválneho gymnázia v Sučanoch. Ďalšie dve miesta  obsadili študenti z Gymnázia sv. Moniky v Prešove a Obchodnej akadémie Nevädzová v Bratislave.  Všetky tímy dostali od Národnej banky Slovenska diplomy a vecné ceny.

Študenti prezentovali pred odbornou porotou z NBS svoje projekty na tému:

„Čo je podľa Vás finančná gramotnosť a prečo je dôležitá?“

Zvolená téma korešpondovala s projektom NBS na podporu finančnej gramotnosti 5peňazí. Na 10. ročníku súťaže Generácia €uro sa zúčastnilo 135 študentských tímov so 692 študentami, čo je najviac histórii súťaže.

Víťazný tím Samkove dietky z Biligválneho gymnázia M. Hodžu v Sučanoch si v máji 2021 prevzal ocenenie od prezidentky ECB Christine Lagarde, stretol sa s expertmi ECB a víťazmi z iných krajín na podujatí Generation €uro Final Event.

10. ročník v skratke
 • 1. kolo absolvovalo 135 tímov z celého Slovenska
 • do 2. kola postúpilo 40 najúspešnejších tímov
 • 33 tímov poslalo projekty na tému „Čo je podľa Vás finančná gramotnosť a prečo je dôležitá“ (napr. eseje, krátke videá, ale aj web stránky, či poviedky)
 • 5 tímov postúpilo do finálového kola

9. ročník súťaže Generácia €uro 2019/2020

V 9. ročníku sa do prvého kola, teda online kvízu, zapojilo 113 tímov. Z nich 37 postúpilo do druhého kola. Zadanie, s ktorým sa tímy popasovali, bolo:

„Na Slovensku máme euro už od roku 2009. Vysvetli svojmu rovesníkovi aké pozitíva alebo negatíva tento krok priniesol.“

Porota posudzovala 27 projektov: 14 videí, 5 esejí, 4 prezentácie, 3 básne a 1 obraz. Tretie kolo súťaže (prezentácia pred porotou v NBS 20. 3. 2020) a tiež európske finále súťaže Generácia €uro „Generation €uro Final Event“, ktoré sa malo uskutočniť 19. -20. 5. 2020 v sídle ECB vo Frankfurte nad Mohanom, boli žiaľ kvôli pandémii COVID-19 zrušené.

Na základe rozhodnutia poroty súťaže sú oficiálne konečné výsledky 9. ročníka súťaže Generácia €uro nasledovné (poradie po 2. kole):

1. miesto: tím Negative interest rates are the way, Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava

2. miesto: tím CBOARBA, Obchodná akadémia, Račianska 107, Bratislava

3. miesto: tím N€uroM, Stredná odborná škola obchodu a služieb, Nové Mesto nad Váhom a tím Samkove dietky, Bilingválne gymnázium Milana Hodžu, Sučany

4. miesto: tím S.M.A.R.T., Súkromné Gymnázium Oravská 11, Žilina