Magazín

5 tipov na marec – mesiac knihy

5 tipov na marec – mesiac knihy

Ak si chcete spríjemniť prvé jarné dni a spraviť niečo pre seba i svoje financie, odporúčame siahnuť po knihe.

5 tipov na marec – mesiac knihy

Marec – mesiac knihy sa už síce pomaly končí, no stále máte možnosť využiť ho ako motiváciu na čítanie. V aktuálnej situácii, keď je možnosť cestovania obmedzená, máme príležitostí na čítanie ešte viac. Prinášame vám 5 tipov na knihy o financiách a veríme, že si medzi nimi nájdete tú pravú pre vás. Oslovili sme viaceré významné osobnosti a inštitúcie, aby sa podelili o svoje čitateľské zážitky a tu sú ich tipy.

Tip č. 1

The Euro Crisis, Jeroen Dijsselbloem

O európskej kríze sa veľa napísalo i povedalo. O príčinách a následkoch kolabujúcej ekonomiky, nákladnej záchrane bánk, rastúcich dlhoch či predpokladanom konci eura. The Euro Crisis ponúka na túto tému iný pohľad. Je osobnou spoveďou Dijsselbloema, bývalého prezidenta Eurogroup, ktorý bol v čase krízy priamo v centre diania. Autor opisuje nielen to, ako sa náš kontinent roky vyrovnával so vzniknutou situáciou, ale ponúka aj jedinečný pohľad na to, čo sa dialo za dverami rokovacích miestností v Bruseli.

„Jeroen jedinečným a pútavým spôsobom napísal knihu o jednom z najťažších období modernej Európy. Na základe osobných zážitkov, ako „šéf ministrov financií eurozóny“ popisuje dramatické udalosti v Bruseli či Luxemburgu okolo roku 2015, ktoré vás zavedú za zatvorené dvere nekonečných rokovaní, počas ktorých sme neraz stáli na pokraji rozpadu eurozóny. Neustále zvraty a prekvapenia – to sú často aj exkluzívne ingrediencie dobrodružného románu, no v tomto prípade to bola situácia, keď reálne hrozil koniec eurozóny, ako ju dnes poznáme. Historické časy, pri ktorých som mal tú možnosť byť aj osobne.“ Peter Kažimír, guvernér Národnej banky Slovenska

Tip č.2

Ekonomie dobra a zla, Tomáš Sedláček

Ekonómia dobra a zla ukazuje, ako farbisto vedeli o majetku, vlastnom úžitku a spoločenskom blahu premýšľať naši predkovia. Autor berie čitateľa na dobrodružnú púť ku koreňom našej civilizácie a na príkladoch starých Sumerov, Hebrejov, antických mysliteľov či filozofa Descarta ilustruje, aké inšpiratívne je sledovať premeny ľudského hľadania z hľadiska ekonómie, pokiaľ je zasadená do širšieho kontextu.

„Autor prináša na súčasné pomery neštandardný pohľad na ekonómiu, ktorú autor ani zďaleka nevníma ako exaktnú vedu. Stotožňujem sa s jeho pohľadom na verejné financie a hospodársku politiku, ktoré by mali reflektovať dobré a zlé časy v ekonomike a v závislosti od toho aj meniť nastavenie. Teda v dobrých časoch šetriť a v zlých ekonomike pomáhať cez verejné financie.“ Eduard Heger, minister financií a dočasný minister zdravotníctva Slovenskej republiky

 Tip č. 3

Kam miznú vaše peniaze? Martina Valachová

Kniha slovenskej autorky, Martiny Valachovej, vznikla v čase, keď koronakríza naplno odkryla fakt, že až 80% Slovákov nemá rezervy na viac ako 3 mesiace života. To ju nakoplo a napísala knihu, ktorá je poučná, no nenájdete v nej žiadne frázy ani poučky. Kniha je spomedzi ostatných tipov o niečo drahšia, ak však máte možnosť si ju prečítať, stojí za to.

„Kniha Kam miznú vaše peniaze je určená všetkým, ktorí sa chcú pozrieť na svoje možnosti, ako možno šetriť bez toho, aby si takpovediac odtŕhali od úst. A verte, že nejde o nemiestne šetrenie. Ide len o to, aby ste si vedeli vybudovať správne návyky, ktoré vám možno pomôžu menej pracovať a napriek tomu mať všetko, čo potrebujete. Nie chcete. Potrebujete.“ Hovorí o knihe autorka.

„V rovnakom čase, ako sme rozbiehali projekt 5 peňazí, som zaznamenala autorku Martinu Valachovú s jej osobným príbehom a novou knihou Kam miznú vaše peniaze. Skúsená manažérka s príbehom bola dostatočnou motiváciou siahnuť po knihe a bolo to dobré rozhodnutie. Je to kniha, ktorá má výborné načasovanie, lebo práve v čase korony ponúka čitateľovi uchopiteľný „návod“ ako narábať s peniazmi, ako si vytvoriť rezervu na horšie časy a ako prežiť aj z mála. Nečakajte revolúciu a zázračné návody, Martina sa vracia k múdrosti starých mám, ale veľmi nevtieravým a priateľským tónom. Ľahučko sa číta a baví. Cvičebnica je len bonusom a čerešničkou na torte.“ Júlia Čillíková, výkonná riaditeľka úseku regulácie a ochrany finančných spotrebiteľov Národnej banky Slovenska

Tip č. 4

Psychológia peňazíDan Ariely a Jeff Kreisler

Čo stojí za silami, vďaka ktorým naletíme na sezónne zľavy a prečo sme ochotní cestovať hodinu, aby sme ušetrili pár eur? To je jedna z mnohých otázok, ktoré si kladú autori knihy o ľuďoch, peniazoch a iracionalite, ktorá tomuto svetu vládne. K napísaniu svojej najnovšej knihy prizval svetoznámy behaviorálny ekonóm Dan Ariely komika a spisovateľa Jeffa Kreislera, výsledkom čoho je vtipná a poučná kniha o tom, čo robíme zle a prečo sme v tom takí tvrdohlaví. Kniha sa nevenuje iba míňaniu peňazí – rovnaké sily, ktoré vytvárajú našu finančnú realitu, ovplyvňujú aj iné dôležité veci v našich životoch: ako trávime svoj voľný čas, vnímame svoju prácu či milostný život.

„Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo radšej platíte kreditkou? Väčšina z nás pri platení v hotovosti pociťuje fyzickú bolesť a takýmto spôsobom dokážeme tieto negatívne pocity oddialiť. Nerieši to však problémy, s ktorými sa dlhodobo v oblasti financií stretávame. Profesor psychológie a behaviorálnej ekonómie Dan Ariely sa vo svojej knihe nevenuje iba míňaniu peňazí, ale ukáže nám aj presah našich rozhodnutí do iných oblastí života. Spojenie s komikom Jeffom Kreislerom naznačuje, že sa pri jej čítaní nudiť nebudete.“ Martinus s.r.o.

Tip č. 5

Cashflow kvadrant, Robert T. Kiyosaki

Prečo niektorí ľudia pracujú menej a zarábajú viac? Prečo niektorí investori zarábajú peniaze s malým rizikom, zatiaľ čo ostatní sú radi, ak sa im vrátia aspoň pôvodné investície? Mnohí z nás sa spoliehajú na výplatnú pásku, iní podnikajú samostatne, ďalší získavajú peniaze z podnikov a investícií, ktoré vlastnia. Autor sa vo svete preslávil najmä knihou Bohatý otec, chudobný otec, no jeho ďalšie knihy nijako nezaostávajú.

„Autor Robert T. Kiyosaki sa v knihe zaoberá štyrmi rozdielnymi typmi ľudí, ktorí tvoria svet obchodu a podnikania. Sú nimi zamestnanci, živnostníci, podnikatelia a investori. Toto rozdelenie ľudí do štyroch skupín, ktorí sa líšia tým, ako zarábajú peniaze, nazýva Kiyosaki Cashflow kvadrant a detailne sa venuje každej jednej tejto skupine. Knihu odporúčame, ak sa chcete vzdelávať v oblasti financií a máte ambíciu vybudovať si finančnú nezávislosť.“ Panta Rhei

Viete, prečo je marec mesiacom knihy?

Slováci a Česi už dlhé roky považujú marec za mesiac kníh. Táto tradícia je u nás už od roku 1955, keď sa ministerstvo kultúry a Zväz československých spisovateľov rozhodli podporiť záujem o knihy a vyhlásili marec za mesiac kníh na počesť ľudového básnika Mateja Hrebendu. Ten sa narodil aj zomrel v marci. Hrebenda bol šíriteľom slovenskej a českej knihy a aj keď bol slepý, jeho hendikep mu nijako nebránil v jeho vášni – zbieraní kníh. Chodil po Československu, dokonca aj po Viedni, aby zbieral staré tlače a rukopisy a zachraňoval ich. Medzi slovenských vlastencov a vzdelancov roznášal nové slovenské a české knihy.

Podobnú tradíciu majú aj v Amerike na počesť detského autora a ilustrátora Dr. Seussa, ktorý sa taktiež narodil v marci.