Peter Kažimír: O peniazoch chceme hovoriť
Vo finančnej gramotnosti máme vážne rezervy a Národná banka Slovenska má ambíciu stať sa hlavnou autoritou na jej zlepšovanie, hovorí jej guvernér Peter Kažimír.
Národná banka Slovenska spustila projekt 5peňazí. Aké sú jeho konkrétne ciele?
Projekt sme spustili prostredníctvom nášho Inštitútu bankového vzdelávania (IBV) a je to naša dobrovoľná iniciatíva zameraná na finančné vzdelávanie. V oblasti finančnej gramotnosti máme naprieč celou generačnou škálou vážne rezervy a NBS má ambíciu stať sa národnou autoritou aj motivátorom pre zlepšovanie finančnej gramotnosti ľudí. Ale keby som to mal povedať „rečou“ nášho projektu, tak chceme prispieť k tomu, aby mali občania pri narábaní s peniazmi „všetkých 5 pokope“, aby „neplietli 5-te cez 9-te“, alebo aby nehasili svoje prípadné finančné ťažkosti „o 5 minút dvanásť“. Tá päťka sa tam skrátka vyskytuje viackrát a je to zrozumiteľná symbolika.
Ako bude Národná banka Slovenska preverovať, či dochádza k plneniu stanovených cieľov?
Úprimne priznávam, že myšlienka takéhoto projektu a jeho prvotné kontúry siahajú do „predcovidovského“ obdobia. To znamená, že veľa vecí sme modifikovali v čase. Aj štart mal byť iný. Projekt sa ale zatiaľ iba rozbieha a samozrejme máme nastavený mechanizmus sledovania výsledkov a budeme ich priebežne vyhodnocovať. Je to pomerne robustný projekt.
Prečo Národná banka Slovenska považuje za dôležité podporovať finančnú gramotnosť?
Prvotná myšlienka vzišla z prirodzeného nastavenia centrálnej banky. Kto iný, ak nie táto inštitúcia, má niesť vlajku finančného vzdelávania ľudí? Viem, že existujú aj rôzne projekty komerčných inštitúcií – a som im za to vďačný – ale NBS je predsa len niečo iné. Navyše teraz, keď sa celý svet ocitol v obruči pandémie, sa schopnosť porozumieť peniazom a rôznym finančným produktom stáva ešte naliehavejšou. Dnes obzvlášť naliehavo platí, že zlé, alebo nepremyslené rozhodnutie v oblasti financií, môže mať fatálne následky. Ale nakoniec – platilo to vždy a bude to platiť vždy. Pandémia – nepandémia, vždy je lepšie rozhodovať sa o peniazoch s čo najväčšou mierou poznania.
Celý rozhovor si prečítate na HNonline.sk