Finančné produkty

Zásady bezpečného používania platobnej karty

Zásady bezpečného používania platobnej karty

Aby ste neprišli o svoje peniaze, nestačí strážiť si len samotnú kartu. Dôležité sú dva kódy. Viete, ktoré to sú?

Zásady bezpečného používania platobnej karty

Bleskový nákup v supermarkete jednoduchým priložením karty k terminálu alebo lístky na koncert vášho obľúbeného umelca objednané a obratom uhradené cez internet. Platby kartou sú čoraz pohodlnejšie. Keďže však predstavujú rýchly prístup k našim peniazom, je dobré mať na pamäti hlavné princípy ich ochrany.

Čo je to platobná karta

Platobnú kartu vydáva klientom banka k ich bežnému účtu. Karta jej majiteľovi umožňuje vyberať hotovosť z bankomatu, alebo na pobočke banky, a platiť za tovary a služby, a to buď platobným terminálom priamo v obchode (napr. v potravinách) alebo cez internet. V obchode môžete platiť kontaktne, to znamená, že použijete magnetický prúžok alebo vložíte kartu do terminálu čipom a na potvrdenie platby zadáte PIN kód, alebo bezkontaktne – jednoduchým priložením karty k platobnému terminálu.

Platobné karty je možné využívať aj na dobitie kreditu u mobilného operátora. Vďaka karte si v bankomate tiež môžete skontrolovať zostatok na vašom účte.

Poznáme debetné aj kreditné karty

Debetná karta je priradená k bežnému účtu majiteľa, ktorý ňou čerpá vlastné finančné prostriedky priamo zo svojho konta. Je to najčastejšie využívaný typ platobnej karty.

Kreditná karta umožňuje klientovi opakovane čerpať úver. Ak ju používa, platí peniazmi banky. Každá platba kreditnou kartou tak predstavuje pôžičku, ktorú je potrebné následne uhradiť k určitému dátumu v mesiaci prevodom z bežného účtu.

Ako vyzerá platobná karta?

Karta je vyrobená z plastu, má štandardizovanú veľkosť a obsahuje magnetický prúžok alebo čip. Vždy je označená menom majiteľa platobnej karty a dobou jej platnosti (uvádza sa mesiac a rok). Najvýraznejšie je uvedené číslo platobnej karty, ide o 16-miestne číslo vyrazené v strede karty. Na zadnej strane je miesto pre podpis majiteľa. Vedľa podpisu je unikátny trojmiestny kód (označovaný ako CVC, CVV, CID), ktorý slúži na autentifikáciu pri platbe cez internet.

Ako chrániť svoju platobnú kartu pred zneužitím?

  • Základným pravidlom je ochrana PIN kódu. 4-miestne číslo, ktorým potvrdzujeme platby na termináli a otvára nám prístup do účtu v bankomate, si zapamätajte a nikomu ho neprezrádzajte. Ak si ho niekam poznačíte, nenoste tento záznam so sebou v peňaženke. Poznáte dostatočne mobilnú aplikáciu vašej banky? Je možné, že PIN máte zaznamenaný aj v aplikácii, v tom prípade si ho nemusíte ukladať inam. Opýtajte sa na to.
  • Nastavte si povolený limit denného čerpania, ktorý zahŕňa limit pre výber hotovosti aj limit pre platbu, tak, aby ste v prípade zneužitia karty neutrpeli veľkú stratu. V prípade, že budete potrebovať zaplatiť jednorazovo vyššiu sumu, limit karty si viete dočasne zvýšiť spravidla aj bez návštevy pobočky – v mobilnej aplikácii vašej banky alebo v internetbankigu.
  • Pri výbere hotovosti z bankomatu alebo platbe u obchodníka si pri zadávaní PIN kódu chráňte číselník druhou dlaňou.
  • Nedovoľte pracovníkom za pokladňou, aby manipulovali s vašou kartou. Používajte ju iba vy. Pokiaľ s ňou manipuluje niekto iný, kartu majte stále na očiach. Sú známe prípady zneužitia karty načítaním údajov skrytým zariadením.
  • Pri platbe cez internet vždy dbajte na to, aby ste platili u overeného obchodníka zabezpečenou platobnou bránou. Riziko zneužitia citlivých údajov je pri tejto forme platby obzvlášť vysoké. CVC kód je rovnako dôležitý ako PIN kód. Nikdy ho nikomu neukazujte.
  • Využívajte SMS alebo Push notifikácie, ktoré vám oznámia každú platbu, prípadne vás upozornia na neobvyklý pohyb na vašom účte. V prípade, že ste kartou neplatili, obratom kontaktujte banku a žiadajte o preverenie autentifikácie platby.
  • Ak kartu stratíte alebo vám ju ukradnú, čo najskôr kontaktujte svoju banku a požiadajte o jej zablokovanie. Kartu môžete zablokovať telefonicky alebo zvyčajne už aj prostredníctvom mobilnej aplikácie. Blokácia môže byť dočasná alebo trvalá.

Titulná foto: Shutterstock