Digitálne euro: Všetko, čo by ste mali vedieť
Zachytili ste v poslednom období výraz „digitálne euro“? Je to téma, o ktorej sa diskutuje v odborných kruhoch i medzi širokou verejnosťou. Ak sa chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej.
Čo je digitálne euro?
Digitálne euro bude novým členom rodiny a rozšíri paletu možností, ako platiť. Bude to digitálna hotovosť. Pre všetkých – pre spotrebiteľov či pre firmy, kdekoľvek a kedykoľvek.
Predstavte si, že ste na čaji v malej horskej dedinke, niekde na úpätí Veľkej Fatry, po celodennej túre. Ostalo vám už len pár drobných a okrem toho, že tam nie je signál mobilného operátora, nemajú ani terminál potrebný na platbu kartou či inteligentnými hodinkami. Neostáva vám nič iné, ako si požičať od niekoho v miestnosti. Už o pár rokov by to však mohlo byť úplne inak.
Digitálne euro vám v takejto situácii umožní zaplatiť priamo, napríklad z mobilu do mobilu, a dopriať si okrem čaju môžete aj malé občerstvenie – nebude vás obmedzovať ani chýbajúci terminál, ani výčitky, že ste sa mali preventívne zastaviť v bankomate.
Počas dvoch rokov skúmala Európska centrálna banka spoločne s centrálnymi bankami členských krajín eurozóny možnosti vzniku a zavedenia digitálneho eura.
Na sklonku minulého roku sa podarilo tento prieskum úspešne ukončiť a odštartovať prípravnú etapu. Tá by podľa plánu mala trvať opäť dva roky. Počas tohto obdobia sa pripravia pravidlá fungovania digitálneho eura v praxi, vyberú sa poskytovatelia a pripraví sa infraštruktúra. Po uplynutí dvoch rokov Rada guvernérov rozhodne, či projekt digitálneho eura postúpi do finálnej fázy a kedy by malo dôjsť k jeho samotnému spusteniu.
Poďme si digitálne euro rozmeniť na drobné
Hovoríme o digitálnej forme hotovosti, ktorú budeme môcť používať pri digitálnych platbách vo všetkých kútoch eurozóny. Zásadnou výhodou a pridanou hodnotou bude jeho dostupnosť v offline podobe (tak ako hotovosť v peňaženke). Všetky platby sa udejú okamžite (tak, ako keby ste zo spomínanej peňaženky vytiahli hotovosť). Tento prvok digitálneho eura dokáže poskytnúť väčšiu slobodu vo voľbe spôsobu platby. To všetko bude bezpečné a dôkladne chránené vrátane súkromia jednotlivých používateľov.
Euro bude vždy eurom, bez ohľadu na formu. Jedno digitálne euro bude mať presne rovnakú hodnotu ako jedna minca, čiže 1 €. Projekt zdôrazňuje inkluzívnosť digitálneho eura – žiaden obyvateľ eurozóny nie je vylúčený z používania digitálneho eura pri jeho bežnom použití.
Dostupné výskumné štúdie naznačujú, že digitálne euro tiež pomôže zvýšiť odolnosť Európy v rámci rastúceho geopolitického napätia. Dokáže poskytnúť vlastné platobné riešenia a európsku infraštruktúru s vyššou odolnosťou proti kybernetickým útokom. Celkovo má digitálne euro ambíciu poskytovať platformu pre celoeurópske platobné služby s cieľom zvýšiť efektívnosť a podporiť inovácie v oblasti platobných systémov.
Európska centrálna banka a národné centrálne banky v eurozóne nemajú komerčné ambície a ani záujem monitorovať platby ľudí. V prípade zavedenia digitálneho eura by centrálne banky nemali prístup k žiadnym osobným údajom, ktoré by priamo identifikovali koncových používateľov, ani by tieto osobné údaje centrálne banky neukladali. Inak povedané, platba digitálnym eurom by vás nič nestála, tak, ako vás dnes nič nestojí platba mincami či bankovkami. Rovnako by digitálne euro, tak ako hotovosť, nebolo úročené.
Ako to môže fungovať v praxi?
Už nebudete musieť myslieť na to, že si musíte pre istotu vybrať hotovosť. Budete mať dve peňaženky. Jednu fyzickú vo vrecku či v taške a druhú digitálnu. Alebo len digitálnu – výber bude len a len na vás.
Čo budeme môcť nakupovať za digitálne euro?
Skrátene: hocijaké drobné či stredne veľké nákupy.
Peniaze z digitálnej peňaženky môžete použiť pri nákupe v potravinách či zaplatiť za lístok do kina. Budú sa dať použiť pri všetkých elektronických platbách v kamenných obchodoch a v online priestore.
Digitálne euro bude umožňovať priame platby, online a offline, z digitálnej peňaženky pomocou mobilného telefónu alebo inteligentných hodiniek, rovnako ako keď kolegovi vraciate hotovosť, ktorú vám predtým požičal. Pri cestách do iných krajín eurozóny nemusíte so sebou brať hotovosť. Navyše s digitálnym eurom sa vyhnete poplatkom za výber hotovosti z bankomatov v celej eurozóne.
Rovnako viete digitálne euro využívať pri nastavení automatických platieb napríklad za služby mobilného operátora či spotrebu elektrickej energie. Digitálne euro nebude mať obmedzený účel použitia alebo obmedzený čas platnosti tak, ako je to napríklad pri poukazoch. Naopak, digitálne euro bude takmer neobmedzené a vždy si zachová svoju hodnotu.
Určité obmedzenie však ECB plánuje. Digitálne euro má slúžiť na bežné platby a míňanie menších súm, na všetko ostatné máme klasické, už existujúce spôsoby platieb. Bude teda limit vo výške niekoľkých tisícov eur. O výške tohto stropu sa rozhodne neskôr.
Budúcnosť digitálneho eura bude do značnej miery závisieť od rozhodnutí európskych inštitúcií a jednotlivých krajín eurozóny. Regulácie, týkajúce sa digitálnych mien, digitálnych platobných systémov a s nimi súvisiacich technológií, budú mať významný vplyv na to, ako sa digitálne euro vyvinie. Inovácie v oblasti blockchainu, kybernetickej bezpečnosti a digitálnych platobných systémov môžu ovplyvniť efektívnosť a bezpečnosť jeho použitia. Konkurencia iných digitálnych mien a platobných systémov vrátane súkromných kryptoaktív či digitálnych mien iných krajín tlačí na skoré prijatie digitálneho eura v záujme jeho budúcej konkurencieschopnosti. Digitálne euro môže podporiť inovácie v oblasti financií a finančných technológií s viditeľným pozitívnym vplyvom na ekonomiku a konkurencieschopnosť európskych krajín. Úspech digitálneho eura však v konečnom dôsledku závisí od ohlasu verejnosti či podnikov. Bez dôvery a podpory používateľov – teda všetkých nás – by jeho úspech mohol byť obmedzený.
Odpovede na najčastejšie otázky o digitálnom eure nájdete na stránkach Európskej centrálnej banky.