Súťaže

Svetový deň inovácií: Zapojte sa do súťaže a plaťte inovatívne

17.04.2022

Svetový deň inovácií: Zapojte sa do súťaže a plaťte inovatívne

Pri príležitosti svetového dňa kreativity a inovácií, ktorý si každoročne pripomíname 21. apríla, prináša Národná banka Slovenska súťažný kvíz, v ktorom môžete vyhrať jednu z troch zaujímavých cien.

Svetový deň inovácií: Zapojte sa do súťaže a plaťte inovatívne

Národná banka Slovenska patrí medzi aktívnych regulátorov, načúvajúcich fintech-ekosystému doma aj v zahraničí. Hlavné aktivity v tejto oblasti zastrešuje náš Inovačný hub, ktorý vznikol v roku 2019 a Regulačný sandbox, spustený od roku 2022. NBS sa snaží pomôcť rozvoju inovatívnych spoločností napríklad aj tým, že sa aktívne zapája do spolupráce s domácimi fintech asociáciami a otvorene participuje v diskusiách. Svetový deň kreativity a inovácií je pre nás príležitosťou, ako ukázať svoju zapojenosť aj smerom k verejnosti.

Pripravili sme súťažný kvíz, ktorý preverí vaše základné vedomosti o inováciách. Zodpovedajte správne päť otázok z oblasti finančných inovácií a môžete získať jednu z 3 cien, ktoré sa považujú, alebo považovali za inovácie. Vďaka NFC technológii totiž k nám priniesli štýlové bezkontaktné platby nielen s použitím karty, ale aj mobilom, hodinkami a podobne.

Poznáme víťazov smart zariadení

Do kvízu sa zapojilo takmer 400 ľudí, pričom len 19 % dokázalo správne odpovedať na všetkých 5 otázok. Spomedzi nich sme vyžrebovali týchto troch víťazov:

 • Mobilný telefón Samsung Galaxy M52 – Janka J. z Bytče
 • Smart hodinky Apple Watch SE – Katarína O. z Bratislavy
 • Športový náramok Fitbit Charge 4 – Tomáš B. z Brezničky

Víťazom blahoželáme a budeme ich kontaktovať za účelom zaslania výhry.

Čo je #WCID

Svetový deň kreativity a inovácií si pripomíname 21. apríla. V minulosti bol oslavovaný len v Brazílii. Od roku 2018 bol uznaným aj zo strany Organizácie Spojených národov (OSN) a má za úlohu pripomínať nám dôležitosť kreatívneho myslenia pri riešení problémov trvalo udržateľného rozvoja. Inovácie však hrajú dôležitú úlohu nielen v tejto oblasti, ale sú súčasťou nášho každodenného života.

Kreativita a inovácie

Zatiaľ čo kreativita nám pomáha pri tvorbe nových nápadov alebo konceptu, inovácie sú riešením problémov. Spoločne teda prispievajú k tomu, aby sme sa posúvali vpred. Čo vám ako prvé napadne, keď sa povie inovácia?

Vzdelávajte sa s 5peňazí

V našom kvíze dokázalo správne zodpovedať všetky otázky len 19% zapojených účastníkov. Poďte sa vzdelávať s nami, aby vám neunikli informácie zo sveta finančných inovácií.

Ak vás zaujíma, ako podporuje inovácie Národná banka Slovenska, pozrite sa na stránky NBS. Okrem zaujímavostí a aktualít v tejto oblasti na Slovenskom trhu tu nájdete napríklad aj FinTech slovník.

Jednou z oblastí, ktoré sú súčasťou inovácií je oblasť kryptoaktív. Všetko o kryptomenách a kryptoaktívach nájdete v článkoch v kryptoškole u nás na 5peňazí.

Súťažné otázky a správne odpovede

 • Čo je FinTech?
  Ide o skrátenie pojmu „finančné technológie“, ktoré sa zameriavajú na oblasť technologických inovácií v oblasti finančných služieb.
 • Čo sú kryptoaktíva?
  Digitálne aktíva založené na šifrovaní, ktoré sú decentralizované, a väčšinou fungujú na tzv. blockchainovej technológii.
 • Ktoré z nasledujúcich kritérií patrí do hodnotiacich kritérií pri vstupe do Inovačného hubu NBS?
  Záujemca musí poznať príslušnú legislatívu.
 • Aké sú výhody mobilných peňaženiek?
  Umožňujú nenosiť pri sebe hotovosť ani plastové karty.
 • Vykonáva Národná banka Slovenska dohľad nad trhom s kryptoaktívami?
  Nie, nevykonáva.

Súťažné podmienky

Presné podmienky súťaže, ktorú sme si pre vás pripravili ku svetovému dňu kreativity a inovácií, nájdete v priloženom súbore.