Varovania

Pozor na falošné subjekty! Čo si treba všímať

09.03.2022

Pozor na falošné subjekty! Čo si treba všímať

Na Slovensku podniká v oblasti finančných služieb veľký počet firiem.

Pozor na falošné subjekty! Čo si treba všímať

Čoraz častejšie sa stretávame aj s tým, že investovanie, podnikanie či iné služby ponúkajú i zahraničné spoločnosti, ktoré využívajú možnosti propagácie cez internet.

Ako sa rýchlo zorientovať v tom, či je ponuka seriózna, alebo vás chce niekto obrať o peniaze? Pozrite si tri jednoduché kroky, ktoré môžete urobiť predtým, ako sa dáte zlákať atraktívnou ponukou a zveríte svoje financie neznámemu sprostredkovateľovi.

Overte si, či má spoločnosť oprávnenie podnikať na Slovensku

Ak vám niekto ponúka finančné služby, napríklad investovanie na akciových trhoch alebo finančné deriváty, musí mať na to povolenie. Na internetovej stránke Národnej banky Slovenska si môžete ľahko overiť, či takéto povolenie majú.

Pozrite si register subjektov od NBS.

Pozor však na to, aký spôsob investovania si zvolíte. Pri investovaní je potrebné zvážiť aj ostatné faktory ako vaše finančné možnosti, očakávania, časový horizont a podobne. Viac sa dozviete v našej Škole investovania.

Ukážkou neexistujúcej banky je napríklad stránka: https://sbohk.org/en/about. Táto „banka“ uvádza svoje sídlo na Slovensku. Medzi subjektmi v registri so slovenskou licenciou NBS ju však nenájdete a nenachádza sa ani v skupine tých zahraničných.

Pozrite si referencie na internete

Určite nezabudnite na kontrolu referencií na internete. Ak vás niekto oslovil, aby ste investovali s ním, určite nie ste prví. Pozrite sa cez internetový vyhľadávač, aké skúsenosti s firmou mali iní. Po pár klikoch sa dopracujete k množstvu informácií. Ak už boli viacerí nespokojní, dozviete sa to rýchlo a ľahko.

Aktuálne na internete kolujú informácie napríklad o obchodnej platforme Profit Swiss, ktorá začala v Česku ponúkať svoje služby a jej vierohodnosť je podľa recenzií pomerne naštrbená. Česká národná banka vydala upozornenie, že spoločnosť nemá povolenie v Českej republike. Telefonickú ponuku jej služieb sme už zaznamenali aj u nás.

Porovnávajte ponuky

Pred každým finančným rozhodnutím si doprajte čas na premyslenie. Nepodliehajte tlaku či neopakovateľným akciovým ponukám. Porovnávajte vždy viaceré možnosti. Ideálne je porovnávať vždy aspoň tri ponuky.