Správy

NBS predstavila rozprávky pre dospelých

08.03.2022

NBS predstavila rozprávky pre dospelých

Finančné vzdelávanie je oblasť, ktorú väčšina ľudí považuje za nudnú. Naše nové vzdelávacie rozprávky o zdravom domácom hospodárení vás presvedčia o opaku.

NBS predstavila rozprávky pre dospelých

Čo sú Rozprávky od 5peniažka

Na prvý pohľad vyzerajú ako rozprávky pre deti. V krátkych príbehoch na motívy tradičných rozprávok s originálnou autorskou kresbou sa však nachádzajú rôzne rady a spotrebiteľské tipy. Ocenia ich nielen deti, ale aj dospelí. V sérii dvanástich rozprávok odborníci z Národnej banky Slovenska netradične spracovali komplikované finančné témy.

„Finančné témy sú pre mnohých ľudí často ťažšie zrozumiteľné. O to viac je dôležité venovať sa vzdelávaniu. Rozhodli sme sa  vystúpiť z komfortnej zóny a spracovať základné finančné rady úplne novým, nebankárskym spôsobom. Tému tradičnej rozprávky prenášame do moderného sveta financií. Krátke kreslené rozprávky sú dynamické a verím, že zaujmú,“ hovorí Júlia Čillíková, výkonná riaditeľka úseku dohľadu a ochrany finančného spotrebiteľa. „Výhodou je i to, že rozprávkový príbeh je ľuďom známy, a tak sa nemusia sústrediť na dejovú líniu a plnú pozornosť môžu venovať poučnej časti,“ dodáva.

Pre koho sú rozprávky určené

Hoci sú animované, cieľovou skupinou, pre ktorú je formát určený, je univerzum 12+. Obsah je nastavený tak, aby mu porozumel najmä dospelý divák. Vďaka tomu, že rozprávky sa v rámci verejnej služby a osvety objavujú aj vo verejnoprávnej televízii RTVS, pozrieť si ich môžu tak televízni diváci, ako aj milovníci internetu.

Pozrite si Rozprávky od 5peniažka a ďalšie tipy na správne hospodárenie od NBS.

Kto je autorom rozprávok?

Národná banka Slovenka sa v tomto projekte rozhodla dať priestor nastupujúcej generácii slovenských umelcov v animovanej tvorbe. Autorkou výtvarného konceptu je študentka posledného ročníka animovanej tvorby na bratislavskej VŠMU, Anna Mária Medvecká. Tá priniesla originálne stvárnenie klasických rozprávkových postáv a jej jedinečné kresby ožili v krátkych kreslených rozprávkach. Postavičky zámerne nie sú vykreslené tak, ako ich poznáme, čoho dôkazom je napríklad pre autorku typická absencia očí.

Anna Mária Medvecká

„Pri tvorbe ma inšpirovalo, že rozprávka bola vždy zdrojom medzigeneračného odovzdávania znalosti. Preto som aj ja túto formu využila netradičným spôsobom na odovzdanie rád pre zvýšenie finančnej gramotnosti. Moje plány do budúcnosti? Napríklad, nikdy nenakupovať s prázdnym žalúdkom…“

Autorské filmy Royal dog a Maze of memories od A. M. Medveckej sa premietali na viacerých festivaloch. Maze of memories dokonca vyhral v roku 2020 ocenenie „Najlepší slovenský krátky film“ za mesiac august na festivale Košice International Monthly Film Festival a bol zaradený v súťažnej kategórii na festivale Fest Anča.

Odborný dohľad poskytol skúsený dramaturg Tomáš Kaminský z Mediajet Group, ktorý tiež postavil tím na mieru režisérke, a agentúra Wolfgang A&P, s. r. o. Na animáciách sa okrem Anny Márie Medveckej autorsky podieľali animátori Petra Pastoreková, Zlata Golecová, Slavo Turanec, Mária Kralovič, David Javorský a Alla Dmitrievna. Odborné znalosti z oblasti finančnej gramotnosti pridala NBS.

Tomáš Kaminský

„O peniazoch sa veľmi ťažko hovorí, dnes i kedykoľvek. Preto sme hľadali prijateľný jazyk pre širšiu verejnosť s odkazom na príbehy, ktoré máme radi. Pripravili sme teda príbehy pred dospelých ako rozprávky, kde sme naučení vidieť priame ponaučenia, rady, ktoré by mohli zarezonovať. Minimalizmus, ktorý sme zvolili, má šancu priniesť jednoduché pravidlá, ako narábať s peniazmi.“

Tomáš Kaminský má za sebou prácu na mnohých odvážnych televíznych projektoch ako tvorca relácií Silná zostava, Experiment, Takí sme boli, Nesmrteľní alebo History, či na dokumente Posledný autoportrét M. Kuboša.