Rodinné financie

Železná rezerva: Koľko peňazí potrebujete a kedy ju použiť

Železná rezerva: Koľko peňazí potrebujete a kedy ju použiť

Jedným zo základných pravidiel osobných a rodinných financií je tvorba finančnej rezervy. Čo je rezerva, na čo slúži a ako si ju vytvoriť?

Železná rezerva: Koľko peňazí potrebujete a kedy ju použiť

Určite ste už boli v situácii, keď vám alebo členovi vašej domácnosti vznikli neočakávané výdavky. Pokazilo sa vám auto, práčka, museli ste kupovať drahé lieky, ktoré neprepláca poisťovňa alebo ste museli náhle niekam cestovať.

Či už väčšie alebo menšie, neočakávané výdavky vás nikdy nepotešia. Ak však máte vytvorenú železnú rezervu, vyrovnáte sa s nimi jednoduchšie. Preto by mala byť rezerva základným prvkom rodinných financií.

Kedy použiť železnú rezervu

Existujú dva druhy bežných situácií, keď finančnú rezervu oceníte. Prvou sú už spomínané neočakávané výdavky. Každá domácnosť svoje príjmy používa na pokrytie výdavkov. Tie môžu byť  pravidelné a nepravidelné. Pravidelnými výdavkami sú najmä výdavky spojené s bývaním, cestovaním alebo výdavky na stravu. Nepravidelnými alebo občasnými môžu byť výdavky na kultúrne akcie, posedenie s priateľmi, večera v reštaurácii a podobne. Na ne by ste mali míňať iba vtedy, ak ste si istí, že všetky pravidelné výdavky dokážete pokryť až do najbližšej výplaty. Pokiaľ by to tak nebolo, občasné výdavky na voľnočasové aktivity viete obmedziť.
Čo sa však stane, ak sa vám vážne pokazí auto a po uhradení všetkých nevyhnutných výdavkov vám už nezostáva dosť peňazí na zaplatenie opravy? Vtedy vzniká problém, ktorý viete vyriešiť finančnou rezervou.

Druhou bežnou situáciou je, že prídete o prácu a teda o pravidelný príjem. V takom prípade sa môže stať, že nebudete vedieť uhradiť ani základné pravidelné výdavky. Tu môže vzniknúť naozaj vážny problém a preto tento príklad zdôrazňuje dôležitosť finančnej rezervy.

Minimum by mala byť rezerva na pokrytie pravidelných výdavkov jedného mesiaca. Vďaka tomu môžete získať nejaký čas na to, aby ste situáciu vyriešili. Ideálne je však mať rezervu čo najväčšiu, v rámci finančných možností by to malo byť aspoň na pokrytie troch až šiestich mesiacov vašich pravidelných výdavkov.

Ako si rezervu vytvoriť?

Disciplínou a pravidelnosťou. Urobte všetko pre to, aby ste si každý mesiac dokázali odložiť nejakú sumu. Napríklad si nastavte, že si odložíte vždy 10 % vášho mesačného príjmu. Ak vám to príjem umožňuje, pokojne si odkladajte viac. Dôležité je stanoviť si pravidlo a držať sa ho. Ak sa vám nedarí odkladať si aspoň 10 % príjmu, popremýšľajte, či viete obmedziť vaše nepravidelné občasné výdavky. Napríklad nepôjdete do kina alebo do divadla. Dajte vašej finančnej rezerve najvyššiu prioritu.

Dôležité rovnako je, aby ste mali k vašej rezerve okamžitý prístup. Môžete si jednoducho odkladať na vašom bežnom účte alebo na sporiacom účte, ku ktorému sa viete v prípade potreby rýchlo dostať.

Vytvorením si dostatočnej a dostupnej finančnej rezervy sa nebudete musieť v prípade núdze spoliehať na pomoc ostatných. Prinesie vám to do vášho života väčší pokoj a pohodu.

Tento článok vznikol v spolupráci s CFA Society Slovakia.