Životné situácie

Základné pravidlo investovania: Nevkladaj všetky vajíčka do jedného košíčka

Základné pravidlo investovania: Nevkladaj všetky vajíčka do jedného košíčka

S touto radou sa bežne stretnete vo svete investícií.

Základné pravidlo investovania: Nevkladaj všetky vajíčka do jedného košíčka

Na prvý pohľad je zrejmé, čo pravidlo hovorí. Ak sa čokoľvek stane pri prenose vajíčok, je veľká pravdepodobnosť, že poškodené nebude iba jedno vajce. Hovorí sa tomu diverzifikácia – rozloženie rizika. To je totiž schované úplne všade.

Ako vyzerá diverzifikácia investičného rizika v praxi? Tu je pár príkladov, ako sa znižuje so zvyšujúcim sa počtom (firiem, nákupov, rokov…).

Počet cenných papierov

Ak svoje peniaze investujete do jednej firmy, výnos z investície bude plne závisieť od úspešnosti jej podnikania. Keď sa jej dariť nebude, môžete prísť aj o celý vklad. Ak však kúpite cenné papiere stoviek firiem a navyše z rôznych odvetví, pravdepodobnosť úpadku všetkých v jednom momente je veľmi nízka. Čím viac cenných papierov budete vlastniť, tým menšiu stratu utrpíte aj pri krachu niektorej z firiem.

Pravidelnosť

Kolísanie cien cenných papierov je na dennom poriadku. V jeden deň kúpite drahšie ako v deň nasledujúci, aby ste o dva dni nakúpili opäť drahšie. Preto je na zníženie investičného rizika vhodné rozložiť investíciu v čase. To znamená neinvestovať celú časť naraz, ale postupne. Či už pôjde o každodenné, týždenné alebo mesačné platby, výsledkom je spriemerovanie nákupnej ceny. Cieľom takéhoto postupu je vyhnúť sa situácii, pri ktorej krátko po zainvestovaní dôjde k poklesu ceny na trhu a vykázaniu dočasnej straty. Pravidelné investovanie je menej rizikové ako jednorazové investovanie.

Dlhý čas

Ak je témou investovanie, tak sa hovorí aj o odporúčanom trvaní investície. Najčastejšie sa skloňuje aspoň desaťročný interval. Tak ako v bežnom živote sa človek stretáva s rôznymi ochoreniami, z ktorých sa vylieči, aj finančné trhy majú svoje obdobia „choroby“ a „zdravia“. Čím dlhšie trvanie má investícia, tým je vyššia pravdepodobnosť, že sa „vystrábi z choroby“. Štatisticky „choroby“ na finančných trhoch netrvajú dlhšie ako tri roky. Aby však investícia priniesla aj vytúžený výnos, je potrebné ponechať ju zhodnocovať aspoň práve spomínaných desať rokov. Ak sa spomína „investícia“, predstavte si pod ňou dostatočne diverzifikovaný investičný nástroj, napríklad v podobe globálneho akciového podielového fondu. Pre investíciu do úzko špecializovaného nástroja či konkrétneho cenného papiera to už platiť nemusí.

Pri diverzifikácii rizika je potrebné uvedomiť si ešte jednu vec. Miere podstúpeného rizika zodpovedá aj očakávaný výnos. Akékoľvek zníženie investičného rizika znamená, že sa automaticky zníži aj potenciálny výnos.

Čím viac košíkov využijete na prenos vajec, tým viac sa vyhnete možným stratám. Platí to aj pri investovaní: investujte do viacerých cenných papierov pravidelne a na dlhý čas.

Tento článok vznikol v spolupráci so Asociáciou obchodníkov s cennými papiermi.

Titulná foto: Shutterstock