SWAP: Ľudia sa učia využívať nevyužité
Swapovaním sa dajú šetriť peniaze aj príroda.
Vo finančnom svete je swap (menový či úrokový) pojem pre mimoburzový finančný obchod uzavretý medzi dvoma subjektmi o budúcej výmene aktív alebo finančných tokov za vopred dohodnutých podmienok. Tento článok však nie je o tom.
SWAP, o ktorom budeme hovoriť v tomto článku, nijako nesúvisí s peniazmi ako takými, avšak súvisí s rozpočtom a kvalitou prostredia.
Prečo s ROZPOČTOM?
Lebo vďaka swapovaniu môžete ušetriť výdavky z rodinného rozpočtu a zároveň získať veci, ktoré do domácnosti potrebujete alebo po nich túžite.
Prečo s KVALITOU VÁŠHO PROSTREDIA?
Lebo swapovanie pomôže vrátiť účel veciam, ktoré už nepotrebujete a naopak, získať iné, ktoré chcete. Okrem šetrenia životného prostredia pomáha získať dobrý pocit a možno aj nových kamarátov.
Čo je to SWAP?
Slovenský výraz swapovanie je prebratý z anglického „swap“, ktoré znamená vymeniť alebo odkladať. U nás sa v posledných rokoch čoraz častejšie skloňuje v súvislosti s akousi formou burzy, teda výmenou prebytkov, ktoré máme v našich domácnostiach, za prebytky z iných domácností. Je to v podstate novodobý trh bez peňazí.
Určite máte aj vy miesto v dome či byte, kde skladujete nepotrebné veci, ktoré raz „možno použijete“, no nedokážete sa ich odhodlať vyhodiť. Veľa ráz len zaberajú miesto a niekedy nám pripomínajú minulosť, ktorej sa nechceme vzdať. Podľa Marie Kondo, svetoznámej japonskej odborníčky na organizovanie a upratovanie, nám práve to zabraňuje žiť kvalitnejší život.
Ako na to?
Swapový trh môže prebiehať v rôznych formách. Pred príchodom korony väčšina swapov prebiehala „prezenčne“ na trhoviskách (napr. v Bratislave v Starej tržnici), na námestiach, v rôznych komunitných centrách, záhradách, ale aj v domácnostiach (ak sa niekto rozhodol spraviť takúto akciu pre svojich známych). Ľudia na tieto miesta priniesli svoje prebytky. Najviac v kurze bolo oblečenie, ktoré sa vymieňalo za iné kusy oblečenia (resp. iné komodity) alebo stačilo prispieť nejakými kusmi do celej zbierky, mohli ste vyberať, čo sa vám páči.
Korona však dala priestor inováciám aj vo swapovaní a rozmohli sa rôzne online skupiny na takúto výmenu. Dajú sa nájsť napríklad na sociálnych sieťach, kde sú SWAP skupiny rozdelené podľa lokality (SWAP Senec, SWAP Petržalka) alebo podľa vecí, ktoré sa vymieňajú (SWAP rastlín, FOOD SWAP).
„Cenu“ určuje dopyt a ponuka. Pri online swape môžete vytvoriť vlastný album s vašou ponukou a napíšete, o čo máte záujem na výmenu. Potom už len reagujete na ponuky a snažíte sa dohodnúť tak, aby boli obe strany spokojné. Nie vždy sa podarí vymeniť všetky prebytky, no skôr či neskôr sa záujemca nájde.
Zaujímavosťou, ktorú korona priniesla, bola zmena paradigmy najzaujímavejších komodít na swapovom trhu. Keďže sme nemohli bežné veci len tak nakupovať v obchodoch, začali sme ich zháňať na internete. To spôsobilo, že dovtedy najzaujímavejší prebytok „oblečenie“ zatlačili do úzadia nové kategórie ako kreatívne a športové pomôcky, odrezky rastlín a doplnky do domácnosti. Oblečenie sa dokonca dostalo až na chvost dopytu v rámci swapov.
Prečo teda swapovať?
• Zbavíte sa vecí, ktoré vám zbytočne zaberajú miesto.
• Ušetríte peniaze tým, že miesto kúpenia si nových predmetov ich vymeníte za niečo, čo už nepotrebujete. A neminiete ani euro.
• Dobrý pocit. Viacerí „swaperi“ uvádzajú, že majú z tohto procesu veľmi dobrý pocit. Prekvapivo ich viac napĺňa to, že odovzdávajú svoje prebytky, než to, čo za ne získali. Existujú psychologické štúdie, ktoré dokazujú, že darovanie nás oveľa viac napĺňa než samotné nakupovanie. Pri swapovaní platí oboje.
• Medziľudské benefity. Pri swapovaní si môžete vytvoriť nové alebo utužiť už existujúce kamarátske vzťahy; zlepšiť komunikačné a obchodné zručnosti, ale aj organizačné schopnosti.
• Šetríte životné prostredie tým, že svojim nepotrebným veciam nájdete nové využitie a súčasne ich niekto druhý znova nemusí kupovať, znížite zaťaženie životného prostredia odpadmi, ktoré by inak vznikli.
Titulná foto: Shutterstock