Rodinné financie

Rozpočet ako misky váh: Majte svoje výdavky a príjmy pod kontrolou

Rozpočet ako misky váh: Majte svoje výdavky a príjmy pod kontrolou

Peniaze sú neoddeliteľnou súčasťou života každého z nás, a preto je veľmi dôležité vedieť sa o ne dobre postarať.

Rozpočet ako misky váh: Majte svoje výdavky a príjmy pod kontrolou

Nie je na to potrebné špeciálne vzdelanie ani zložitá matematika. Potrebná je iba disciplína a pravidelnosť, rovnako ako keď sa učíte nový šport alebo hrať na hudobný nástroj.

Predstavte si misky na váhe, kde na jednej strane váhy máte svoj príjem a na  druhej strane svoje výdavky. Misky musia byť vždy na konci mesiaca vyrovnané. Ak máte výdavky vyššie ako príjmy, budete si musieť na konci mesiaca nejaké peniaze požičať. Ak však máte príjmy vyššie ako výdavky, môžete si časť príjmov niekam odložiť. Znova tak budete mať misky na váhe vyrovnané.

Vaším cieľom by malo byť, aby ste si žiadne peniaze na konci mesiaca požičiavať nemuseli. Naopak, chcete si pravidelne časť príjmov odkladať. Chcete si sporiť. Ako na to?

Pravidelnosť

Urobte si prehľad o tom, koľko peňazí každý mesiac miniete. Zaujímajte sa o to a pravidelne si to sledujte. Či platíte za telefón, za lístok na autobus, alebo len idete na zmrzlinu či do kina. O všetkom by ste mali mať prehľad. Môžete si pomôcť rôznymi aplikáciami v telefóne, ale stačí aj pero a kus papiera.
Jednoduché, že?

Disciplína

Druhý krok môže byť o niečo náročnejší. Dajte si pozor, aby všetky vaše výdavky spolu neboli vyššie ako váš mesačný príjem. Čo ak sa to stane? V takom prípade sú dve možnosti.

  • Pozrite sa na váš zoznam výdavkov a nájdite niečo, čo odtiaľ môžete vyškrtnúť. Väčšinou nemôžete vyškrtnúť pravidelné výdavky ako spomínaný lístok na autobus alebo účet za telefón, môžete však odtiaľ vyškrtnúť napríklad kino. Namiesto do kina môžete ísť do prírody a ušetriť tak nejaké peniaze. Pokiaľ do toho kina naozaj chcete ísť, prichádza druhá možnosť.
  • Ak už neviete nič zo zoznamu výdavkov vyškrtnúť, musíte nájsť spôsob, ako si zvýšiť príjem. Ako za ten mesiac zarobiť o niečo viac.

Okrem základného cieľa by ste však mali mať aj cieľ o niečo ambicióznejší. Chcete si aj niečo odložiť.

Nie je to nič zložité. Postup je rovnaký, vyžaduje si to iba trochu viac disciplíny. Stačí sa pohrať s vaším zoznamom výdavkov. Pokúste sa, aby bol čo najkratší. Čím kratší zoznam budete mať, tým viac peňazí si budete môcť na konci mesiaca odložiť. Ak sa vám pokazí auto, smartfón alebo „pretelefonujete“ viac ako obvykle, nebudete sa musieť báť, že to nebudete mať z čoho zaplatiť.  Použijete na to svoje úspory.

Vyskúšajte si tento náš jednoduchý postup. Budete mať v živote menej stresu a veľa vás to o peniazoch naučí.

Tento článok vznikol v spolupráci s CFA Society Slovakia.

Titulná foto: Shutterstock