Finančné produkty

Viete, že povolené prečerpanie účtu je úver?

Viete, že povolené prečerpanie účtu je úver?
Povolené prečerpanie účtu vám dovolí platiť peniazmi banky, keď miniete tie svoje.

Zastihli vás neočakávané výdavky a aktuálny zostatok na vašom účte na ne nepostačuje? Banky vám dovolia ísť aj do mínusu.

Viete, že povolené prečerpanie účtu je úver?
Povolené prečerpanie účtu vám dovolí platiť peniazmi banky, keď miniete tie svoje.

Hovorí sa o nej aj ako o pôžičke do výplaty. Povolené prečerpanie alebo povolený debet je bezúčelový úver, na ktorý zvyčajne nepotrebujete zábezpeku a využiť ho môžete kedykoľvek, keď nemáte dostatok vlastných prostriedkov na účte. Stretnete sa s ním aj pod názvom kontokorentný úver.

Ak máte záujem o povolené prečerpanie účtu, mali by ste vedieť:

  1. Je to krátkodobý úver, ktorý môžete, ale aj nemusíte opakovane využiť. .
  2. Získate ho výhradne v banke, pretože je naviazaný na váš bežný platobný účet.
  3. Banke nemusíte dokladovať ani oznamovať, na čo peniaze použijete.
  4. Úrokové sadzby sú podstatne vyššie ako pri klasickom spotrebnom úvere alebo úvere na financovanie bývania.
  5. Úver využívate tak, že po vyčerpaní vlastných finančných prostriedkov na účte jednoducho platíte svojou kartou ďalej, rovnako je možné vyberať peniaze z bankomatu a robiť bezhotovostné prevody.

Povolené prečerpanie účtu je spotrebiteľský úver a ak ho nebudete splácať, banka si bude záväzok vymáhať.

Podmienky získania

Povolené prečerpanie účtu banky vo všeobecnosti poskytujú svojim klientom, ktorí majú u nich otvorený bežný účet, musia mať minimálne 18 rokov a pravidelný príjem. Prečerpanie je v niektorých bankách možné nastaviť aj cez internetbanking či mobilnú aplikáciu.

Ide o typ bezúčelového úveru a banky ho spravidla schvaľujú v krátkom čase. K peniazom sa teda dostanete rýchlo a čerpať ich môžete podľa vlastného uváženia, vtedy, keď potrebujete.

Limit povoleného prečerpania závisí od nastavených pravidiel v banke. Niektoré majú pevné rozmedzia maximálnej výšky, iné ho stanovujú ako násobok vášho mesačného príjmu, zväčša ide o dvojnásobok až trojnásobok.

Ako sa spláca povolené prečerpanie?

Princíp je iný ako pri bežných úveroch, kedy hradíte pravidelne stanovenú mesačnú splátku. Pokiaľ účet prečerpáte, akákoľvek suma, ktorá sa následne pripíše na vaše konto, sa automaticky použije na zníženie dlhu. Záporný zostatok teda znižujete priebežne.

Úroky pritom klient hradí zo sumy, ktorú reálne vyčerpal a len za dni, ktoré „bol v mínuse“. Akonáhle na účet vráti peniaze, úročenie sa ukončí. Úrokové sadzby tohto typu úveru sú však vyššie ako pri bežných spotrebných úveroch či hypotékach. Ak sa rozhodnete produkt využívať, snažte sa čo najskôr dlh uhradiť.

Ak už nemáte záujem o poskytovanie povoleného prečerpania, stačí v banke podať žiadosť o zrušenie tohto úveru. Úver sa ukončí aj zrušením bežného účtu, na ktorý je naviazaný.

Titulná foto: Pixabay