Oplatí sa špekulovať s akciami?
Prečítajte si článok o špekulatívnom investovaní a dozviete sa aj to, či opica dokáže poraziť v investovaní vlka z Wall Street.
Pri investovaní môžeme využiť rôzne stratégie a návody. Tieto stratégie sa dajú rozdeliť do dvoch veľkých skupín, investovať pasívne a dlhodobo alebo investovať špekulatívne a skúšať poraziť trh.
V tomto článku sa pozrieme na druhú skupinu, teda špekulatívne investovanie, ktorého cieľom je porážať trh a zarábať na jednotlivých výkyvoch. Ľudskou rečou to znamená, že investor sa snaží kúpiť akciu lacno a predať ju drahšie. Tento proces opakuje a bohatne. Táto stratégia znie veľmi jednoducho, a preto je príťažlivá aj pre začínajúcich investorov, žiaľ, realita sa často pre mnohých nekončí bohatstvom.
Pred 50 rokmi vyšla knižka s názvom Náhodná prechádzka po Wall Street od Burtona L. Malkiela. Autor prezentuje myšlienku, že ceny na akciovom trhu sú nepredvídateľné a sledujú „náhodnú prechádzku“, čo znamená, že sa v priebehu času pohybujú nepredvídateľným spôsobom. Malkiel tvrdí, že pokus poraziť trh výberom akcií a ich špekulatívnym nákupom a predajom pravdepodobne nebude z dlhodobého hľadiska úspešný. Toto tvrdenie prirovnáva k situácii, že opica so zaviazanými očami, ktorá hádže šípky na zoznam akcií, by investovala podobne dobre ako investiční profesionáli.
Preto je lepšie, keď si investori vyberú pasívnu investičnú stratégiu, akou je investovanie do nízko nákladových indexových fondov, ktorých cieľom je replikovať výkonnosť širokého trhového indexu.
Rukavica bola hodená do ringu
Investičným maklérom sa zrejme toto prirovnanie nepáčilo. Ich práca, za ktorú sú dobre platení, nemôže byť rovnako efektívna ako náhodné hádzanie šípok. Bolo potrebné túto teóriu otestovať aj v praxi. Výsledok bol prekvapujúci, náhodné šípky neboli rovnako dobré ako investiční experti. Šípky boli lepšie ako experti a ako samotný trh. Tento výsledok sa dosiahol takmer so železnou pravidelnosťou naprieč históriou meraní.
Predtým, ako si pôjdete kúpiť do obchodu šípky a rozbehnete svoj investičný plán, povedzme si, prečo je to tak.
Ak dosahujeme vyšší zisk, zvyčajne to znamená, že podstupujeme aj vyššie riziko. Hádzanie šípok sa nemusí zdať rizikové, ale takto vyberať akcie je vysoko rizikové. Šípky väčšinou „vyberajú“ portfóliá, ktoré radíme k akciám s nízkou kapitalizáciou. To umožní dosiahnuť vyšší zisk v kratšom čase, ako dosiahnu tradične zvolené akcie. Laicky si to človek môže predstaviť tak, že ak investuje do malej firmy, ktorej ak sa darí, vie znásobiť svoj kapitál aj niekoľkonásobne, rovnako rýchlo vie na nej zarobiť. Podobne to však funguje, ak sa firme nedarí. Pri veľkých firmách je to už ťažšie. Síce môžu zarobiť viac miliónov ako naša malá firma, ale zisk pár miliónov v celkovom objeme kapitálu niekoľko miliárd, je vo výsledku len pár percent.
Sú teda šípky lepšie ako ľudia a profesionáli? Z krátkodobého hľadiska áno, z dlhodobého nie. Veľa nových investorov, ktorí chcú začať investovať, zakúsi počiatočné šťastie v investovaní a predá svoje akcie so ziskom, ťažšie je už potom na tejto víťaznej vlne ostať a neustále byť lepší ako ostatní účastníci trhu.
Čím dlhšie investor špekuluje na trhu, tým sa pravdepodobnosť zlého obchodu zvyšuje a je lepšie pre väčšinu nás smrteľníkov zostať pri pasívnom investovaní. Na špekulatívne investovanie sú tu strojové učenie a umelá inteligencia, ktoré dokážu vyhodnocovať množstvo dát v krátkom čase a nepodliehajú emóciám tak ako ľudia.