Finančné produkty

Návod pre začiatočníkov, ako investovať do akcií

Návod pre začiatočníkov, ako investovať do akcií

Šanca stať sa boháčom? Investovanie do akcií si vyžaduje chladnú hlavu a rozloženie rizika.

Návod pre začiatočníkov, ako investovať do akcií

Bežný smrteľník pozná svet burzy a obchodovania s cennými papiermi najviac z televízie. Makléri nalepení na monitoroch, vyzváňajúce telefóny, predaj, kúpa, chaos a na konci milióny alebo totálny krach. Investovať do akcií však môžu aj obyčajné slovenské domácnosti a dá sa to aj z gauča. Ako kúpiť akcie a čo ich vlastníctvo pre vás znamená?

Kým pri kúpe dlhopisov firme požičiavate svoje peniaze a ona vám ich má po určitom čase vrátiť aj s výnosom, akcie z vás robia spolumajiteľa podniku. Akcie sú teda tzv. majetkové cenné papiere. Ako akcionári máte právo dostať podiel zo zisku.

Investovanie do akcií môže priniesť vysoké výnosy. Rovnako ale prináša vysoké riziko. Len málo slovenských domácností buduje svoje rodinné rozpočty investovaním do týchto cenných papierov. A vy?

Ako funguje trh s akciami

Hodnota akcií sa mení, stúpa alebo klesá podľa situácie na trhu, ovplyvňuje ju úspešnosť spoločnosti, teda, ako sa jej darí v podnikaní, ale aj pomer ponuky a dopytu a očakávania investorov.

Prišla firma na trh s dlho očakávaným unikátnym produktom, napríklad novým modelom špičkového telefónu? Pravdepodobne záujem o jej akcie stúpne, a tým aj ich hodnota. Čelí spoločnosť vyrábajúca detské autosedačky podozreniu, že jedna zo sérií obsahuje škodlivé látky poškodzujúce zdravie? Investori zareagujú. Akcie sa obchodujú denne a ich cena sa mení dokonca aj počas dňa.

Zarobiť na akciách môžete aj inak, ako len ich kúpou a predajom. Firmy môžu svojim akcionárom vyplácať tzv. dividendy. Tie predstavujú podiel na ziskoch, ktoré podniky zvyčajne svojim akcionárom vyplácajú tri až štyrikrát do roka. Vyjadrujú sa percentom z hodnoty akcie. Ak vlastníte akcie v hodnote 100 eur za 1ks a výška dividendového výnosu je 1,5 %, získate 1,5 eura. Vyplácanie dividend akcionárom však nie je povinné. Firma sa tiež môže napríklad rozhodnúť investovať zisk späť do svojho rozvoja.

Základné pravidlá

Je na vás povedať si, na aký dlhý čas nebudete peniaze určené na investovanie potrebovať a tiež akému vysokému riziku ste ochotní čeliť. Ak chcete zhodnocovať svoje úspory nákupom akcií, mali by ste vedieť:

  • Odporúča sa robiť to dlhodobo, teda niekoľko rokov. Napríklad – dnes cenné papiere nakúpite, 10 rokov ich držíte vo svojom portfóliu a následne predáte. Výnos je váš.
  • Výnos je rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou. Plus dividenda, ak sa vypláca. Trebárs aj vo forme ďalších akcií.
  • Odborníci odporúčajú jednoznačne riziko rozdeľovať investovaním do kúpy akcií viacerých spoločností, prípadne aj oblastí podnikania. Ak sa v priebehu času jednej z vašich firiem nebude dariť, no ostatné pôjdu hore, môžete ziskom jedných vykryť stratu druhých a celkovo ešte aj zarobiť.
  • Do akcií nemusíte len dlhodobo investovať, ale môžete s nimi aj aktívne obchodovať. Vtedy ste ich majiteľom len krátky čas. Princíp je ten, že intenzívne sledujete vývoj na trhu, nakupujete za nízku cenu a predávate so ziskom. To si ale vyžaduje čas, skúsenosti a vzdelanie v oblasti obchodu s cennými papiermi.
  • Pokiaľ neviete, ako nastaviť ciele a investíciu riadiť, obráťte sa na odborníkov. Prípadne sa orientujte na konzervatívnejšie formy zhodnocovania majetku, napríklad podielové fondy, kde za vás investuje niekto iný.

Našli ste si tento článok na internete a použili ste pritom vyhľadávač? Používate sociálne siete? A viete, že sa môžete stať vďaka vlastníctvu akcií ich spolumajiteľom? Ak rozmýšľate nad tým, že sa pustíte do investovania na akciovom trhu, musíte dôkladne zvážiť výber firmy, do ktorej vložíte svoje peniaze. Dôverujete jej pre potenciál oblasti, v ktorej podniká alebo pre povesť a renomé? Pri rozhodovaní zvažujte mieru rizika a perspektívu spoločnosti v budúcnosti.

Akcie môžete kúpiť na akciových burzách, a to prostredníctvom obchodníkov s cennými papiermi, teda spoločností, ktoré nákup a predaj cenných papierov za vás realizujú. V zahraničí ich volajú brokeri. Tí fungujú aj online a na využívanie ich služieb je potrebné založiť si u nich účet. Na Slovensku ich činnosť reguluje Národná banka Slovenska, ktorá vykonáva dohľad nad finančným trhom. Na stránke NBS rovnako nájdete zoznam zahraničných a domácich obchodníkov s povolením.

Titulná foto: Pixabay