Finančné produkty

Cestovné poistenie? Dovolenka v pohode

Cestovné poistenie? Dovolenka v pohode

Poistenie uzatvorte ešte pred cestou. Ak si naň spomeniete až v zahraničí, môžete ostať nepríjemne zaskočení.

Cestovné poistenie? Dovolenka v pohode

 

Chystáte sa na dovolenku do zahraničia, kufre zbalené, kvety poliate, pasy v kabelke na bezpečnom mieste… Nezabudli ste na cestovné poistenie? Ako vybrať to najvhodnejšie a na čo si dať pozor, ak ho uzatvárate na poslednú chvíľu, či dokonca priamo zo zahraničia?

Od zdravia až po batožinu

Cestovné poistenie je určené na úhradu nákladov za ošetrenie a liečbu v zahraničí. Predstavte si, že ste na dovolenke alebo pracovnej ceste a náhle sa vám zhorší zdravotný stav, alebo sa zraníte. Cestovné poistenie vám pokryje nielen ošetrenie lekárom, ale aj predpísané lieky, zdravotnícke pomôcky, náklady na hospitalizáciu, či prevoz do nemocnice a z nej, pokiaľ je to potrebné.

Ak plánujete bežný pobyt, na ktorom chcete najmä oddychovať na pláži alebo v zime výletovať po okolí, bude vám stačiť poistenie zahŕňajúce rekreačnú turistiku. Rozsah poistenia sa však môže líšiť podľa konkrétnej ponuky poisťovní, preto si skontrolujte, či v tom vašom máte napríklad zahrnutú aj lyžovačku alebo plávanie v otvorenom mori.

Pokiaľ ste milovníkom adrenalínových športov a hodláte v zime skúsiť freeride na lyžiach a v lete surfovanie, tieto si s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť pripoistiť.

Priplatiť si tiež môžete stratu či poškodenie batožiny, dokladov, zodpovednosť za škodu, ktorú spôsobíte niekomu inému a v neposlednom rade svoje vozidlo. Veru, pokazené auto na chorvátskom ostrove môže pokaziť celú dovolenku.

Podľa toho, ako často navštevujete zahraničie, si môžete vybrať:

  • Krátkodobé cestovné poistenie – štandardne ho uzatvárate pred letnou alebo zimnou dovolenkou, či občasnými výletmi.
  • Celoročné cestovné poistenie – porozmýšľajte nad ním, ak cestujete do zahraničia viackrát do roka, prípadne, ak trávite v zahraničí dlhší čas (napr. pracovné alebo študijné pobyty). Pri výbere sa v poisťovni pýtajte, koľko za sebou idúcich dní pobytu v zahraničí poistenie kryje a či je potrebný návrat počas roka.

Dovolenka v horách

Cestovné poistenie sa vám môže oplatiť, aj keď trávite dovolenku na Slovensku. Plánujete vysokohorskú turistiku? Poistiť si môžete zásah Horskej záchrannej služby. Pokiaľ by sa vám na túre stal úraz, alebo vám prišlo nevoľno a museli by zasahovať horskí záchranári, bez poistenia by ste boli povinní akciu uhradiť z vlastného vrecka. V prípade zásahu vrtuľníka by sa táto čiastka mohla vyšplhať na tisícky eur.

Kedy vám nezaplatia

Pred úhradou poistenia si pozorne prečítajte, v akých situáciách si ho nebudete môcť uplatniť. Takéto obmedzenia sa nazývajú Výluky z poistenia a nájdete ich v poistných podmienkach. Tešíte sa na pobyt all inclusive a miešané drinky na pláži? Poisťovne vo všeobecnosti neuhrádzajú náklady na vaše ošetrenie, ak sa vám napríklad stal úraz a vy ste boli pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok.

Neuhradia ani opravu auta, ak ho šoférovala osoba bez vodičského oprávnenia. Bez krytia spravidla ostane aj úhrada opravy vášho majetku, ak poškodenie vzniklo úmyselne, alebo ak ste nedodržovali právne predpisy danej krajiny.

Medzi výluky v platbe za zdravotnú starostlivosť patrí okrem iného tiež rehabilitácia, kúpeľné pobyty, či fyzioterapia a rovnako aj preventívne prehliadky.

Určite si pri uzatváraní poistenia preverte zoznam krajín, ktoré sú zahrnuté v rozsahu vášho poistenia. Poistenie nepokrýva len cieľovú destináciu, ale aj krajiny, cez ktoré počas cestovania prechádzate. Poisťovne vás pritom nepoistia do krajiny, v ktorej je podľa oficiálneho vyhlásenia Ministerstva zahraničných vecí SR zvýšené nebezpečenstvo pobytu z dôvodu živelnej udalosti, vojny, občianskych nepokojov a terorizmu. Týka sa to aj tranzitných krajín.

Spomenuli ste si až po vycestovaní? „Pokiaľ uzatvárate poistenie priamo zo zahraničia, môže byť súčasťou výluk podmienka, že prvých 5 až 7 dní nie je krytých a poistenie začne platiť až po tomto čase,“ upozorňuje Štefan Velčický z Odboru regulácie v poisťovníctve a riadenia rizík Národnej banky Slovenska. Poisťovne sa tak chránia pred poistnými podvodmi.

Prečo nemusí stačiť EPZP

Obyvatelia Európskej únie majú nárok aj na Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Ten kryje zdravotnú starostlivosť v štátoch EÚ a v Lichtenštajsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande. Prečo je teda dobré sa k tomu navyše komerčne pripoistiť?

EPZP môžete využiť len u lekárov, ktorí sú v sieti verejnej zdravotnej starostlivosti. Nie u súkromných lekárov.

Vaša zdravotná poisťovňa tiež preplatí náklady na liečbu v zahraničí len do tej výšky, ako hradia tamojšie poisťovne domácim obyvateľom. Je teda možné, že sa bude vyžadovať vaša spoluúčasť. Pokiaľ si za niečo doplácajú domáci, budete aj vy.

Komerčné pripoistenie môžete navyše využiť aj v prípade, že budete potrebovať v chorobe alebo po úraze prevoz na Slovensko.

Zabezpečí vám aj asistenčné služby, ak napríklad potrebujete nájsť v cudzej krajine vhodné zdravotnícke zariadenie, lekáreň, kontaktovať tlmočníka, či pri strate batožiny.

Využívate kreditnú kartu? Banky k nej ponúkajú aj cestovné poistenie, ktoré ste mohli získať ako bonus pri podpise zmluvy, prípadne si ho môžete dokúpiť za poplatok. Overte si to predtým, než sa rozhodnete poistiť v inej inštitúcii.

Titulná foto: Pixabay