Rodinné financie

Ako na domáci rozpočet

Ako na domáci rozpočet

Ako si ho zostaviť a ako zistiť, či je dobre nastavený? Prečítajte si tipy o nastavovaní domáceho rozpočtu a vytvorte si svoj vlastný v našej šablóne.

Ako na domáci rozpočet

Najskôr poznaj výdavky, potom nastavuj

Skôr, ako začnete sekať výdavky a nastavovať správne položky a kategórie v rozpočte, mali by ste najskôr dôkladne poznať svoje bežné správanie. Možno si poviete, že ho aj poznáte a načo vám to bude, ale ruku na srdce. Viete, koľko peňazí vás stojí napríklad drogéria, ktorú netreba kupovať každý týždeň či dva? Viete, koľko z mesačného príjmu odkroja výdavky, ktoré sa platia raz ročne? A odkladáte si na ne priebežne, alebo ich platíte v daný mesiac?

Na to, aby ste dokázali efektívne narábať s rozpočtom a našli miesta, kde sa dá šetriť, potrebujete jednotlivé položky skutočne poznať a vedieť ich zatriediť. Ako na to? Ak platíte všetko bezhotovostne, najlepšie je sadnúť si k výpisu z bežného účtu a spočítavať jednotlivé pohyby na účte.

Tipy na analýzu výdavkov

 • Porovnajte výdavky a pohyby na účte za 6 mesiacov spätne a urobte priemer.
 • Každý výdavok zatrieďte do kategórie.
 • Výdavky, ktoré platíte raz ročne ako PZP, poistenie domácnosti alebo dane, rozpočítajte na mesiace, aby sa nestratili v celkovom rozpočte. Ak si na ne neodkladáte priebežne, môžu vás počas roka zaskočiť, aj keď sa každoročne opakujú.
 • Na evidenciu použite našu pomôcku Domáci rozpočet.
 • Nesnažte sa napasovať položky tak, aby ste mali príjem vyšší ako výdavky, najskôr spoznajte reálne výdavky.

Niekde sa šetriť dá, inde nie

Keď máte výdavky zanalyzované, môžete sa pustiť do nastavovania. Porovnajte svoj príjem a reálne výdavky. Ak je rozdiel kladný, znamená to, že by vám z výplaty mali ostávať peniaze na účte. Je dobré tento rozdiel zatriediť medzi položky – napríklad do krátkodobého sporenia na tvorbu rezervy, ak ju nemáte, alebo na plnenie svojich túžob. Ak rozdiel úmyselne „neupracete“ do niektorej kategórie, ľahšie sa rozkotúľa.

Horšie je, ak vám rozdiel príjmov a výdavkov vyšiel v červených číslach. V tom prípade prichádza na rad sekanie výdavkov a hľadanie, kde sa dá ušetriť. Niektoré výdavky sa znižujú ťažko alebo sa úspora aj v prípade šetrenia prejaví až neskôr. Sú to napríklad splátky úverov, poplatky za energie (preddavky sa zmenia aj pri menšej spotrebe až po vyúčtovaní).

Najjednoduchšie sa hľadá priestor na šetrenie v bežnej spotrebe. Sem patria výdavky na jedlo, oblečenie, drogériu či zážitky a voľný čas. Na nákupoch sa dá ušetriť napríklad aj tak, že do obchodu idete s nákupným zoznamom a plným bruchom. Pri krúžkoch, kurzoch či dovolenkách zas môžete porovnávať viac ponúk a vybrať si lacnejší variant.

Pozor na šetrenie nasilu

Ak si znížite len výdavky na seba a svoj voľný čas, môže sa stať, že vás to bude časom hnevať a začnete si tieto ušlé zážitky kompenzovať ešte viac. Preto nezosekajte v prvom kroku tieto výdavky na 0 a ak je to vo vašich možnostiach, nechajte si určité radosti aj naďalej. Rovnako to funguje aj pri preskupení veľkej sumy do sporenia a investovania. Aj tu sa môže stať, že vidinu budúceho cieľa či lepšej budúcnosti, ktorá je ešte ďaleko, zastrú súčasný nedostatok a nespokojnosť, a robíte impulzívne zmeny, ktoré nemusia viesť k lepšiemu.

Drogériu, ktorá sa nekupuje tak často, môžete nakupovať vždy v akcii a nečakať až dovtedy, kým sa doma minie. Využiť môžete aj zľavové kupóny a špeciálne akcie počas roka. Pozor však, aby ste sa nedali nachytať a nakúpili skutočne výhodne a len to, čo ste kúpiť chceli. Akcie dokážu byť občas viac na škodu ako na osoh.

Ideálne miery nie sú pre každého

Možno ste sa už stretli s rozdelením výdavkov na kategórie v pomere 40 : 30 : 20 : 10. Toto pravidlo hovorí, že:

 • Približne 40 % výdavkov by malo ísť na bežnú spotrebu, ktorou sa rozumie jedlo, oblečenie, drogéria, výdavky na školu a deti a tiež voľnočasové aktivity.
 • Maximálne 30 % z výdavkov by malo slúžiť na splácanie úverov. Ak máte splátky vyššie, je väčšia pravdepodobnosť, že v prípade nepredvídanej udalosti alebo pri zvyšovaní cien a úrokov v čase nebudete schopní úvery splácať.
 • Minimálne 20 % z výdavkov by malo smerovať na budúcnosť. Čo si pod tým predstaviť? Môže to byť sporenie na dôchodok, ale aj sporenie na rekonštrukciu, drahšiu dovolenku či rozbehnutie podnikania.
 • Posledných minimálne 10 % by ste mali venovať na tvorbu železnej rezervy. Dobrá správa pre tých, ktorí ju už vytvorenú majú: 10 % z príjmu máte k dobru 😊

Samozrejme, toto rozloženie je ideálny stav a je pochopiteľné, že nie každému sa podarí ho dodržiavať. Aj banky majú o niečo vyššie nastavenú hranicu, kam vás pustia so splátkami úverov oproti príjmu. Rovnako bežná spotreba je u každého iná a závisí napríklad aj od počtov členov domácnosti.  Vašou snahou by malo byť  sa čo najviac priblížiť  k týmto číslam.

Tipy pri budovaní ideálnych rozpočtových mier

 • Spočítajte si splátky úverov, a ak sú vyššie, po splatení úveru si neberte nový. Ak ho budete potrebovať, tak myslite na hranicu 30 %.
 • Skontrolujte, či máte vytvorenú rezervu na nepredvídateľné situácie, ako sú napríklad strata práce, dlhšia choroba či pokazené auto alebo spotrebič. Dobrá rezerva by mala pokryť takéto zvýšené nárazové výdavky alebo celé mesačné výdavky na 3 – 6 mesiacov.
 • Ak máte rezervu vytvorenú alebo zabezpečenú inak, môžete časť príjmov, ktorú ste používali na jej vytvorenie, minúť inde. Ak si napríklad doprajete niečo navyše pre seba a rodinu, je to v poriadku.
 • Spočítajte bežné výdavky a ak sú vysoko nad 40 %, skúste nájsť, kde môžete ušetriť. Začnite pri nákupoch a výdavkoch na voľný čas.

Nedarí sa vám sporiť? Nie je to nič nezvyčajné. Aby ste dokázali zmeniť svoje návyky, chce to cvik a odhodlanie. Aj tu platí, že zvyk neprichádza sám, ale je potrebné aktívne si ho vybudovať. Odkladajte prvé mesiace nižšie sumy a urobte to hneď po výplate. Postupne sa z odkladania stane rutina a peniaze vám na konci mesiaca nebudú chýbať.

Na stiahnutie

Domáci rozpočet: tabuľka na vyplnenie

Stiahnite si online šablónu rozpočtu a vytvorte si svoj vlastný. Vypíšte do riadkov svoj príjem a priemernú spotrebu na uvedené výdavky za 3 až 6 mesiacov a zistite, či vám z príjmu peniaze zostávajú alebo míňate viac, ako zarobíte.