Finančné produkty

5 jednoduchých krokov, ako preniesť účet z banky do banky

5 jednoduchých krokov, ako preniesť účet z banky do banky

Presun bežného účtu do novej banky je bezplatný, banka za vás oznámi nové číslo účtu zamestnávateľovi aj elektrárňam.

5 jednoduchých krokov, ako preniesť účet z banky do banky

Oslovila vás konkrétna ponuka a radi by ste zmenili banku, v ktorej máte vedený bežný účet, pretože konkurencia má pre vás výhodnejšie podmienky? Preniesť si účet nie je nič zložité a pokiaľ sa vykonáva v mene euro, je to bezplatné. Banky v tomto procese navzájom spolupracujú a vybavia za vás takmer všetko. Môže na to stačiť jedna návšteva pobočky. Takýto je postup:

  1. Ak máte vybratú novú banku aj vhodný balíček služieb, navštívte jej pobočku. Vyplňte žiadosť o presun účtu, a to buď jednoduchú alebo rozšírenú. V tomto kroku sa totiž musíte rozhodnúť, či chcete preniesť účet úplne aj so všetkými financiami, trvalými príkazmi a inkasom a pôvodný účet zrušíte, alebo prenesiete iba časť služieb. Žiadosť môžete podať aj písomne alebo elektronicky, v oboch prípadoch je potrebný podpis.. Nová banka následne vyzve vašu pôvodnú banku o presun vášho platobného účtu. Ak máte ako manželia spoločné konto, žiadosť musia podpísať obaja majitelia účtu.
  2. Počas tejto jednej návštevy si určíte aj termín, od kedy chcete mať účet funkčný v novej banke. Najskôr je to možné po 20 pracovných dňoch od podania žiadosti.
  3. Nemusíte sa obávať náročnej administratívy. Banka na vašu žiadosť informuje o zmene účtu vášho zamestnávateľa, ale aj ďalšie inštitúcie, ako sú dodávatelia elektriny, plynu, mobilný operátor či poisťovňa.
  4. Rovnako si banky na vašu žiadosť medzi sebou vymenia všetky informácie o nastavených platbách, trvalých príkazoch a inkasách a nová banka ich na základe toho sama nastaví. Vy si opäť určíte dátum, od ktorého majú tieto platby odísť z nového účtu.
  5. Presun účtu je plynulý, bez zbytočných zdržaní. Avšak len v prípade, že máte vysporiadané na starom účte všetky záväzky, napríklad povolené prečerpanie. Inak môže vaša pôvodná banka presun zamietnuť, kým nevyrovnáte podlžnosti.

Titulná foto: Pexels