Podujatia

Deň peňazí 2023

15.11.2023

Deň peňazí 2023

Vzdelávacie podujatie nielen o peniazoch – ako vyzeral 4. ročník Dňa peňazí v Národnej banke Slovenska?

 

Už  štvrtýkrát sme v priestoroch NBS organizovali špeciálne vzdelávacie podujatie zamerané na školy i širšiu verejnosť. Pôvodne pod názvom Deň finančných spotrebiteľov, najnovšie už ako Deň peňazí. Tak, ako sa postupne mení a rozrastá program 5peňazí, posúva sa aj koncept nášho podujatia. V roku 2023 sme prvýkrát akciu otvorili aj pre našich partnerov.

Premiérovo aj s účasťou partnerov

Za tri roky existencie sme v rámci programu nadviazali viacero významných partnerstiev a spoluprác, ktoré sme premietli aj do Dňa peňazí. Na našom podujatí participovali aj združenie Cesta von, Slovenská katolícka charita, Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE), FinQ Centrum, Štátny inštitút odborného vzdelávania, Zastúpenie Európskej komisie na SlovenskuNadácia NBS.

V stánkoch boli pripravené ukážky zmysluplných projektov, ktoré realizujeme s našimi partnermi, ale aj vzdelávacie aktivity, ktoré hravou formou edukujú žiakov i dospelých v oblasti financií. Účastníci podujatia sa tak dozvedeli o činnosti 5peňazí aj o spoluprácach, ktoré v rámci programu realizujeme.

Okrem toho boli na podujatí prítomné aj naše kolegyne a kolegovia z NBS. Odbor finančných technológií a inovácií pomocou interaktívnych nástrojov vysvetľoval základy v oblasti kryptoaktív. Odbor riadenia finančnej hotovosti návštevníkom ponúkol praktické ukážky overenia pravosti eurobankoviek.

Dve stovky zvedavých hláv

Dopoludnie 9. novembra bolo venované základným a stredným školám. Pre vyše 200 žiakov sme pripravili zábavnú vzdelávaciu aktivitu v štýle pátračky. Ich úlohou bolo prejsť čo najviac stanovíšť a v každom absolvovať zábavnú vzdelávaciu úlohu. Okrem nových poznatkov bola pre žiakov motiváciou aj súťaž o atraktívne ceny. S radosťou z výhier odchádzalo až 11 zapojených tímov. Popritom mali možnosť zabaviť sa vo fotokútiku, vyrobiť si vlastný odznak alebo vyraziť mincu na pamiatku.

O vzdelávaní, o mimovládkach, o spolupráci

Popoludnie už bolo venované širokej verejnosti. Okrem návštevy stánkov mohli hostia sledovať prezentácie projektov a činnosti našich partnerov a vypočuť si podnetné panelové diskusie na témy vzdelávanie a mimovládky. Videozáznamy panelových diskusií nájdete nižšie.

 

Video: Panelová diskusia o vzdelávaní

Video: Panelová diskusia o vzdelávaní

 

Jana Kovaľová, riaditeľka FinQ Centra, prezentovala unikátny program rozvoja finančnej kultúry v školách FinQ a výsledky meraní za ostatné obdobie. Študentky Lucia Mesková a Liana Pavlíková sa s poslucháčmi podelili so svojimi skúsenosťami v programe osobnostného rozvoja DofE.

Mentorka organizácie Cesta von Janka Kováčiková Klárová priblížila príbeh rodiny zapojenej do programu FILIP, ktorý pomáha zlepšiť život rodinám bojujúcim s generačnou chudobou. Miroslav Dzurech, generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity, prednášal o poslaní, činnosti, vízii a budúcnosti charity.

Atmosféru podujatia si môžete pozrieť v našej fotogalérii a vo videu. Ďakujeme za vašu návštevu a tešíme sa na stretnutie pri ďalšom ročníku Dňa peňazí.