Správy

12. ročník súťaže Generácia €uro má svojho víťaza

27.03.2023

12. ročník súťaže Generácia €uro má svojho víťaza

Najlepšie tímy stredoškolákov si zmerali sily v medzinárodnej súťaži organizovanej NBS a ECB.

12. ročník súťaže Generácia €uro má svojho víťaza

 

V piatok 24. marca 2023 sa v priestoroch Národnej banky Slovenska konalo národné finále študentskej súťaže Generácia €uro. 5 najlepších tímov z celého Slovenska pred odbornou porotou obhajovalo svoje súťažné projekty na tému Peniaze v roku 2050.

Všetky projekty boli spracované v audiovizuálnej podobe, buď vo forme video prezentácie alebo dokonca hudobného videa. Po ich premietnutí nasledovala obhajoba projektu, kde súťažiaci vysvetlili, ako k téme pristúpili, ako vznikali nápady, prečo zvolili danú formu a ako postupovali. Na záver zodpovedali sériu otázok od poroty zostavenej z radov odborníkov NBS. Všetci finalisti boli výborne pripravení a mali prehľad vo finančných témach, čo dokázali aj pri odpovediach na náročné otázky porotcov. V rámci rozhodovania o celkovom poradí prebehla rozsiahla diskusia.

Víťazom 12. ročníka sa stal tím Školníkovci z Gymnázia Jura Hronca v zložení študentov Tatiana Žáková, Andrej Šimko, Tetyana Ryabtseva, Margaréta Malovcová a Lucas Iovdij pod vedením mentora Timoteja Oršuľu.

 

Celkové poradie tímov v národnom finále 12. ročníka súťaže Generácia €uro:
 1. Školníkovci
  Gymnázium Jura Hronca, Bratislava
 2. Bitcoin nie je mena
  Bilingválne gymnázium Milana Hodžu, Sučany
 3. Generacja for int
  Gymnázium Jura Hronca, Bratislava
 4. Medúza
  Gymnázium Viliama Paulínyho-Tótha, Martin
 5. Lagardovej deti
  Spojená škola Novohradská, Bratislava

Všetci finalisti a mentori obdržali diplom, vecné i peňažné výhry a na záver dňa navštívili aj priestory bankovej rady na 30. poschodí, kde diskutovali s predsedom poroty a hlavným ekonómom NBS, pánom Michalom Horváthom. Členovia víťazného tímu na konci mája navštívia Európsku centrálnu banku vo Frankfurte nad Mohanom, kde si prevezmú ocenenie priamo od prezidentky ECB Christine Lagardovej. Okrem toho sa stretnú s expertmi ECB a víťazmi z iných krajín.

Informácie o súťaži Generácia €uro

Cieľom projektu Generácia €uro je zvýšiť povedomie o Európskej centrálnej banke a Eurosystéme vysvetlením ich úloh a aktivít. Je to príspevok ECB a národných centrálnych bánk k finančnému vzdelávaniu.

Tímy študentov stredných škôl z celého Slovenska sa registrujú do súťaže  prostredníctvom internetovej stránky www.generationeuro.eu. Generácia €uro pozostáva z troch kôl. Prvým je on-line kvíz, v ktorom sa odpovedá na otázky týkajúce sa centrálneho bankovníctva, úloh ECB a národných centrálnych bánk Eurosystému, úlohy peňazí, cenovej stability a menovej politiky. V rámci 2. kola súťažné tímy vypracúvajú projekty na témy z oblasti centrálneho bankovníctva, ktorých obsah aj forma môžu byť v jednotlivých krajinách eurozóny rôzne. Tretie finálové kolo pozostáva z obhajoby projektov pred odbornou porotou v Národnej banke Slovenska. Obhajoba je založená na aktívnom zapájaní študentov a diskusii s porotou, pričom sa hodnotí tak obsahová stránka ako aj prezentačné zručnosti jednotlivých členov tímu.