Varovania

Známe osobnosti a ich fanúšikovia obeťami podvodu

02.11.2020

Známe osobnosti a ich fanúšikovia obeťami podvodu

Falošné profily na sociálnych sieťach v mene slovenských i českých celebrít lanárili počas prvej vlny koronakrízy osobné a platobné údaje od fanúšikov, núkali výhru až tisíc eur.

Známe osobnosti a ich fanúšikovia obeťami podvodu

Komička Evelyn, zabávač Fero Joke, stand-up komici Jakub „Zitron“ Ťapák a Bekim, influencerka Žika, či česká modelka Simona Krainová. Títo všetci sa stali „návnadami“ na ťahanie osobných a dokonca aj platobných údajov od svojich nič netušiacich fanúšikov. Počas prvej vlny pandémie boli mnohí naklonení byť viac dôverčiví a potešili sa možnej „výhre“. Na sociálnych sieťach začali kolovať výzvy z falošných profilov známych tvárí, ktoré nabádajú fanúšikov na registráciu cez pochybný link. Ten má 50-tim náhodne vybraným fanúšikom zabezpečiť lákavú výhru 1 000 eur. Jedinou podmienkou je zverejniť do komentára printscreen úspešnej registrácie. Podobné pokusy o ťahanie údajov od sledovateľov na sociálnych sieťach boli zaznamenané aj v minulosti, kedy mnohí z nich prišli o peniaze po zadaní čísla platobnej karty.

Päť tipov, na čo si dať pozor

  1. Overené profily známych osobností a značiek majú zvyčajne pri svojej fotografii tzv. odznak pravosti (verified badge), bielu fajku v modrom kruhu, ktorá zaručuje pravosť daného profilu. Ak ju tam nevidíte, zbystrite pozornosť.
  2. Falošný profil vykazuje len nízku aktivitu, má zverejnených len málo príspevkov, fotografie sú neautentické a majú málo „lajkov“ či komentárov.
  3. Príspevky môžu byť napísané gramaticky nesprávne, štylisticky kostrbato, text na prvý pohľad vyzerá, akoby bol prekladaný cez internetový prekladač.
  4. „Osobnosť“ vás nabáda na registráciu, v rámci ktorej máte zadať citlivé osobné údaje, ako číslo platobnej karty, heslo do internet bankingu, rodné číslo, email, heslo do emailovej schránky a podobne.
  5. Rovnaké príspevky s podobnými chybami alebo textami sa genericky objavili aj u iných influencerov na ďalších profiloch.
Takto sa označujú oficiálne a overené profily známych osobností.

Foto: sociálne siete osobností