Projekt NBS

Štartujeme Centrá 5 peňazí v regiónoch

Chceli by ste sa učiť o peniazoch priamo od odborníkov v Národnej banke Slovenska? NBS otvára svoje brány pre verejnosť v troch nových vzdelávacích centrách.

Štartujeme Centrá 5 peňazí v regiónoch

Všetci vieme, že peniaze nerastú na stromoch. No ako s nimi hospodáriť, aby sme boli spokojní a vyhli sa ťažkostiam? Úspešne riadiť či už rodinné alebo väčšie rozpočty môžeme len s dostatočnými vedomosťami. Úroveň finančnej gramotnosti je však na Slovensku veľmi nízka.


Národná banka Slovenska preto prichádza so vzdelávacím projektom 5 peňazí a otvára tri nové školiace strediská. Vzdelávanie v oblasti financií tak bude dostupnejšie pre verejnosť aj v regiónoch.

„Už roky pracujeme na osvete prostredníctvom rôznych vzdelávacích aktivít. Mnoho z nich bolo doteraz realizovaných priamo v priestoroch národnej banky,“ približuje projektová manažérka pre vzdelávanie NBS Martina Hudáková. „Kto by už nechcel navštíviť miesto, ktoré je obrovskou továrňou na peniaze?“ približuje predstavy návštevníkov a zároveň ich uvádza na správnu mieru. „Továreň na peniaze to síce nie je, no mnoho bankoviek sa práve tu uskladňuje, čistí a distribuuje do iných bánk. V budove NBS nájdete dokonca aj vzdelávaciu výstavu „Od koruny k euru“, či galériu mladých slovenských umelcov.“

Práve pozitívna odozva verejnosti a zároveň nedostatočná úroveň finančnej gramotnosti v regiónoch boli podnetom na otvorenie vzdelávacích Centier 5 peňazí v ďalších častiach Slovenska. NBS tak sprístupňuje svoje expozitúry v Kremnici, Banskej Bystrici a Košiciach, v ktorých zriadila školiace strediská.

Moderne zrekonštruované priestory sú prispôsobené súčasným potrebám inovatívnych foriem vzdelávania, ktoré povedú skúsené lektorky. Centrá budú postupne poskytovať bezplatné školenia pre žiakov základných a stredných škôl, neskôr pre dospelých. V úvodnej fáze budú dostupné ONLINE formou.