Projekt NBS

Centrum 5peňazí Košice

Zvyšujeme finančnú gramotnosť verejnosti aj v regiónoch. NBS vytvorila špecifické priestory pre vzdelávanie o peniazoch.

Centrum 5peňazí Košice

Priblížiť ľuďom svet financií, tak aby mu čo najlepšie porozumeli, je jedným z cieľov projektu 5peňazí. Národná banka Slovenska preto sprístupnila svoju pobočku v Košiciach pre vzdelávanie verejnosti.

Moderné priestory tréningového centra budú pomáhať ľuďom zorientovať sa v otázkach o peniazoch prostredníctvom zážitkového vzdelávania. Výučbová metóda, ktorú používajú lektorky v Centrách 5peňazí, kladie dôraz nielen na vedomosti, ale predovšetkým na získavanie praktických zručností a budovanie hodnotového systému.

Priestory školiaceho strediska v Košiciach sú prispôsobené vzdelávacím potrebám návštevníkov, k dispozícii je moderné technologické vybavenie.

„Peniaze sú súčasťou nášho života a každý človek nesie zodpovednosť za to, ako múdro ich bude spravovať. Prečo je dôležité im rozumieť? Je to ako stavba domu. Nemôžeme postaviť strechu, ak nemáme položené základy,“ vraví Denisa Francanová, lektorka Centra 5peňazí v Košiciach.

Vzdelávacie centrum sa nachádza v budove expozitúry NBS. Po vzniku Slovenskej republiky to bola prvá novovybudovaná stavba centrálnej banky na Slovensku. Slávnostné otvorenie bolo v roku 1996, kedy bola zároveň vyhlásená Stavbou roka ´96. Je to jedna z prvých budov, ktoré mali strešnú záhradu. Pri rekonštrukcii budovy Východoslovenského múzea bol v tunajšom v trezore uložený „Košický zlatý poklad“.

V súčasnosti expozitúra zabezpečuje dostatočný počet eurobankoviek a euromincí pre potreby verejnosti a ekonomiky. Na tomto mieste sa tiež okrem iného vymieňajú poškodené eurobankovky, odoberajú falzifikáty či vymieňajú slovenské bankovky a slovenské pamätné mince za euro.

Kde nás nájdete:

Centrum 5peňazí

Slovenskej jednoty 14

041 41 Košice

055/7208 510

kosice@5penazi.sk