Investovanie

Výhody pravidelného investovania

Výhody pravidelného investovania

Mám alebo nemám investovať? A kedy je ten správny okamih? Aj by som investoval, ale čítal som, že akcie sú príliš vysoko a každý deň prekonávajú rekordy. Alebo trhy práve padajú a ja mám dať peniaze do fondov?! To je len zopár otázok, ktoré si môžete klásť, keď zvažujete, či investovať.

Výhody pravidelného investovania

Všetci sme bytosti s emóciami, a tak podliehame náladám, strachu či eufórii. Pád trhov nás vystraší, ich rast v nás môže vyvolať bezbrehý optimizmus. Kolísavosť na finančných trhoch spôsobuje ľudom neustále obavy o ich finančné prostriedky.

Existuje na to liek?

Áno, volá sa pravidelné investovanie. Je odpoveďou na to, ako využiť kolísanie na trhoch vo svoj prospech, zabudnúť na obavy a pokojne spávať.

Pravidelné investovanie je založené na princípe priemerovania cien. Ak napríklad budete investovať do podielových fondov pravidelne každý mesiac rovnakú sumu, nakúpite za túto sumu každý mesiac iné množstvo podielov, pretože ich trhová cena sa mení. Keď cena podielov vzrastie, nakúpite za rovnakú sumu menej podielových listov. Ak, naopak, cena poklesne, nakúpite ich za tú istú sumu viac. Tým sa priemerná cena všetkých nakúpených podielov znižuje. Podarí sa vám zmierniť vplyv výkyvov vo výkonnosti fondov na vašu investíciu. Tento princíp platí rovnako pri fondoch ako pri akciách či iných pravidelných investíciách.

Predstavte si jednoduchý príklad – každý mesiac chodíte na trh s 5 eurami, za ktoré si kupujete jablká. V prípade, že sú lacné, kúpite si ich oveľa viac, ako keď zdražejú. Keď ich cena stúpne, tak je zrejmé, že za vašich 5 eur si v košíku odnesiete menej jabĺk.

Výhodou pravidelného investovania je aj to, že k nemu nepotrebujete veľkú sumu peňazí. V prípade, že s ním začínate, je vhodné zvoliť si takú sumu, ktorá nezaťaží váš rodinný rozpočet. Pre niekoho to môže byť 15 eur a pre ďalšieho napríklad 50 eur alebo aj viac.

Úrokové sadzby sporiacich produktov sú na nízkej úrovni . Ak chcete svoje úspory naozaj zhodnocovať a môžete si to dovoliť robiť dlhší čas, mali by ste využívať možnosti na investovanie. Ak ste si doteraz odkladali peniaze iba na sporiaci účet a obávate sa jednorazovej investície, pravidelné investovanie môže byť pre vás vhodný kompromis. A čo riziko straty? Obdobia rastu sa vždy striedajú s obdobiami poklesu, stačí len investícii dopriať čas. Ak budete investovať dlhodobo a pravidelne, získate dve výhody – tou prvou je potenciál výnosu, ktorý trhy ponúkajú, a tou druhou fakt, že si nebudete ničiť nervy a pridávať starosti otázkami, kedy je ten správny moment investovať.

Tento článok vznikol v spolupráci so Slovenskou asociáciou správcovských spoločností.

Titulná foto: 5peňazí