Rozdiel medzi povinným a havarijným poistením pocítite, ak spôsobíte nehodu
Mali ste dopravnú nehodu? Toto sú spôsoby, ako faktúra z autoservisu nebude až tak bolieť.
Na slovenských cestách sa stanú každé dve hodiny 3 dopravné nehody. To sú tisícky domácností ročne, ktoré by sa museli vysporiadať s často mimoriadne vysokou finančnou záťažou. Predstavte si, že by ste okrem opravy svojho auta, hradili aj škodu na novom športiaku druhého účastníka kolízie. Aj na prvý pohľad mierny náraz pritom môže vytiahnuť z vášho vrecka slušnú sumu presahujúcu váš niekoľkomesačný plat. Vďaka povinnému zmluvnému poisteniu (PZP) sa tomu vyhnete.
Koho chráni PZP
Povinné zmluvné poistenie musíte mať uzatvorené zo zákona a netýka sa len áut, ale aj ďalších motorových vozidiel. Ak kupujete motorku, štvorkolku, či prívesný vozík, budete ich musieť poistiť rovnako ako svoje auto.
Keďže je povinné, dbajte na to, aby ste mali poistku vždy platnú. Za neuzavretie poistenia môžete dostať pokutu až do výšky 3 320 eur.
Ak sa pri nehode poškodí aj vaše auto, poisťovňa vám náklady na jeho opravu z PZP neuhradí. PZP pokrýva škody, ktoré v cestnej premávke spôsobíte niekomu inému. Ide pritom o škody na zdraví a na majetku.
Limit poistného plnenia určuje zákon:
- 5 240 000 € pre škodu na zdraví alebo náklady pri usmrtení,
- 1 050 000 € pre škody na majetku, vrátane nákladov na právne zastupovanie a náhradu ušlého zisku.
Čo tento limit znamená? Ak by ste zavinili nehodu a škoda na majetku alebo zdraví druhej strany by presiahla stanovené hranice, prišla by na rad vaša spoluúčasť, a teda by ste doplácali. Poisťovne v rámci svojich produktových balíčkov však dobrovoľne poskytujú aj niekoľkonásobne vyššie limity. Keď budete ponuky porovnávať, myslite aj na túto položku.
Poisťovne tiež k PZP ponúkajú aj pripoistenia. Ak sa ich rozhodnete využiť, odzrkadlí sa to v celkovej sume za poistné. Medzi doplnkové pripoistenia najčastejšie patrí:
- rozbitie skiel (čelného, bočných, zadného),
- stret so zverou,
- úraz v aute,
- poškodenie pneumatík,
- škody spôsobené prírodnými živlami (napríklad krupobitie, povodeň, zosuv pôdy…).
Štandardne sú súčasťou PZP aj asistenčné služby. Poisťovňa vám v prípade potreby môže pomôcť s odtiahnutím auta, výmenou pneumatiky či poskytnutím náhradného odvozu, ak je vaše auto nepojazdné.
Havarijné poistenie
Čo však s vašim autom? Faktúra z autoservisu ešte nikoho nepotešila. Pre prípad poškodenia vášho vlastného vozidla môžete uzavrieť havarijné poistenie. To pokryje náklady na opravu škody, aj keď si ju spôsobíte vy sami.
V situácii, že nabúrate do niekoho iného, však ide oprava cudzieho auta z vášho PZP. Havarijné poistenie teda nenahrádza zákonnú poistku.
Výber havarijného poistenia závisí od vašich preferencií. Poisťovne ponúkajú viaceré kombinácie služieb a poistného krytia. Dôkladne si preto preštudujte zmluvu ako aj podmienky vyplatenia poistného plnenia.
Využiť môžete rôzne ponúkané zľavy z ceny poistného, napríklad ak jazdíte bez nehôd. Rovnako sa ale môžete stretnúť s výnimkami, ktoré vás budú obmedzovať. Niektoré poisťovne môžu vyžadovať, aby ste dali opraviť auto len v ich zmluvnom autoservise, iné nedovolia použiť na opravu značkové diely.
Pri tomto type poistenia je navyše bežná spoluúčasť. Teda suma, ktorou sa aj vy sami budete musieť podieľať na úhrade opravy vášho auta. Od jej výšky často závisí aj cena poistky.
Titulná foto: Shutterstock