Škola investovania

Prečo sa starať o svoje peniaze

Prečo sa starať o svoje peniaze

Počas aktívneho života zarobí človek približne pol milióna eur. Prečítajte si, ako sa o tieto peniaze starať, aby ste z nich mali čo najväčší úžitok.

Prečo sa starať o svoje peniaze

Skúste si vypočítať, koľko peňazí za svoj život zarobíte. Pri priemernej čistej mzde 1 000 eur mesačne si približne za 40 rokov aktívneho života zarobí človek okolo 480-tisíc eur, čiže takmer pol milióna. Ak je to manželský pár, tak spolu zarobia približne 1 milión eur. To je veľmi slušný balík peňazí! Z nich, samozrejme, musíme zabezpečiť stravu, oblečenie, bývanie (nájom alebo kúpu bytu, resp. domu), auto, telefón, dovolenky, výchovu detí a podobne. Ak chcete svoj život prežiť čo najkomfortnejšie, starostlivosť o peniaze má zásadný význam.

Ako začať

Na začiatok môžete znížiť svoje často zbytočné náklady. Napríklad len škatuľka cigariet za 4 eurá denne znamená za 10 rokov výdavok 14 600 eur, za 40 rokov takmer 60 000 eur. Môžete sa tiež pokúsiť zvýšiť svoj príjem (dodatočná kvalifikácia, kariérny postup, podnikanie…). Tretia a asi najjednoduchšia a najrýchlejšia pomoc je nechať peniaze, ktoré v daný mesiac neminiete, „pracovať“ a zhodnocovať sa.

Na Slovensku je približne 40 miliárd eur od občanov uložených v bankách na bežných účtoch a termínovaných vkladoch, ktoré majú aktuálne prakticky nulové úročenie. Časť takto uložených peňazí má svoj význam, napríklad ak slúžia ako dostupná finančná rezerva, ale o zhodnocovaní sa v tomto prípade veľmi rozprávať nedá. Naopak, keďže existuje inflácia, tieto peniaze na bežných účtoch sa znehodnocujú. Inflácia znamená, že rastú ceny tovarov a služieb, ktoré každý deň kupujeme. Ak by liter mlieka stál tento rok napríklad 1 euro, tak pri 2-percentnej inflácii by cena mlieka bola o rok 1,02 eura. Za 1-eurovú mincu si už teda v ďalšom roku mlieko nekúpite. Hovoríme tomu, že peniaze stratili na hodnote. Ak sa veľká časť vašich peňazí znehodnocuje, znamená to, že sa o svoje peniaze z rôznych dôvodov nestaráte správne a môžete to zlepšiť.

Obrana proti znehodnocovaniu peňazí

Proti inflácii sa dá brániť tak, že necháte peniaze pracovať. Investujte ich do aktíva, ktoré má šancu sa zhodnotiť viac, ako je výška inflácie. Vyžaduje si to určitú mieru vašej aktivity, nejaké znalosti a, samozrejme, obetovaný čas. Možností na investovanie je v dnešných časoch veľa. Niektoré sú náročnejšie a vyžadujú si veľa znalostí a skúseností. Iné sa dajú ťažko zvládnuť bez pomoci odborníkov. Pre ľudí sú na takéto investície napríklad vhodné tzv. podielové fondy, prostredníctvom ktorých sa môžete nepriamo stať spolumajiteľom tých najväčších svetových firiem, alebo vaše peniaze poslúžia ako pôžička nejakému štátu alebo firme. Takto investované peniaze majú veľkú šancu sa zhodnocovať a v budúcnosti poslúžiť napríklad na predčasné splatenie hypotéky, na vzdelanie detí, kúpu peknej nehnuteľnosti alebo, a to je naozaj veľmi dôležité, ako zdroj ďalších príjmov, keď raz pôjdete do dôchodku.

Nie ste v tom sami

Ak patríte k tým, čo každý mesiac idú „na nulu“, teda minú všetky peniaze na účte, dajte si hneď po výplate posielať časť peňazí na svoj majetkový (investičný) účet. Peniaze mimo dosah svojej platobnej karty dokážete takto lepšie ochrániť  pred samým sebou.

Skúste sa o možnostiach sporenia a investovania  poradiť s odborníkom.   Porovnajte si, koľko viete získať, ak si budete odkladať napríklad 30, 50 alebo 100 eur mesačne s očakávaným 3 %, 5 % a 7-percentným priemerným zhodnotením za 10, 20 alebo 40 rokov. Budete milo prekvapení, ako sa dá aj pri nižšej pravidelnej sume vybudovať naozaj slušný majetok.

Starostlivosť o peniaze si môžete predstaviť aj ako strom. Keď ho zasadíte, na začiatku sa vám môže zdať, že až tak veľmi rýchlo nerastie. Po 20 či 30 rokoch z neho však môžete zberať slušnú úrodu a ešte vám poskytne určitú ochranu pred horúcimi dňami.

Tento článok vznikol v spolupráci so Slovenskou asociáciou správcovských spoločností.

Titulná foto: Shutterstock