Finančné produkty

Platobné služby, ktoré nám uľahčujú život

Slováci dokážu spraviť za jeden deň až 2 milióny bankových prevodov. Ako využívate platobné služby vášho bežného účtu vy?

Platobné služby, ktoré nám uľahčujú život

Mať bežný účet v banke je dnes už samozrejmosť, bez ktorej by naše domácnosti len ťažko dokázali efektívne fungovať. Ponúka nám viacero spôsobov, ako platiť účty či prijímať peniaze. A hoci je reč o peniazoch, používame ich fyzicky čoraz menej. Omnoho radšej realizujeme úhradu kartou alebo bankovým prevodom.

Ukážkou obľúbenosti bezhotovostných platieb sú práve bankové prevody, ktorých spravia Slováci priemerne 900 000 denne. V tomto čísle nájdeme faktúry, výplaty, inkasá, trvalé príkazy, kúpu tovarov a mnoho ďalších úkonov, ktoré bežne vykonávame. „V polovici mesiaca dokáže toto číslo vystúpiť až na dvojnásobok a denne medzi bankami prebehnú 2 000 000 platieb,“ povedal k téme bezhotovostných platieb v podcaste NeBojte Sa čísel Peter Holička, riaditeľ odboru platobných systémov Národnej banky Slovenska.

Ako je to u vás? Dávate prednosť bankovkám a minciam alebo volíte prevod cez internet? A poznáte vôbec najčastejšie platobné služby, ktoré môžete spolu s bežným účtom využívať? Základom sú:

Hotovostné platobné služby

  • Vklad peňazí v hotovosti na účet v banke
  • Výber peňazí v hotovosti z účtu v banke
  • Výber peňazí v hotovosti v bankomate

Vklad a výber peňazí môžete realizovať v akejkoľvek pobočke vašej banky, nie je potrebné navštíviť konkrétne miesto, kde ste si zakladali účet.

Bezhotovostné platobné služby

  • bezhotovostný príjem prostriedkov na účet (napríklad výplata)
  • príkaz na úhradu – môže byť jednorazový, trvalý alebo hromadný
  • súhlas s inkasom
  • platby vykonávané kartou (nákupy cez internet alebo platobným terminálom, napríklad platba v potravinách)

Viete, aký je rozdiel medzi príkazom na úhradu a inkasom?

Príkaz na úhradu je akákoľvek platba, ktorú zadávate z vášho účtu v prospech druhého. Trvalý príkaz zväčša využívame pri pravidelných platbách, ktoré sú každý mesiac rovnaké – napríklad školné za krúžky detí či koncesionárske poplatky za verejnoprávnu televíziu a rozhlas.

Naproti tomu inkaso nastavujeme v účte ako tzv. súhlas s inkasom. Je to prevod peňazí z vášho účtu na účet príjemcu, peniaze a aj výšku sumy si však zjednodušene povedané „vypýta“ príjemca sám. Často tak platíme napríklad faktúry za telefón. Telefónnej spoločnosti nastavíme súhlas s inkasom do určitej výšky a ona si prostredníctvom svojej banky vyžiada z vášho účtu konkrétnu sumu, ktorú ste v ten mesiac pretelefonovali.

Ak vyberáte peniaze z bankomatu, myslite na to, že pri výbere hotovosti z cudzieho bankomatu si banky spravidla účtujú poplatok. Overte si jeho výšku v cenníku vašej banky.

Platby rýchlo a bez problémov

Stalo sa vám, že platba neprešla? Vždy, keď zadávate príkaz na úhradu, dbajte na to, aby ste vyplnili správne povinné polia. Číslo účtu príjemcu zadávate v medzinárodnom tvare IBAN, ďalej vpíšete sumu a dátum splatnosti, teda termín, kedy majú peniaze „odísť“ z vášho účtu.

Overte si aj, či je potrebný variabilný symbol, vďaka ktorému dokáže príjemca platbu identifikovať – napríklad obchodník tak môže spárovať vašu platbu s objednávkou, či elektrárne priradia úhradu k číslu vašej zmluvy alebo faktúry.

Časy, keď bankový prevod trval aj 3 – 4 dni, sú už za nami. V súčasnosti je to oveľa rýchlejšie. Správne vyplnená a zadaná platba príde príjemcovi na účet už na druhý deň. Toto pravidlo sa týka tzv. SEPA platieb, ktoré slúžia na bezhotovostné finančné operácie v mene euro a majú jednotné lehoty.

Slovensko patrí do SEPA priestoru (Single Euro Payments Area), ktorého členmi sú všetky krajiny Európskej únie plus Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Monako, San Maríno, Andora a Vatikán. SEPA platby v mene euro medzi týmito krajinami sú za rovnakých základných podmienok, práv a povinností a bez ohľadu na to, v ktorej krajine je vedený platobný účet.

Platby v SEPA priestore sa vykonávajú v lehote D+1, teda – dnes zadám príkaz, peniaze prídu zajtra. Ide pritom o pracovné dni, to znamená, že ak príkaz na úhradu zadáte v piatok, peniaze sa pripíšu na účet príjemcu v pondelok. Ak posielate peniaze mimo SEPA priestor, rátajte s lehotou D+2, a teda – dnes pošlem, príde pozajtra.

Pokiaľ prevádzate sumu z účtu na účet, pričom sú oba vedené v rovnakej banke, peniaze spravidla cinknú príjemcovi už v ten istý deň.

Titulná foto: Pixabay