Finančné produkty

Na čo si dať pozor pri kreditnej karte

Na čo si dať pozor pri kreditnej karte

Poznáte rozdiel medzi bežnou platobnou kartou a kreditnou kartou? Jednou z nich si každou platbou opakovane beriete pôžičku.

Na čo si dať pozor pri kreditnej karte

Kreditná karta vyzerá navonok úplne rovnako ako karta k bežnému platobnému účtu. Tú nazývame aj debetná, a keď ju používate, či už pri nákupe v obchode alebo výberom z bankomatu, vždy sa strhávajú peniaze z vášho konta. Ak na účte nemáte dostatok prostriedkov, platba neprebehne.

Kreditná karta je naopak forma bezúčelového úveru. Keď platíte kreditkou, nemíňate svoje peniaze, ale peniaze banky (prípadne nebankovej spoločnosti). Ako ju používať, aby to bolo pre vás výhodné?

Ak chcete kreditnú kartu, mali by ste vedieť:

  1. Kreditná karta je krátkodobý opakovane obnovovaný úver. Na rozdiel od bežného spotrebného úveru, ktorý dostanete naraz a následne ho splácate, z kreditky míňate peniaze postupne. Každá platba je tak ďalšia malá pôžička.
  2. Tento opakovaný úver môžete, ale aj nemusíte čerpať. Môžete ňou teda platiť jeden mesiac, ale ďalší už nie.
  3. Avšak aj v prípade, že kartu nepoužijete, uhrádzate za ňu pravidelný mesačný alebo ročný poplatok určený sadzobníkom banky.
  4. Dlžnú sumu, teda peniaze, ktoré ste pri platbe kreditkou minuli, musíte banke vrátiť. Pozor, kreditné karty majú vysoké úrokové sadzby, ktoré sa môžu šplhať k 20 %. To je podstatne viac ako pri klasickom spotrebnom úvere či hypotéke.
  5. Výhodou tohto typu úveru je bezúročné obdobie, ktoré majú banky nastavené rôzne. Zvyčajne od 30 až do 55 dní. Ak v tomto čase prevediete na účet kreditnej karty späť čerpanú sumu, neplatíte žiadny úrok.

Myslite na to, že splátky kreditnej karty sa spravidla nestrhávajú automaticky. Ak chcete, môžete si na kreditku nastaviť súhlas s inkasom a banka si sumu stiahne sama. Alebo na splátky musíte pamätať a vždy k termínu zadať platobný príkaz z vášho bežného účtu.

Ako získať kreditnú kartu a platiť čo najmenej

Kreditnú kartu vám môže vystaviť banka, a to aj bez toho, aby ste v nej mali vedený bežný účet. Taktiež ju môžete získať od nebankovej spoločnosti, dôveryhodnosť finančných inštitúcií si overte v zozname Národnej banky Slovenska.

Keď kartu obdržíte, získate tak možnosť čerpať úver. Jeho celková mesačná výška je vždy limitovaná, pričom môže ísť o stovky, ale aj tisícky eur. Kreditné karty majú tzv. bezúročné obdobie. Ak peniaze vrátite v termíne, platíte úroky vo výške 0 %.

Príklad:

Jana využila ponuku svojej banky, uzavrela spotrebiteľský úver a požiadala o vydanie kreditnej karty. V banke nastavili deň splatnosti úveru vždy na 15. deň v mesiaci. Výška minimálnej splátky, ktorú musí každý mesiac určite zaplatiť, je stanovená na 5 % z dlžnej sumy.

Úverový limit kreditnej karty 6 500 eur

Úroková sadzba 19,5 %

Úrok z omeškania 5 %

Jana môže každý mesiac vyčerpať z karty až 6 500 eur. V apríli minula 500 eur. Ak tieto prostriedky vráti do 15. dňa nasledujúceho mesiaca, neplatí žiadne úroky. Ak však nevráti všetko, ale len časť, bude musieť uhradiť úroky vo výške 19,5 % za celú sumu, ktorú v predošlom mesiaci, teda predošlom zúčtovacom období, minula. To znamená, že úroky budú vo výške 97,5 eura.

Okrem toho musí Jana myslieť na povinnú minimálnu sumu, ktorú je potrebné pravidelne platiť, a to je 5 % z minutých finančných prostriedkov. V jej prípade je to 25 eur. Ak by neuhradila do dňa splatnosti ani to, čakal by ju navyše ďalší úrok z omeškania vo výške 5 %.

Foto: Pixabay.com

Prečo sa kreditná karta oplatí

Kedy je vlastne vhodné kreditnú kartu používať? Kreditkou môžete platiť štandardne na nákupoch v obchodoch, či za služby. Ideálne je používať kreditnú kartu na bezhotovostný platobný styk, no dá sa s ňou tiež vyberať hotovosť z bankomatu – vždy si však vo svojej banke dopredu overte výšku poplatkov za takýto výber.

Je to zároveň typ úveru, ktorý máte k dispozícii, ak by nastala nepredvídaná situácia.

Boli ste na dovolenke v zahraničí a hotel vám chybne zaúčtoval jednu noc navyše? Pri platbe kreditnou kartou sú reklamácie za neoprávnené platby jednoduchšie. Spoločnosti, ktoré kreditné karty vydávajú, totiž poskytujú služby, s ktorými je riešenie takýchto situácií rýchlejšie.

Titulná foto: Shutterstock