Rozhovory

Matej Beňuš: Peniazom rozumiem, no chcel by som im rozumieť ešte lepšie

Aj úspešný športovec musí šetriť.

Matej Beňuš: Peniazom rozumiem, no chcel by som im rozumieť ešte lepšie

Úspešný vodnoslalomár vyvracia mýtus o bohatých športovcoch, sponzorov si musí naháňať sám. Rodinné financie rieši s poradcom a s manželkou Ivanou.

Ako dlho sa venujete jazdeniu na divokej vode?

V lodenici som bol už odmalička, aktívne športujem od 11 rokov. Obaja moji rodičia boli reprezentanti Československa. Mama vo vodnom slalome a otec v modernom päťboji. Začal som pozvoľna rýchlostnou kanoistikou, skúšal som aj basketbal, neskôr ma zobrali na divokú vodu, kde bola výborná partia a vtedy ma to chytilo.

Foto: Archív M. B.

Je náročné živiť sa športom?

Záleží na tom, akým športom sa človek živí. Je všeobecne známe, že v našom športe sa netočia veľké peniaze. Keď to porovnám napríklad s hokejistami, tí podpíšu dobrú zmluvu, odohrajú svoje najlepšie roky a potom sú „vybavení“ do konca života. Ja som reprezentant Slovenska a som riadne zamestnaný, v podstate som už od maturity štátny zamestnanec Športového centra polície. Mne zo začiatku, zhruba od mojich 15 rokov, veľmi pomáhali diéty, keď sme jazdili do zahraničia. Chodil som občas aj na brigády, pomáhal som napríklad pri stavaní pódia skupine Kabát.

Dostávate aj nejaké dotácie na prípravu?

Áno, funguje to tak, že mám riadny plat a v olympijskom športe máme aj príspevky pre športovcov. Ide o tabuľky, do ktorých sme zaradení podľa toho, ako sme sa umiestnili na rôznych pretekoch. Pripravuje ich ministerstvo školstva a od priečky umiestnenia sa nám potom odvíjajú prostriedky, za ktoré si môžeme na ďalšie dva roky naplánovať tréningy, sústredenia a ďalšie podporné aktivity. Stručne povedané, kto podal lepší výkon, dostane aj viac peňazí na ďalší rozvoj.

Máte niekoho, kto vám s týmto rozpočtom pomáha alebo to zvládate sám?

Rozpis tréningov a plán všetkých sústredení vrátane financovania má na starosti môj tréner, ale pripravuje ho, samozrejme, v spolupráci so mnou. Naplánujeme si, kedy a kam pôjdeme na sústredenia, koľko minieme na materiál, na kondičného trénera, maséra, na výživové doplnky, je toho dosť. Snažíme sa efektívne minúť všetky prostriedky, ak náhodou rozpočet prekročíme, skúšame potom hľadať iné cesty.

Napríklad aj cez sponzorov? Musí mať v dnešných časoch na Slovensku športovec sponzorov?

Veru musí. Ja si sponzorov zháňam sám, veľmi mi pomáha manželka Ivanka. Ľudia si myslia, že sponzori sa nám sami ozývajú, ale nie je to tak. Musím mať známeho alebo známeho, čo má známeho. Ale učíme sa za pochodu.

Foto: Archív M. B.

Vedeli by ste si tieto rozpočty ustriehnuť aj sám? A čo rodinné financie, rozumiete peniazom?

Myslím, že by som vedel, rozumiem peniazom, ale chcel by som im rozumieť ešte lepšie. Čo sa rodinného rozpočtu týka, máme finančného poradcu, s ktorým sme si všetko optimálne nastavili, trvalé platby, poistenia, šetrenie pre deti. Zo začiatku sme s ním sedeli dlhšie, povedali sme mu našu predstavu, čo by sme chceli dosiahnuť, na čo šporíme a on nám to nastavil na mieru. Pred pár rokmi som veľa cestoval a logicky nám z toho vyplynulo, že potrebujem životnú poistku, aby som zabezpečil rodinu, keby sa mi nedajbože niečo stalo.

Základ je, že vždy musíme mať niečo našetrené, na to naozaj dbáme. Máme nastavené trvalé príkazy a keď mám príležitosť, pošlem na šporenie aj viac.

Šetrili vám podobne aj vaši rodičia? Pamätáte si, ako sa k peniazom pristupovalo vo vašej rodine, keď ste boli dieťa?

Za mojich detských čias, „za socíku“, nemal nikto nič nazvyš. Mali sme to, čo sme potrebovali, maximálne tak nejaké vkladné knižky boli a na osemnástku si potom človek mohol z toho urobiť napríklad vodičák. V každom prípade je to veľmi fajn, keď rodič myslí na budúcnosť svojich detí ešte kým sú malé, aby mali dobrý štart do dospelosti. Buď si budú šetriť ďalej, alebo to použijú na štúdium, na cestovanie alebo povedzme na zaplatenie svadby.

Vy teda svojim deťom šetríte, dávate im už aj nejaké vreckové?

Zatiaľ sme to ešte neriešili, ale najstarší Simonko pôjde teraz do školy, tak zrejme niečo budeme musieť nastaviť. No a keďže sú synovia traja a všetko potrebujú mať narovnako, asi to budeme musieť zaviesť celoplošne (smiech). Doteraz to však prebiehalo len tak, že ak niečo potrebovali, tak sme to kúpili, takto som to mal aj ja v detstve. Nejako cielene som si nešetril, bol som veľký maškrtník, tak som míňal na sladkosti.

Foto: Archív M. B.

A čo väčšie rodinné výdavky? Plánujete si ich spoločne?

Určite áno, máme aj spoločný účet, čiže všetky väčšie investície preberieme spoločne s Ivkou. Základ je, že vždy musíme mať niečo našetrené, na to naozaj dbáme. Máme nastavené trvalé príkazy a keď mám príležitosť, pošlem na šporenie aj viac. Ukázalo sa to aj teraz počas korony, že hoci nám štátnym zamestnancom našťastie nesiahli na platy, ale v našom okolí mnoho ľudí pocítilo nedostatok. Podnikatelia, ktorí nemali rezervu, museli pozatvárať prevádzky a ísť robiť niečo iné. Poznám fitnestrénera, ktorý robil pekára, ďalší známy chodil tepovať koberce.

A vás podnikanie nikdy nelákalo? Rozmýšľali ste nad tým, čo budete robiť po ukončení športovej kariéry?

Podnikanie ma láka, uvažujeme nad tým a čakáme na správnu príležitosť. Sme tomu naklonení, uvidíme, čo nám život prinesie. Zrejme by to bolo niečo v športovej oblasti, keďže šport je pre veľa ľudí kľúčový a nech sa deje čokoľvek, pohyb vie vždy dať človeka do pohody. Ale ešte pár rokov mám čas o tom pošpekulovať. V roku 2024 bude olympiáda v Paríži a keď mi to zdravie dovolí, ešte by som sa na nej rád zúčastnil.

Matej Beňuš (1987)

je reprezentant SR vo vodnom slalome v kategórii C1. Je 7-násobným majstrom sveta a 7-násobným majstrom Európy v súťaži hliadok, dvojnásobný celkový víťaz Svetového pohára a Slovenského pohára, bodoval aj v prestížnej ankete Športovec roka. Na OH v Riu de Janeiro v roku 2016 získal ako jediný slovenský zástupca v C1 striebornú medailu. Je ženatý, má troch synov.