Rozhovory

Kristína Tormová: Finančné suchoty ma prinútili podnikať

Nemá drahé kabelky a topánky, nikdy po nich netúžila. Radšej míňa na knihy.

Kristína Tormová: Finančné suchoty ma prinútili podnikať

Nechodí na omladzujúce procedúry, luxusné dovolenky. Je rozhadzovačná, čo sa týka kníh a za najhoršiu investíciu považuje „fast fashion“ oblečenie. Známa herečka a influencerka si ako malá za peniaze určené na obedy nakúpila lízatká a chrumky.

Dostávali ste ako dieťa vreckové?

Áno. Nepravidelne.

Šetrili ste si do pokladničky?

Nie, nie. Nešetrila. Vždy som všetko oplieskala, priznávam. Na lízatká a na škrečkov.

Túžili ste po niečom, čo vám rodičia odopreli a dopriali ste si to neskôr, za prvú výplatu?

Samozrejme. Dlhú sukňu po zem.

Chodili ste popri škole na brigádu? Oplatilo sa to?

Od 15 rokov som brigádovala ako hosteska v divadle a odvtedy som vreckové nemala. Okrem veľkých výdavkov som si všetko potrebné hradila sama.

Ušetrili ste si z brigády na niečo väčšie?

Na výlet do Paríža.

Popri štúdiu na VŠMU ste veľa cestovali, vedeli ste si na výlety zarobiť?

Chodila som strážiť deti a upratovať domácnosti. Keď som študovala v Prahe, nájom mi platili rodičia, ostatné som si zabezpečovala sama, lebo v tých časoch som už aj hrávala v divadlách.

Pamätáte si na okamih, keď ste sa osamostatnili od rodičov?

Áno, ale nebolo to nič prelomové. Len som začala spávať inde. Finančne nezávislá som začala byť dávno predtým.

Boli ste spokojná s vaším prvým zárobkom?

Áno. Môj veľký zárobok bol za účinkovanie v reklame.

Minuli ste ho naraz alebo ste s ním vedeli hospodáriť?

Išla som do Paríža. Považujem to dodnes za veľmi dobrú investíciu.

Nebáli ste sa prvého dlhu – hypotéky, pôžičky? Čo vás napokon presvedčilo?

Bála som sa neskutočne. Bála som sa, že to nemám šancu zvládnuť. Mala som prácu, pri ktorej som musela čakať na ponuky a niekedy nechodili. Nevedela som si predstaviť, že budem musieť pravidelne mesačne dávať takú sumu peňazí za hypotéku. Napokon to vyhodnocujem tak, že tá hypotéka ma naučila nebáť sa a konať. Vymyslela som vďaka nej kopu dobrých projektov. Napríklad som začala maľovať na tričká, z čoho mám dnes súčasť svojho biznisu.

Sledujete si svoje príjmy a výdavky, máte stanovený mesačný rozpočet a viete, koľko môžete minúť?

Pretože nemám žiaden pravidelný príjem, nie je to takto možné. Nerobila som si ani mesačný rozpočet. Mojim financiám by však určite nejaký rozpočet pomohol.

Dokážete každý mesiac ušetriť peniaze do rezervy?

Nie. Ale snažím sa o to.

Máte osvedčený spôsob, ako neminúť a šetriť na horšie časy?

Zavrieť okno na eshope skôr ako sa dostanem k plateniu. (smiech)

Kupujte si len to, čo si môžete dovoliť? Aký je váš najväčší prehrešok?

Neberiem si pôžičky. Ak si niečo nemôžem dovoliť, nekúpim si to. Vyspím sa a zistím, že som to aj tak nepotrebovala. Nemám “drahé” kabelky a topánky, nikdy som po takom netúžila. Nechodím na drahé procedúry, luxusné dovolenky. Môj prehrešok je občasná podpora lokálnych výrobcov krásnych udržateľných vecí. Ideálne z ľanu.

Čo ste si kúpili a neskôr to oľutovali?

Kedysi veľmi veľmi veľa vecí. V nejakej maniackej nakupovacej chvíli. Potom som z toho mala zlé pocity. Dnes sa už viem zastaviť.

A čo bola vaša kúpa života?

Náš domov.

Podnikáte. Dá sa to z vlastných zdrojov alebo si požičiavate?

Požičiavame si na podnikanie a z toho nemám samozrejme úplne radostné pocity, ale inak sa to zatiaľ nedá, ak chceme robiť veci férové a kvalitné.

Po skúsenostiach, keď som zo dňa na deň prišla o prácu, s ktorou som počítala, prestala som čakať na to, kto mi kedy zavolá a ponúkne kšeft a začala som si pracovné príležitosti vytvárať sama.

Dostali ste sa niekedy do finančnej tiesne?

Do takej, že by sme nemali kde bývať a čo jesť, chvalabohu nie. Ale mala som v živote “suchoty” mnohokrát. Aj počas materskej. Maľovala som vtedy po nociach na tričká, ktoré som predávala, písala blogy a napísala som knihu.

Posilnilo vás to? Ako ste sa z toho dostali?

Pomohlo a vlastne ma to presvedčilo o tom, aby som sa týmto veciam venovala aj naďalej. Vždy vravím, že viem (veď viete z čoho) upliesť bič. Po skúsenostiach, kedy som zo dňa na deň prišla o prácu, s ktorou som počítala, prestala som čakať na to, kto mi kedy zavolá a ponúkne prácu a začala som si pracovné príležitosti vytvárať sama.

Vy ste krásnym príkladom, že keď človek chce, dosiahne všetko. Ste herečka, mama, máte svoju značku, podnikáte, sama si robíte najlepšie PR, ste influencerka. Čo vám z toho ide najlepšie?

Neviem, čo mi ide najlepšie, asi sa to strieda. Ďakujem za kompliment, nič z toho, čo robím, nebolo plánované, skôr to vyplynulo z tých “suchôt”. Takže som im spätne vďačná. Baví ma všetko, čo robím a baví ma aj to, že to nie je žiadna stereotypná práca a že podľa chuti môžem svoje záľuby, ktoré sa premenili na prácu, striedať.

Ako mama viete poradiť, kedy je dobré začať deťom vysvetľovať hodnotu peňazí? Máte overené alebo vtipné príklady?

Zrejme je to potrebné od začiatku. Ja som bola v detstve veľmi šikovná podnikateľka. Vlastne som asi ani jeden šek na obedy, s ktorým ma rodičia poslali na poštu, nikdy nezaplatila. Síce som obedovala viac-menej lízatká a chrumky, ale bolo mi dobre (smiech). Zatiaľ nám to s tým vysvetľovaním hodnoty peňazí veľmi nejde, ale ja si myslím, že to asi postupne príde. Zatiaľ len donekonečna vysvetľujeme, že prečo potrebujeme pracovať. Dievčatá si neuvedomujú, že to, že nechodím z domu do práce a ony nie sú v nejakom zariadení, je vlastne veľmi špeciálna práca. Že vďaka nej môžeme byť spolu a zároveň je to pre mňa niekoľkonásobne náročnejšie, lebo “mamiiiii” počas môjho pracovného času neutícha. Často sa pýtajú, čo koľko stojí a vzápätí príde otázka: A to je koľko? Takže postupne sa učia na konkrétnych situáciách.

Herecka Kristina Tormova
Autor fotografie: Jana Gombošová

Ako budete učiť deti šetriť a nerozhadzovať?

Najlepšie ich naučí asi to, keď si minú niečo, čo si mali ušetriť a potom chvíľu nič nebudú mať… Detské “suchoty” ako cesta k finančnej gramotnosti. (smiech)

Súhlasíte s tým, že keď im dáte menej, pocit nedostatku ich skôr prinúti s nimi hospodáriť?

Áno, aj. Ale zároveň pocit, že si môžu kedykoľvek kúpiť škrečka (čo si teda nemôžu, to je len príklad!) ich možno naučí, že keď sa chce, tak sa dá. Že netreba čakať, keď niečo potrebuješ, ale že stačí niečo dobré vymyslieť.

Máte obľúbené spoločenské hry, ktoré zlepšujú ich vzťah k peniazom?

Nie. Dievčatá sa hrajú na obchod, ale ja tento typ hier naozaj nezvládam. Radšej ich brávam do naozajstného obchodu a diskutujem. A nakupujeme veľa aj cez internet, kde je viac časopriestoru na to, aby sme sa bavili o cenách. Nuž, obávam sa, že čo sa týka kníh nebudú šetrné. Som strašným príkladom rozhadzovačnej matky, čo sa kníh týka. Nuž, ale to je zase investícia do inej múdrej veci…

Vaše najhoršie investované peniaze?

Rozhodne tzv. Fast fashion. Šialený pocit, že keď je lacné oblečenie, treba si ho kúpiť veľa. Keď potom po polroku nájdete v skrini tričko, ktoré bolo podozrivo lacné, no vy ste ho na sebe nikdy nemali… pochopíte, že takýchto investícií sa treba vyvarovať.

Naleteli ste niekedy podvodníkom?

Nonstop. Ale nejde o finančnú sféru 🙂

KRISTÍNA TORMOVÁ (1982)

Bola známa predovšetkým ako herečka a moderátorka. Za film Pouta bola nominovaná na Českého leva. V posledných rokoch, odkedy sa stala mamou dvojičiek Ely a Matildy, sa začala venovať predovšetkým vlastnému podnikaniu. Spoločne s manželom si založili biznis, kde vyrábajú kryty na telefóny v spolupráci s rôznymi slovenskými dizajnérmi a tiež sa venujú produkcii pásikavého textilu s vtipnými nápismi, ktorý možno poznáte pod značkou Koláčová. Kristína napísala tri knihy (Som mama, Stále som mama, Budem mama), ktoré ponúkajú denníkovým spôsobom vtipný pohľad na materstvo. Na motívy prvej knihy nakrútila TV JOJ rovnomenný seriál. Kristína bloguje o materstve, rada a otvorene zarypne do tabuizovaných tém a spoločenské témy jej tiež nie sú cudzie. Slovenský Forbes ju už druhýkrát zaradil medzi top 20 influencerov. Minulý rok sa stala mamou syna Alana.