Investovanie si vyžaduje detailné plánovanie
Pripraviť si treba stratégiu aj disciplínu a vytrvalosť, bez ktorých to nejde.
Hovorí sa, že byť pripravený znamená polovicu úspechu. Pri plánovaní investovania je dôležité stanoviť si vopred ciele, ktoré chcete dosiahnuť, aj tie finančné, a prevziať tak za seba finančnú zodpovednosť. Zvážte preto, aké sú vaše životné ciele a ako by mal vyzerať váš finančný plán, aby ste ich mohli dosiahnuť.
Finančné ciele možno rozdeliť do troch základných kategórií – krátkodobé (do 3 rokov), strednodobé (do 3 – 7 rokov) a dlhodobé (viac ako 7 rokov). V tomto duchu je vhodné deliť aj samotné financie. Vďaka plánu si budete môcť stanoviť typy investovania, s ktorými si vybudujete potrebné úspory, ale napríklad aj ujasniť požiadavky na platové ohodnotenie v práci. Každý z cieľov si totiž vyžaduje inú finančnú stratégiu, no pripraviť si treba aj disciplínu a vytrvalosť, bez ktorých to nejde.
Byť pripravený, je polovica úspechu!
Miguel de Cervantes, autor knihy Don Quijote
Na jednoduchom princípe
Aby ste si vytvorili realistický rozpočet na bežný život a zároveň na svoje budúce finančné plány, oplatí sa držať sa jednoduchej metódy. Obľúbené je pravidlo 50 – 30 – 20. Všetko, čo musíte urobiť, je vyvážiť peniaze medzi svojimi potrebami, prianiami a cieľmi na základe ich rozdelenia do troch kategórií.
Prvá kategória tvorí 50 % výdavkov na potreby, ktoré sú nutnosťou, napríklad podnájom, účty, doprava, splátky pôžičky, poistenie či základné potraviny. Približne 30 % vašich financií môžete využiť na financovanie svojich záujmov, prianí či darčekov. Ide o nákup oblečenia, dovolenky, šport, rôzne druhy predplatného, jedlo v reštaurácii. A teraz sa dostávame k tomu najzaujímavejšiemu. Posledných 20 % možno považovať za investíciu do vašej budúcnosti. Od tejto najmenšej časti výdavkov, ktoré do seba investujete teraz, závisí to, ako bude vyzerať vaša finančná sloboda neskôr. Preto by ste túto kategóriu mali dostať medzi svoje priority a nespoliehať sa na to, že na ňu peniaze zostanú.
Budúcnosť určuje vaša schopnosť investovať
Vaše budúce výnosy sa odvíjajú od toho, ako a kedy sa rozhodnete investovať.
Prvé pravidlo preto znie: Nestrácajte čas!
Odkladať si peniaze môžete nielen na bankový či sporiaci účet. Vítané je kombinovanie rôznych produktov, práve v závislosti od finančných cieľov. Bežné sporiace produkty v bankách dobre poslúžia krátkodobým cieľom, ako sú dovolenka či hodnotnejší darček. Pri strednodobých cieľoch ako napríklad kúpa nového auta, rekonštrukcia bytu či čiastočné financovanie kúpy nehnuteľnosti, je vhodné odložené peniaze investovať. Pri takejto investícii si však všímajte minimálny odporúčaný čas držania, ktorý by mal byť v súlade s tým, kedy plánujete investované peniaze použiť. Všetky vaše ciele sú z finančného hľadiska reálne, ak si na ne začnete odkladať včas a investujete do vhodných nástrojov.
Pritom treba myslieť aj na dlhodobé ciele, kam patrí napríklad dôchodok. Pri strednodobých aj dlhodobých cieľoch, ktoré môžu predstavovať výdavky v desiatkach až stovkách tisíc eur, treba myslieť na komplexnejšie investovanie s väčšou odhodlanosťou. Ide o veľkú prioritu, no neexistuje jeden spôsob, ktorý je najvhodnejší na ich financovanie. Odporúča sa diverzifikácia dlhodobých úspor. Samozrejmosťou je dnes už aj dôchodkové sporenie v II. pilieri, ktorému asistuje aj III. dôchodkový pilier. Pri dlhodobom horizonte investovania by ste mali zvážiť aj investovanie do podielových fondov.
Ako zhodnocovať úspory dlhodobo?
Dlhodobé ciele sú drahé a časový horizont investície veľmi dlhý. Dobrou správou je, že práve z týchto dôvodov si máte z čoho vyberať a využiť tak potenciál svojich peňazí naplno. Váš investičný plán môžete začať napĺňať už pri prvom zamestnaní a s nízkou sumou. Investovať do podielových fondov a mnohých ďalších investičných produktov je dnes možné už od 20 eur. Čím skôr začnete, tým menej prostriedkov musíte vynaložiť na spokojnú penziu. Okrem toho, čím skôr začnete, tým dynamickejší fond si môžete vybrať. V dlhodobom investičnom horizonte vám podiely, napríklad v akciových fondoch, môžu zarobiť omnoho lepšie ako pasívne uložené peniaze na sporiacich účtoch, ktoré okrem iného každý rok okresáva inflácia. Nemusíte sa strachovať pri každom pohybe jeho hodnoty, lebo viete, že ste si fond zvolili na základe svojho finančného plánu a peniaze chcete nechať pracovať dlhý čas. Zaujímavé pre vás môže byť aj vyvážené riešenie vo forme kombinácie akciových a dlhopisových fondov.
Tento článok vznikol v spolupráci so Slovenskou asociáciou správcovských spoločností.