Kryptoškola

Bitcoin: dobrá investícia?

Bitcoin: dobrá investícia?

Aj vy ste už určite počuli o ľuďoch, ktorí zarobili peniaze na kryptomenách. Rozmýšľate tiež o kúpe bitcoinu?

Bitcoin: dobrá investícia?

Investícia alebo špekulácia?

Skôr ako sa rozhodnete či investovať do bitcoinu, zamyslite sa nad tým, aký typ investície to vlastne je. Nedá sa jednoznačne povedať, kde sa končí investovanie a začína sa špekulácia, pretože tieto dve aktivity sa v mnohom prekrývajú. Investícia sa od špekulácie líši najmä vo výške očakávaného výnosu, v čase, ako dlho investíciu plánujete držať a v miere podstupovaného rizika. Často však aj v miere pochopenia, do čoho vlastne investujeme, čo bude zdrojom očakávaného výnosu a aké správanie môžeme od tohto aktíva očakávať.

Pri investovaní v klasickom zmysle slova nakupujete aktíva s očakávaním primeraného výnosu v budúcnosti. Najbežnejšie sú akcie, dlhopisy, reality a komodity (alebo ich kombinácia), či už nakúpené priamo alebo cez investičné fondy. Všetky tieto aktíva spája to, že spravidla vieme dopredu povedať, čo je zdrojom ich výnosu a popísať aj dôvody, prečo výnos alebo strata vznikli.

  • Ak investujete napríklad do podnikového dlhopisu, kupón je vopred známy a výnos závisí od toho, ako sa darí danej spoločnosti v podnikaní. Dá sa aj vopred odhadnúť, čo sa stane, ak sa emitent dostane do problémov. Ak by daná firma skrachovala, investorov to nepoteší, ale ani ich neprekvapí, že na svojej investícii prerobia.
  • Ak investujete do akcií spoločnosti vyrábajúcej lietadlá, výnos bude závisieť od toho ako sa spoločnosti darí, ako inovuje a aké objednávky bude od leteckých spoločností mať. V prípade problémov, napríklad s bezpečnosťou nového modelu lietadla, investorov opäť neprekvapí, že akcie tejto firmy poklesnú. Nebude sa im to páčiť, ale budú to vedieť pochopiť.
  • Pri investovaní do bitcoinu nám takéto porozumenie zvyčajne chýba. Nie je dopredu zrejmé, čo bude ovplyvňovať jeho cenu, čo by malo byť zdrojom jeho výnosu, ani prečo jeho cena často dramaticky stúpa alebo klesá. Cena bitcoinu závisí primárne od očakávaní trhu a tie je veľmi ťažké predikovať.

Bitcoin ako aktívum

Bitcoin ako aktívum sa najviac podobá komoditám. Svojim investorom neplatí úrok, dividendu ani nájom a jeho cena je daná len ponukou a dopytom na trhu. Ak ste už počuli, že bitcoin je digitálne zlato budúcnosti, berte to s rezervou. Zlato je tu už tisíce rokov a je otestované časom. Má univerzálnu akceptáciu a dá sa ním platiť kdekoľvek na svete. Dokonca aj centrálne banky držia časť svojich rezerv v zlate. Okrem toho, že zlato slúži ako uchovávateľ hodnoty, používa sa aj ako cenný materiál v priemysle, zdravotníctve a zlatníctve. Na druhej strane bitcoin má niektoré vlastnosti, ktoré zlato nemá, ako napríklad jednoduchšie a rýchlejšie prevody či dopredu známy znižujúci sa počet novovyťažených bitcoinov. Pre niektorých investorov je práve jasne stanovená trvalo znižujúca sa ťažba bitcoinov dôvodom, pre ktorý očakávajú rast jeho ceny v budúcnosti.

Bitcoin ako investícia

Na rozdiel od klasických investičných aktív nie je teda ľahké pochopiť, čo by malo byť zdrojom výnosu bitcoinu, ani čo čakať od vývoja jeho ceny v budúcnosti. Bitcoin nevyvinie nový model telefónu, počítača, lietadla či bežeckých topánok. Nevymyslí nový liek, nenapíše lepší softvér, nepredáva bicykle alebo hračky. Bitcoin nerobí nič z toho, čo robia klasické spoločnosti, aby zvyšovali svoju hodnotu a produkovali zisk, z ktorého potom plynie pre investorov výnos. Bitcoin ako platobný systém v určitom zmysle uľahčuje ľuďom finančné transakcie. Jeho obmedzené využitie však aktuálne nemôže slúžiť ako záruka uchovania alebo zvýšenia jeho hodnoty či produkovania zisku. Jeho cena bude závisieť vo veľkej miere aj naďalej len od sentimentu ľudí, ktorí bitcoin kupujú a predávajú.

5 tipov pri investovaní do bitcoinu

  • Ak plánujete kúpiť bitcoin, urobte tak až po vytvorení bezpečnej finančnej rezervy.
  • Neinvestujte požičané peniaze, ktoré musíte splácať.
  • Investujte len toľko peňazí, koľko by ste mohli bez väčších následkov stratiť.
  • Rozložte si riziko. Bitcoin by mal tvoriť len časť vašich investícií.
  • Zistite si spôsoby, ako možno bitcoin bezpečne uschovať.
  • Dajte si pozor na podvodníkov, bitcoin nie je v súčasnosti nijako dohliadaný.

Cena verzus hodnota

Cena bitcoinu je v danom čase známa, ale aká je jeho hodnota? Známy investor Warren Buffett raz povedal, že cena je to, čo za niečo zaplatíte, a hodnota je to, čo za to dostanete. V čase písania tohto článku (október 2021) sa bitcoin obchoduje zhruba za 50 000 dolárov. Priraďujete bitcoinu aj vy takúto hodnotu? Viete si to zdôvodniť? Je to ten istý bitcoin, ktorý len pred desiatimi rokmi prvý raz dosiahol cenu 1 dolár.

Známa minca s logom bitcoinu, ktorú ste už určite videli, neexistuje vo fyzickej forme. Môžete sa síce stretnúť s pozláteným suvenírom, ale ten má iba zberateľskú hodnotu. Keby však táto minca  bola z čistého zlata a mala zhruba 3 centimetre v priemere, mohla by vážiť približne jednu troyskú uncu. Troyská unca zlata sa dnes obchoduje zhruba za 1 750 dolárov, čiže na kúpu jedného bitcoinu by ste potrebovali pri dnešných cenách zaplatiť viac ako 28 takýchto zlatých mincí. Má pre vás bitcoin takúto hodnotu? Odpoveď sa môže líšiť od človeka k človeku, ale neuškodí sa nad tým zamyslieť.

Graf ceny bitcoinu v amerických dolároch

Napriek už spomínaným informáciam cena bitcoinu v posledných rokoch exponenciálne vzrástla, ako možno vidieť v priloženom grafe.  Prvý bitcoin bol vyťažený v januári 2009 a v tom čase nemal žiadnu cenu, keďže sa nedal zameniť za peniaze ani sa  prostredníctvom bitcoinu nedalo nič kúpiť. Prvá transakcia s bitcoinami prebehla v roku 2010, keď programátor László Hanyecz zaplatil 10 000 bitcoinov za dve pizze, ktoré v tom čase stáli 41 dolárov. Prvá trhová cena jedného bitcoinu tak v tomto prípade bola približne 0,0041 dolára. Bitcoinová komunita si pri výročí tejto príležitosti každoročne pripomína, akú hodnotu by mala táto transakcia pri súčasných cenách. V čase písania tohto článku by išlo  približne o 500 miliónov dolárov.

Z grafu by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že cena bitcoinu skoro výhradne iba rastie. Vývoj ceny bitcoinu bol však omnoho zložitejší a výrazné nárasty sa historicky striedali s výrazným poklesmi, ako napr. v apríli 2013, keď cena bitcoinu klesla o vyše 70 %, či začiatkom roka 2018, keď poklesla  približne o 60 %. V marci 2020 viedol strach z dosahov koronavírusu k veľkému prepadu na finančných trhoch, čo sa prejavilo aj na cene bitcoinu, ktorá poklesla o vyše 50 %. Cena po týchto prepadoch však po istom čase vždy vzrástla a prekonala predchádzajúce maximum. Tak to bolo aj v roku 2020, keď bitcoin výrazne vzrástol a zo dna približne 4 000 dolárov sa do apríla 2021 dostal na maximum, ktoré presiahlo 64 000 dolárov. V máji 2021 však opäť prišiel veľký prepad o vyše 50 % a cena bitcoinu dosiahla dno na úrovni okolo 30 000 dolárov. V čase písania tohto článku cena bitcoinu zatiaľ nepresiahla posledné maximum z apríla 2021, ako možno vidieť aj na priloženom grafe.

Zdroj: https://knoema.com/infographics/nmyfsf/bitcoin-price-from-2009-to-2021

Niekoľko otázok pred samotnou investíciou

Aké závery by si mal z doterajšieho cenového vývoja urobiť potenciálny investor? V prvom rade  platí stará známa poučka, že minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. V prípade bitcoinu je to ešte znásobené tým, že extrémne nadpriemerné výnosy minulých období je vzhľadom na súčasnú trhovú kapitalizáciu bitcoinu pravdepodobne nemožné zopakovať. To, že sa cena bitcoinu v najbližších rokoch zrejme nezvýši stonásobne či tisícnásobne, ako to bolo v minulosti, však neznamená, že investori nemôžu dosiahnuť nadpriemerné výnosy.

Cena bitcoinu bola v minulosti veľmi premenlivá. Ak o jeho kúpe uvažujete, zodpovedajte si minimálne tieto otázky. Viete si predstaviť pokles vašej investície o 50 alebo viac percent? Viete, čo vlastne kupujete a čo sa dá od takejto investície čakať? Sú vaše očakávania realistické? Poznáte riziká, ktorým môže byť investícia vystavená a ste pripravení ich podstúpiť? Pokiaľ ste na niektoré z nich odpovedali nie, potom bitcoin nie je pre vás. Navyše ak ste investor s ekologickým a so sociálne zodpovedným cítením, potom zvážte aj nešetrnosť bitcoinu k životnému prostrediu vďaka obrovskej spotrebe elektrickej energie potrebnej na jeho ťažbu. Aj mnohé iné investície môžu mať negatívne dopady na životné prostredie. V súčasnosti však už nie je problém nájsť dostatočne širokú ponuku investičných príležitostí, ktoré  vychádzajú v ústrety investorom, zohľadňujúcim aj tento faktor.

Je teda bitcoin dobrá investícia?

Túto otázku si musí každý potenciálny investor zodpovedať sám. Ako sa bude cena bitcoinu vyvíjať v budúcnosti, jednoducho nevieme. Nemáme to ako vedieť, pretože budúci vývoj ceny bitcoinu nemáme z čoho odhadnúť. Je celkom možné, že bitcoin bude pokračovať v raste, ale rovnako možné sú veľké a rýchle prepady.

Zvyšujúca sa akceptácia môže byť pre bitcoin pozitívna, ale riziká sú značné. Ak sa rozhodnete do bitcoinu investovať, majte na mysli, že investujete do rizikového aktíva, ktorého cena bola v minulosti veľmi premenlivá.

Kým sa rozhodnete, zodpovedajte si aj tieto otázky

  • Viete, čo vlastne kupujete, alebo to kupujete, pretože to robia aj ostatní?
  • Aký výnos od tejto investície očakávate? Prečo považujete vaše očakávania za realistické?
  • Ste pripravení znášať prípadné, i keď možno len dočasné, veľké straty a výkyvy?
  • Páči sa vám bitcoin ako aktívum tak, že by ste ho držali, aj keby jeho cena výrazne poklesla?
  • Zistili ste si, aké poplatky sú s kúpou a držaním bitcoinu spojené?