Finančné produkty

Ako si založiť bežný účet v banke?

Ako si založiť bežný účet v banke?

Vybrať si ten správny produkt vyžaduje venovať čas porovnaniu viacerých ponúk. Neplaťte za niečo, čo nepotrebujete.

Ako si založiť bežný účet v banke?

Časy, keď sme si zakladali účet v banke až s prvým zamestnaním, aby nám mala kam chodiť výplata, sú preč. Dnes rodičia otvárajú účty už deťom v základnej škole. Pri výbere toho správneho produktu sa však môžeme celkom zapotiť. Vyznáte sa v bežných účtoch?

Na čo účet potrebujem

Viete, aké služby spolu s účtom od banky dnes už štandardne získate? Otvárate si svoj prvý účet alebo chcete zmenu? Pred rozhodnutím si zodpovedzte viacero otázok.

Skúste si predstaviť, aké všetky platobné operácie vykonávame prostredníctvom účtov každý mesiac. Na účet nám chodí výplata a my ju odtiaľ míňame, ide teda o vklad a výber finančných prostriedkov. Ďalej hradíme inkaso, vykonávame prevody pri objednávkach tovaru, trvalými príkazmi uhrádzame škôlku či káblovku, platíme platobnou kartou na nákupoch v obchode alebo cez internet. Tieto základné transakcie robí každá bežná domácnosť.

Pri výbere účtu si premyslite, aké ďalšie služby reálne potrebujete a budete pravidelne každý mesiac využívať. Robíte často platby do zahraničia? Žiadajte od banky zvýhodnené podmienky platobných služieb v rámci, ale aj mimo krajín Európskeho hospodárskeho priestoru. Vyberáte hotovosť z bankomatov a nepozeráte na to, či ide o vašu domovskú banku? Všímajte si poplatky, líšia sa od banky k banke.

Pre niekoho môže byť tiež rozhodujúca dostupnosť kamenných pobočiek, iný si zas nedokáže predstaviť účet bez kvalitnej mobilnej aplikácie, ktorá mu poskytne dokonalý prehľad o pohyboch jeho financií.

Všetky banky sú povinné poskytovať aj účty zo zákona . Ide o bezplatný základný bankový produkt a platobný účet so základnými funkciami najviac za 3 eurá mesačne .

Hľadajte overené zdroje informácií

Porovnať poplatky za vedenie účtu a ďalšie služby, ktoré si banka účtuje navyše, si môžete aj vďaka Národnej banke Slovenska. Tá pripravuje pravidelne aktualizovaný prehľad o odplatách, ktoré banky vyžadujú od svojich klientov za rôzne druhy obchodov.

Zistíte tak, že v banke sa máte zaujímať nielen o poplatok za zriadenie a vedenie účtu, ale napríklad aj o platby za:

  • zmenu zmluvných podmienok,
  • zrušenie účtu,
  • výpis z účtu v banke, poštou, elektronicky,
  • či mimoriadny výpis z účtu.

Podobne sa môžete pýtať aj na úhrady spojené s vydaním, používaním a so zrušením vašej platobnej karty, na elektronické bankovníctvo, zriadenie a poskytovanie služby povoleného prečerpania či SMS notifikácie. Preštudovať si tieto údaje sa naozaj oplatí. Niekde totiž môžete napríklad zaplatiť za znovuvytlačenie PIN kódu k vašej platobnej karte 10 eur a inde 3,5 eura.

Banky ponúkajú zvyčajne mix rôznych služieb v balíkoch. Porovnávať teda nemusíte položku po položke, ale hotové ponuky pripravené podľa najčastejších požiadaviek klientov. Aj tieto nájdete v prehľade NBS.

Účet si už môžete založiť aj online. Túto službu neposkytuje každá banka a ich podmienky sa môžu líšiť. Niektoré vyžadujú už existujúci účet v inej banke, na ktorý spraví nová banka overovací prevod peňazí, napríklad v hodnote 1 eura. Iná vám vytvorí účet v mobilnej aplikácii. Ďalšie za vami pošlú kuriéra, ak vyplníte žiadosť o založenie účtu online.

Aké balíky banky ponúkajú?

Ak si spravíte svoj malý prieskum, zistíte, že banky najčastejšie skladajú balíčky pre bežných pracujúcich, deti a mládež, študentov a seniorov.

Okrem bežného účtu sú štandardne v ponuke:

  • Účty pre deti a mládež, resp. pre študentov

Ich zriadenie je možné s rodičom alebo so zákonným zástupcom. Rodič musí priniesť svoj občiansky preukaz, rodný list dieťaťa a v prípade študentského účtu potvrdenie o štúdiu. Tieto účty sa ponúkajú buď bez poplatku, alebo za zvýhodnených podmienok. Detské účty však pochopiteľne nemajú možnosť rovnakých platobných operácií a transakcií ako štandardné produkty pre dospelých.

  • Spoločný účet pre manželov

Ide o užitočný finančný produkt, ktorý vám môže pomôcť zlepšiť prehľad o mesačných príjmoch a výdavkoch domácnosti. Manželia majú dve možnosti výberu spoločného účtu.

V prvom prípade sú obaja majiteľmi účtu a hoci jeden z majiteľov nemôže účet zrušiť ani obmedziť práva druhého, obaja rovnocenne disponujú prostriedkami na účte a všetky ostatné úkony sú považované za spoločné. V prípade smrti, môže druhý majiteľ bez problémov využívať účet a peniaze na ňom bezodkladne.

V druhom prípade je jeden z partnerov majiteľ účtu a druhý disponent. Zmeny v účte môže robiť výhradne majiteľ účtu, disponent má možnosť vykonávať platobné operácie. Ak by majiteľ účtu zomrel, disponent nie je oprávnený nakladať s peniazmi do ukončenia dedičského konania.

  • Účet pre seniorov

Účty pre dôchodcov a starších občanov pokrývajú zväčša základný balík služieb za zvýhodnených podmienok.

Pozrite si cenník

Banky do mesačnej platby za balík vkladajú rôzne typy služieb, ako sú výbery a vklady v pobočke, platby, prečerpanie účtu, platobné a kreditné karty, internetbanking, mobilbanking… Každá banka je však zároveň povinná poskytnúť vám rámcovú zmluvu aj samostatne bez využitia balíka s poplatkami za služby podľa aktuálneho cenníka.

Mnohé banky tiež ponúkajú svojim klientom zľavu z mesačného poplatku za vedenie účtu – takéto zvýhodnenie môže byť podmienené konkrétnym obratom na účte počas mesiaca, aktívnym používaním platobnej karty či napríklad nastavením trvalého príkazu alebo inkasa. Ak ste presvedčení o tom, že dokážete podmienky pravidelne splniť, zľavu využite.

Titulná foto: Pixabay