Životné situácie

Ako platiť rýchlo, rozumne a bezpečne na dovolenke v zahraničí

Ako platiť rýchlo, rozumne a bezpečne na dovolenke v zahraničí

Čaká vás dovolenka za hranicami Slovenska? Prinášame vám prehľad toho najdôležitejšieho, čomu sa oplatí venovať zvýšenú pozornosť pri platení za tovary a služby. Rovnako sa pozrieme na to, na čo je potrebné si dať na dovolenke špeciálny pozor, aby sme predišli nepríjemným situáciám.

Ako platiť rýchlo, rozumne a bezpečne na dovolenke v zahraničí

 

Oblasť platieb je jednou z najinovatívnejších finančných oblastí. Tradičné platobné karty už vďaka aplikáciám v smart zariadeniach ani nemusíme nosiť so sebou. Menové konverzie zas môžeme vykonávať za výhodnejší kurz.  Zameranie a užitočnosť konkrétneho riešenia úzko závisí od aktuálnych potrieb a situácie spotrebiteľa. Na čo sa treba zamerať? Máme pre vás zopár užitočných tipov na cesty.

Platenie platobnou kartou

Pri platení doma aj v zahraničí je platobná karta doslova nevyhnutnosťou. Dnes je už  väčšina obchodníkov v kamenných predajniach, rovnako aj hotely či požičovne áut, vybavených POS terminálom.

Z praktického hľadiska sa dnes odporúča mať počas dovolenky aspoň dva rôzne typy kariet, napríklad rôznych značiek či debetnú a kreditnú, pretože každá z nich ponúka iný typ užitočných prvkov.

Je tiež bežné, že množstvo obchodníkov má istú preferenciu pre určitý typ karty, ako aj jej značku, a môže sa stať, že inou kartou jednoducho v niektorom z hotelov či požičovni áut nezaplatíte. Pri platbe priamo u obchodníka je platobná karta veľkou výhodou, pretože takáto forma bezhotovostnej platby je rýchla, bez potreby výdavkov vo forme bankoviek a mincí a dokonca ňou môžete cez POS terminál darovať aj prepitné.

Tiež sa odporúča uchovávať platobné karty na inom mieste ako hotovosť.

V prípade odcudzenia platobnej karty stačí zavolať na kontaktné centrum vydavateľa, či priamo zablokovať platobnú kartu v mobilnej aplikácii. V prípade, ak by ste náhodou platobnú kartu neskôr našli, napríklad v hotelovej izbe, je jej sfunkčnenie pomocou mobilnej aplikácie opätovne možné. Rovnaký postup sa odporúča v prípade zabudnutia alebo odcudzenia PIN kódu k platobnej karte. Ak sa vám stane, že dôjde k zneužitiu vašej platobnej karty, netreba čakať a rýchlo udalosť banke nahlásiť.

Dôležité je skontrolovať si platnosť platobných kariet. Exspiráciou sa totiž platobná karta stáva nepoužiteľnou, a to môže na dovolenke nemilo prekvapiť.

Nastavte si limity a lokalizáciu

Užitočnou bezpečnostnou funkcionalitou kariet je tzv.  manažment limitov karty (pre platby online, na POS termináloch v kamenných prevádzkach alebo pri výberoch z bankomatov). V prípade niektorých spoločností je umožnená aj selekcia krajín, resp. kontinentov, kde sa dá platobná funkcionalita karty deaktivovať.

V dnešných časoch sú čoraz viac moderné spôsoby platenia ako platba mobilom či inými smart zariadeniami. V prípade využitia tohto spôsobu odporúčame nastaviť si možnosť lokalizácie zariadenia pre prípad, že by bolo zneužité, odcudzené či stratené. V takom prípade je jeho nájdenie jednoduchšie.

Na dovolenku s debetnou a kreditnou kartou

Debetná karta je kartou, ktorá umožní prístup k vlastným prostriedkom na účte. Spravidla neponúka také množstvo benefitov ako kreditná, no poplatky s ňou súvisiace sú nižšie ako pri kreditnej karte, a to najmä pri výbere hotovosti z bankomatu. Debetné karty slovenských vydavateľov sú spravidla akceptované v širokej sieti obchodníkov, a to aj na medzinárodnej úrovni. Navyše, čoraz viac debetných kariet je vybavených poistením alebo bezpečnostnými funkcionalitami, ktoré z nej robia vhodnú alternatívu pre platby v zahraničí.

Na druhej strane, kreditná karta je v prvom rade úverový nástroj. Spotrebiteľ má na výber z viacerých druhov (štandard, zlatá alebo platinová), ktorá je „nepísaným“ znakom bonity spotrebiteľa. Kreditné karty poskytujú široké spektrum benefitov, ktoré sú zamerané najmä na cestovateľov. Rezervácia ubytovania aj platby v hoteloch, cestovné poistenie, služby súvisiace s letiskovými salónikmi, vernostné programy zamerané na cashback (získavanie určitého percenta peňazí z nákupov) u obchodníkov, to všetko sú základné typy výhod kreditných kariet v súčasnosti. Nehovoriac o tom, že niektoré trhy sú viac zamerané práve na kreditné karty, ako napr. USA, a preto je často nevyhnutné mať svoju kreditnú kartu stále so sebou.

Okrem toho má kreditná karta aj ďalšie užitočné funkcionality, a to je napríklad dočasné navýšenie celkového úverového rámca. Ak ste napríklad na dovolenke a plánovaná suma prostriedkov nestačí, banka vám môže dočasne poskytnúť aj viac peňazí ako tie, ktoré máte štandardne predschválené. Táto funkcionalita však nie je automatická a je preto vhodné sa o nej vopred informovať.

Kreditná karta je vhodná pre tých, ktorí majú silnú finančnú disciplínu a dokážu splatiť požičané prostriedky riadne a načas. To znamená, že najlepšie je využiť bezúročné obdobie na to, aby spotrebiteľ na konci splatil celú dlžnú sumu. Vyhne sa tak poplatkom, ktoré štandardne plynú z úrokov alebo dokonca zo sankcií (v prípade porušenia podmienok splácania). Ak sa tak nestane a spotrebiteľ sa neuvážene zadlží a nemôže splácať, môže hroziť doslova zamotanie sa do špirály dlhov. Kreditná karta sa v takom prípade môže zmeniť na dlhodobú nepríjemnosť.

Hotovosť a výbery z bankomatu

Napriek narastajúcemu trendu platenia bezhotovostne sa stále nájdu prevádzky, najmä kaviarne či reštaurácie, v ktorých sa dá platiť len hotovosťou. Aj preto je hotovosť niekedy nevyhnutnosť, ktorá sa však môže výrazne predražiť.

Ideálne je vyberať peniaze z bankomatu jednorazovo, pre fixný poplatok, alebo z bankomatu značky patriacej do tej istej nadnárodnej skupiny ako vaša banka. Tento spôsob je bezpečnejší, ako vymeniť peniaze v zmenárni.

V prípade, ak vyberáte  z bankomatu miestnu menu a nie eurá, máte na výber. Spotrebiteľovi sa na obrazovke bankomatu zobrazí buď možnosť využitia konverzného kurzu bankomatu, alebo možnosť vybrať prostriedky v miestnej mene. Táto funkcionalita sa odborne nazýva dynamická konverzia meny (tzv. DCC). Výhodnejší je v tomto prípade jednoznačne výber v miestnej mene, pretože vaša banka  využíva devízový kurz, ktorý je spravidla výhodnejší ako kurz stanovený zahraničným prevádzkovateľom bankomatu.

Pozor však, výbery z bankomatu je výhodnejšie realizovať štandardne debetnou kartou, pretože pri výbere kreditnou kartou sa  väčšinou neuplatňuje bezúročné obdobie. Nie malé úroky sa teda účtujú od prvého dňa po výbere.

V prípade výberu z bankomatu kreditnou kartou vás môže nepríjemne prekvapiť aj poplatok. Ten sa môže vyšplhať až do výšky 5 % vyberanej sumy. Kreditné karty sú primárne určené pre platby a nie pre výbery z bankomatov.

Mobilná aplikácia: užitočný spoločník na cestách

Na trhu je dnes veľké množstvo aplikácií domácich aj zahraničných finančných spoločností. Niektoré slúžia len ako forma úschovy platobných kariet vo forme elektronickej peňaženky, iné umožňujú aj rýchle prevody v rôznych menách, dobitie kreditom a vykonanie platby online alebo na POS termináloch. Mobilné aplikácie sú rozhodne užitočnou alternatívou platobným kartám alebo platbe hotovosti. Cestovatelia ocenia aj rýchle prevody, ako aj platby prostredníctvom účtov vedených vo viacerých menách s výhodnými kurzami. Množstvo výhod je za poplatok, ale aj zdarma.

Nech je váš výber dovolenkovej destinácie akýkoľvek, myslite najmä na bezpečnosť počas platenia tak na internete, ako aj v kamenných prevádzkach.

Dôležité tipy!

  • skontrolujte si vopred platnosť platobnej karty, ako aj aktuálny sadzobník poplatkov svojej banky
  • informujte sa o špecifikách svojej dovolenkovej destinácie (mena, platenie, akceptácia platobných kariet, bankomaty)
  • nikdy nedávajte platobnú kartu z ruky preč, to platí najmä v pohostinstvách a reštauráciách
  • platba a výbery v hotovosti v lokálnej mene sú spravidla výhodnejšie
  • ak je potrebné vybrať hotovosť, výber je výhodnejší z bankomatov nadnárodnej skupiny, do ktorej patrí aj vaša banka
  • k platobnej karte môžu niektoré banky ponúkať aj výhodné poistenie
  • výbery z bankomatu debetnou kartou bývajú takmer vždy lacnejšie ako tie s kreditnou kartou
  • na rezervácie hotelov, ako aj na platenie využívajte najmä kreditnú kartu, ponúka viac výhod a v prípade zneužitia neprídete o vlastné prostriedky na účte
  • v prípade problémov, straty či krádeže alebo zhltnutia karty bankomatom je potrebné okamžite kontaktovať banku vydavateľa
  • pri platbe online používajte najmä jednorazovo vygenerované číslo platobnej karty, ak také riešenie vaša banka ponúka. Vaša karta tak nemôže byť na internete zneužitá (jednorazové číslo platobnej karty je použiteľné iba raz)

Titulná foto: Shutterstock