Podujatia

Permoníci z Kremnice na vzdelávacom festivale Vševedko

15.04.2024

Permoníci z Kremnice na vzdelávacom festivale Vševedko

Stará tržnica v Bratislave opäť privítala stovky detí, ktoré sa prišli zabaviť a niečo naučiť. Nechýbal ani stánok 5peňazí od Národnej banky Slovenska.

Permoníci z Kremnice na vzdelávacom festivale Vševedko

 

V nedeľu 14. apríla sa v Bratislave konal 4. ročník detského vzdelávacieho a hravého festivalu Vševedko. Deti čakala cestička poznania, na ktorej zbierali pečiatky za aktivity v stánkoch, pódiový program aj niekoľko zaujímavých workshopov. Partneri festivalu si pripravili rôznorodé zábavné i poučné aktivity. Už druhýkrát bolo súčasťou programu aj 5peňazí a to hneď v dvoch podobách.

V našom stánku si deti mohli vybrať jeden z permoníckych pracovných listov a splniť úlohy z kapitol Peniaze, Zarob, Míňaj, Šetri, Požičaj alebo Chráň. Pre menšie deti sme mali pripravené kreslenie a výrobu odznakov a na dospelákov čakala tvorba rozpočtu a kráľovský kvíz.

Popoludní sa zvedavé deti mohli dozvedieť o peniazoch ešte viac na workshope peňazí. Spolu sme si čítali úryvky z permoníckych príbehov o Klimkovi a Barborke a postupne sme sa dozvedeli, čo sú eurá, ako sa zarábajú a na čo ich míňame. Deti si skúsili vyberať peniaze z bankomatu, namočili bankovky, aby zistili, že nie sú z papiera a vyskúšali ich rozoznávať aj podľa hmatu. Naučili sme sa, ako funguje pravidelné sporenie a dozvedeli, že peniaze sa požičiavajú v banke.

„Na workshope sme mali väčšinou predškolákov, ktorí sa ešte len oboznamujú so svetom peňazí. Preto sme zvolili úplne základné informácie. Povedali sme si viac o práci a zistili, čo by chceli deti robiť ako veľké, spoločne sme si vyskúšali, kedy nám bankomat dá peniaze a kedy zasa nie, či už preto, že máme zlú kartu alebo preto, že na nej žiadne peniaze nemáme. Pre deti bola šokujúca informácia, že za požičané peniaze musíme vrátiť banke viac, ako sme si požičali,“ priblížila Linda Župová z programu 5peňazí.

Ak chcete zažiť 5peňazí aj vy, pozývame vás na najbližšie podujatie, ktoré sa uskutoční už 9. mája 2024 v Starej tržnici v Bratislave. Deň Európy organizuje Zastúpenie Európskej komisie a vstup je voľný. Na Dni Európy spoločne oslávime 20. výročie vstupu Slovenska do EÚ a 5peňazí bude pri tom. Sledujte naše sociálne siete a dozviete sa viac.