Správy

Finalisti súťaže Učiteľ Slovenska si vyskúšali zážitkové vzdelávanie 5peňazí

10.07.2023

Finalisti súťaže Učiteľ Slovenska si vyskúšali zážitkové vzdelávanie 5peňazí

Pre pedagógov sme v Kremnici pripravili trojdňový program plný inšpirácií a aktivít.

Finalisti súťaže Učiteľ Slovenska si vyskúšali zážitkové vzdelávanie 5peňazí

 

V máji verejnosť spoznala výsledky už piateho ročníka súťaže Učiteľ Slovenska. Víťazom Národnej ceny Učiteľ Slovenska 2022 sa stal Rastislav Očenáš, ktorý pôsobí na 1. stupni Základnej školy v Sliači, kde vyučuje slovenský jazyk, matematiku a informatiku. Okrem toho bola udelená aj Cena verejnosti a Cena Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, ktoré získali Ivica Dafčíková a Oľga Bystrianska.

Jednou z odmien pre finalistov z top 10 bolo finančné vzdelávanie 5peňazí. Naši lektori pre pedagógov pripravili nabitý trojdňový program v Kremnici a okolí. Hlavným bodom programu boli ukážky nášho zážitkového finančného vzdelávania, ktoré bežne počas školského roka absolvujú triedy základných a stredných škôl. Súčasťou vzdelávania bola aj návšteva Múzea mincí a medailí NBS, ktoré pedagógovia absolvovali v dobových kostýmoch. Okrem toho si v komornej atmosfére užili organový koncert na Mestskom hrade a vyvetrali sa na ferrate v neďalekých Kremnických vrchoch. Počas zábavného kvízového večera sa našim lektorom takmer podarilo poraziť učiteľov.

Vzdelávanie má silu znižovať chudobu, predsudky i konflikty. Nedostatok vzdelania je totiž hlavným faktorom mnohých sociálnych, politických, environmentálnych, hospodárskych a zdravotných problémov, ktorým čelí dnešný svet.

Učiteľ Slovenska

Organizátorom súťaže Učiteľ Slovenska sú CEEV Živica a Komenského inštitút. Ocenenie vzniklo zo snahy nájsť a oceniť inšpiratívnych učiteľov základných a stredných škôl na Slovensku. Predlohou bola medzinárodná cena Global Teacher Prize. Po vzore mnohých ďalších krajín sa organizátori rozhodli vytvoriť projekt na národnej úrovni. Aj na Slovensku je potrebné zvýšiť prestíž učiteľského povolania a motivovať súčasných i budúcich učiteľov na výkon ich profesie.